Browsing Category

Промоции

„Уживај во пролетта со Бонукс“ во Веро Маркетите

Време е за пролетно освежување на алиштата, а Бонукс е тука да ви помогне со наградна игра која трае до 10-ти јуни само во Веро маркетите во Скопје, Тетово и Битола. - Навистина е предизвик четиричлено семејство да се организира во текот на динамичниот ден на работа. Затоа секогаш имам резервно пакување на детергент на кој секогаш му верувам. Во текот на денот пуштаме и по две машини алишта, но затоа тука е Бонукс за да алиштата мирисаат прекрасно и по пеглањето. Пролетта е за уживање, а додека правите прошетки одлично е…

Игор Џамбазов, Весна Петрушевска и децата актери со еко химна за важноста на грижата за животната средина

Познатите шоумени Весна Петрушевска и Игор Џамбазов ја промовираа еколошката химна онлајн на јутјуб каналот на „Агенда 21“. Песната е изработена за телевизиската емисија „Агенда 21“ која има за цел да се подигне свеста кај граѓаните за важноста на грижата за животната средина. - „Ѓубре, ѓубре, ѓубренце“ е рефренот кој ќе го потпевнувате секој пат кога ќе ве изнервира граѓанската негрижа и ќе ве потсети дека промените можат да дојдат и од нас преку мали чекори во секојдневието. Певлива но во исто време и до коска реална која…

Песна која ќе ја засакате од прво слушање: Огнен Здравковски ја објави неговата „Душа“

„Душа“ е насловот на најновото музичко издание на познатиот пејач Огнен Здравковски. Песната е на српски јазик, а исто така и видеоспотот за песната се снимаше во српската престолнина. За ова ново музичко остварување Огнен ја избра една од најдобрата екипа во моментов на овие простори. Музиката и аранжманот се дело на познатиот Саша Николиќ, кој соработува со скоро сите српски ѕвезди, особено со Марија Шерифовиќ, додека текстот е дело на Мира Мијатовиќ, која стои и зад текстот за песната „Оскар“, со која Аца Лукас се…

„Моја душа“ новиот хит на екс- фрајла, Марија Мирковиќ

Во една прилика изјави дека радоста од создавање музика и музичките соработки се нејзино погонско гориво, а во последната година тоа и во целост го потврди. Марија Мирковиќ која музичката кариера ја почна како дел од Фрајле, за кои ги напиша и некои од нивните најголеми хитови, во неполна година соло кариера ниже успех по успех. Сега на јавноста ѝ се претставува со новиот сингл насловен „Моја душа“ за кој ги напиша и текстот и музиката. Композицијата и овој пат е нешто во чии зборови многумина ќе се препознаат, а Марија и…

„Коски“ за зрели жени, новата колекција на Ателје Креација

Инспирирана од филмот „Сенки“ на режисерот Милчо Манчевски, креативката и модната стилистка од Битола, Надица Бицева-Димитровски, ја создаде новата колекција накит „Коски“. Таа создава парчиња колекции накит дизајнирани под нејзиниот бренд „Ателје Креација“, спој на уметничко творештво и културата. - Колекцијата „Коски“ е визуелно олицетворение на кревкоста наспроти цврстината. Во модата поимите рибина коска, слонова коска, не се непознати, во мојот дизајн ги употребив и ги претставив во авангардна форма, појаснува Надица…

Светско а наше. „Time“, втора инструментална композиција на Никола Мицевски

По првиот сингл „Круг” кој, следејќи ги коментарите на публиката, помина фантастично, нашиот композитор Никола Мицевски, го промовира и својот втор сингл „ТИМЕ”, дел од неговиот албум „NEW ERA”. Гитаристот Дамјан Пејчиноски е специјален гостин на овој проект а видеото го изработи Даниел Јовески. -„Time“ е инструментална композиција во синематик/ етно/рок/симфони правец, или популарно кажано- во World music правец, со призвук на филмска музика, вели Никола. - Тоа е сублимација на моето досегашно музичко знаење и искуство,…

Сите Маротови во „Сплотеност, љубов и мир“

Порака до сите луѓе на планетата, во баладата натопена со емоции „Сплотеност, љубов и мир“ е семеен ангажман на Маротови. Патем, песната беше еден од кандидадите за Евровизија, но, не помина на конкурсот и сега го следи својот пат: полека но сигурно допира до слушателите и бескопромисно ги брани адутите врзани за човечноста и припаѓањето. Ја изведува квартетот „Four M“, по нашки: 4 М, каде членуваат Баже, Јуле, Лена и Бојан Маротови. - Песната настана по иницијатива на Цане Трајчевски, кој сакаше да учествувам како…

Фонд за животна средина – еден од главните еколошки приоритети за 2022 година

Итното формирање на Фондот за животна средина треба да претставува еколошки приоритет на македонските власти во 2022 година. Тоа е и една од главните желби на Еко-свест за во Новата 2022 година. Преку формирањето на Фондот за животна средина, Еко-свест смета дека ќе се постигнат долгорочните резултати во заштитата на животната средина, борбата со климатските промени, односно ќе се придонесе кон систематско и одржливо решавање на најголем дел од еколошките проблеми и предизвици со кои Република Северна Македонија се соочува…

Светско а наше. BOCCA DI LUPO – нова софистицирана приказна со уникатен изглед, вкусна храна и добра музика

На површина од 7.000 метри квадратни, ресторан, хотел со 35 соби и базен со pool bar, е старо-новоиот Hotel Mirror и софистицираниот fine, wine and dine Bocca Di Lupo каде љубителите на убава храна, одлична атмосфера и место за релаксација ќе можат да уживаат. - Самото име BOCCA DI LUPO, значи „среќно-со среќа“, нашиот light мотив има за цел таа позитивна вибрација која го носи самото име да се пренесе и на нашите ценети гости, рече на официјалното отворање на ресторанот Дејан Петрушевски, кој е менаџер и на хотелот „Мирор“…

Албумот е готов, Атиџе и Сузе канат на промоција

Во среда, почитувајќи ги сите еснафски па и космички правила бидејќи е- среќен ден, се случува многу интересен настан, вистински музички деликатес, од идеја до реализација. Кога им се препознаа душите, Сузе и Атиџе и запеаја! Токму во чест на музиката, добрината и убавините, Атиџе Муратова и Сузе Турунџиева прават промоција на албум, насловен по топлата, домаќинската мисла на Атиџе, која може светот да го направи поубав. Навистина. Станува збор за албумот „ПОЛА ТЕБЕ ПОЛА МЕНЕ“ а Сузе вели: - Позади нас оставаме многу…
error: Content is protected !!