Вкусно. Паштета од индиски ореви

 

Потребно е: 2кг морков, 2кг модар патлиџан,100 гр индиски ореви, масло,1 лажица сол, сенф и кари (по желба) и 2 лажици мелено ленено семе.

Морковот се вари и се миксира а во истовреме се пече модриот патлиџан. Кога ќе биде готов, се миксира. Потоа, во загреано масло се додаваат морковот и патлиџанот, се препржуваат а потоа се ставаат останатите состојки, кои со мешање, на умерена температура се варат уште еден час.

Оваа превкусна паштета се става во загреани тегли или се јаде веднаш.

Фото-Pixabay

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!