„Роса 2018“- Распеана фолк елита

Вчера во Македонската опера и балет по 19. пат се одржа фолк фестивалот „Роса“ , а по фестивалот роденденската торта се пресече во чест на  25 години  радио „Роса“, кое е организатор на фестивалот.  Се пееше во живо, со оркестарот „Браќа Нуне“.

Годинава, можеби како никогаш досега на фестивалската сцена се појавија  најдобрите имиња од  фолкот- Миле Кузмановски, Јордан Митев, Горан Кукиќ, , Душко Ѓеоргиевски, Наум Петрески, Благоја Грујовски, Дамјан Стојановски, Сања Сани, Зуица Лазова, Анета Наковска,Сузана Гавазова, Анета Мицевска, Стојне Николова, Сузана Спасовска, Благица Павловска, Кате „Соната“ и Далибор Ѓошиќ.

Фото: В. Тануровски.

 

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

error: Content is protected !!