Салата со боранија

Потребно е: 400 г боранија, пржен сусам, лажица оцет, лажица рендан ѓумбир, 3-4 чешниња лук, кафена лажичка соја-сос, маслиново масло.

Обарете ја во солена вода исчистената боранија а потоа ставете ја на салфетка да се исцеди. Измешајте го изренданиот ѓумбир и истолчениот лук, соја-сосот, оцетот и маслото од сусам. Боранијата ставете ја во сад а врз неа полијте со дресингот и пржениот сусам.
Фото- gurmanka.com

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени