По колку јајца дневно?

Американските научници спровеле ново истражување со цел да покажат дали јајцата навистина го зголемуваат холестеролот и придонесуваат за кардиоваскуларни заболувања. Научниците од Мичиген и Јута направија заеднички проект во кој го испитуваа ефектот на кокошкините јајца врз состојбата на кардиоваскуларниот систем и срцето. Резултатите од испитувањето се објавени во списанието Focus.

Научниците анализирале податоци од седум студии и заклучиле дека јајцата не го зголемуваат ризикот од коронарна срцева болест и мозочен удар. Освен тоа, тие мислат и дека едно јајце на ден може да го намали ризикот од мозочен удар.

Извор: zdrave.to

Фото- Pexels

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

error: Content is protected !!