Browsing Category

Машко-Женски муабети

Јапонски мудрости што ќе ви го подобрат расположението

1. Книгата е како градина што ја носиш в џеб. 2. Сите нешта се тешки, пред да станат лесни. 3. Побргу поминуваш 10.000 чекори, отколку што исчитуваш 10.000 книги. 4. Времето е пари, но тешко е со парите да купиш време. 5. Цветовите повторно ќе расцутат, но човек не може повторно да ја проживее младоста. Не заморувајте се. 6. Да откриеш совршен човек е тешко исто колку да најдеш 100% чисто злато. 7. Неуспехот е мајка на успехот. 8. Кога си богат, не заборавај на сиромаштијата. Но кога си сиромашен, не мисли за богатства. 9.…

Засакајте се

Секогаш можете да работите на себеси. Самопочитување, чувство на вредност, амбиција... сето тоа се однесува на вас самите. Не треба и не можете да ги добиете од никој друг, туку од себеси. Тоа значи- засакајте се. Вашата лична одговорност е да ја видите вашата вредност. И таа одговорност кон себеси значи да не се согласите другите да размислуваат за вас, другите да зборуваат за вас и да одлучуваат во ваше име. Користете го сопствениот мозок и интуицијата, за да направите нешто. И внимавајте- оние што ве отргнуваат од…

Секој трет – хронично уморен

Без оглед на тоа што уморот што го чувствуваме го поврзуваме со зимата, загаденоста и недостаток на сонце, кога исцрпеноста трае подолг период, тогаш знаеме дека станува збор за синдромот на хроничен умор. Како што ни рече нутриционистката Тања Турунџиева, во последните години хроничниот умор се нарекува- состојба. „Иако не е фатална болест, синдромот на хроничен умор може да биде поразителен за оние што живеат со него. Многумина се млади, навидум здрави луѓе. Констатирано е дека на овој синдром најмногу се жалат луѓе околу…

Неконтролирано јадете и ги саботирате сопствените напори за слабеење? Еве како да си помогнете

Зошто луѓето почнуваат неконтролирано да јадат? Зошто посегаме по чоколада, крофни или чипс кога сме уморни, напнати или ни е здодевно? „Кога сме под стрес, копнееме за храна што сме ја сакале како деца, зашто детството е онаа доба во нашиот психолошки развој кога стресот речиси и не постоел“, објаснува психологијата. Затоа не треба да се чудите ако во стресен период или кога сме под притисок не ни се јадат варени брокули. Но, кога таквите страсни желби ќе почнат да ги саботираат нашите напори за здрав живот и слабеење, и…

Хороскоп за 2020: Година на големи и убави промени

Овен Минатата година бевте многу вредни но 2020-та е година на Вашиот просперитет и среќа. Вие сте знак кој се потпира исклучиво врз себеси, и токму затоа успехот што ќе го доживеете е исклучиво вашата заслуга. Ќе имате голем поттик за остварување на сите амбиции. Со среќа! Бик Елементот на Земјата управува со 2020. година а тоа значи дека вие како земјен знак имате шанса за успешна кариера и остварување на финансиска благосостојба. Можете да рескирате и да прифатите примамлива финансиско- пословна понуда, ве очекува…

Трикови за лесно слабеење

Постојат стотици, ако не илјадници совети како да го изгубите вишокот килограми, а сите се напишани од стручњаци кои тврдат дека нивните препораки се најдобри. Диетите се добри, но тие се продукт на туѓото искуство кое не мора нужно да ви одговара. Тајната е во следново: задржете ги досегашните прехранбени навики и со мали промени почнете да губете килограми. *Пијте кафе - американските научници тврдат дека кафето го намалува ризикот од дијабетис, а го намалува и апетитот. *Служете ја храната во чинии - истражувањата…

Со тиква до идеална става

Доколку сакате да ослабнете, не заборавајте на тиква. Ем што е здрава, ем е со многу ниска калорична вредност. Еве уште нешто за тиквата. Зрелата тиква, со јаболчест или крушковиден облик, има сочно месо и изразито портокалова боја. Ја нарекуваат и македонска банана, вкусот и е сладок, но без арома, освен таканаречената мошусова тиква. Жолтеникаво-портокаловото месо на тиквата содржи драгоцени и лековити состојки. Покрај малата количина белковини, јаглехидрати и масти, тука се и витамините Ц, Е, К, провитаминот А и…

Љубов по 50-тата година

Многубројни непотребни грижи и стравови не` спречуваат по „извесни“ години и развод, разделби и слични емотивни „бродоломи“, повторно да се впуштиме во авантура на запознавање на потенцијални партнери Ви нудиме интересен „систем за помош“ на жени постари од 50 години. 1. Донесете одлука дека нема повеќе изговори Со изговори обично се служиме кога сме несигурни и не знаеме што да правиме. Затоа ако ги забележите во својот репертоар, проверете дали желбата да останете во „безбеден“ сингл статус не ве тера да пронаоѓате…

Медицински прирачник на Лујза Хеј: Афирмации со кои ќе оздравите (2)

Лујза Хеј, пионер на афирмации беше основач на движењето за самопомош и зачетник на идејата дека со позитивен став можеме да ја промениме својата реалност, во 1976 година ја напиша првата книга за тоа како да го исцелиме своето тело. Лујза сметаше дека со секоја мисла ја креираме иднината, а мислата можеме да ја промениме во кој било момент. Во согласност со тоа, состојбата на нашиот дух е одговорна за настанувањето на физичките заболувања, како и за сите негативности кои ни се случуваат во животот. Нарушување: Изливи на…

Појадок за добро утро

Палачинки Палачинките можат да бидат вкусни, но и здрави. Ќе ви требаа фино мелен овес, белка од јајце, пире од банана и малку мелено ленено семе. Палачинките можете да ги засладите со мед, џем, јаворов сируп, свежо овошје… Вкусни, хранливи и богати со витамини и протеини. Омлет од зеленчук Многу е лесен за приготвување и во него можете да ставите свеж зеленчук и се` што ќе ви се најде во фрижидерот. Ако не успеете да го изедете за појадок, остатокот оставете го за ужина. Авокадо со јајца Потребно ви е едно зрело авокадо,…
error: Content is protected !!