Browsing Category

Полна Софра

Гастрономска разгледница на Шеф Игор Каспер: Англиски вегетеријански појадок

Кој не сака добар старомоден мрсен англиски појадок, еве полесна варијанта и богатство на вкусови: овој вегански и вегетаријански зготвен појадок е старт за убав почеток на денот. Богат и совршен, како создаден за уживање во друштво со…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер: Англиски „Капетанови палачинки“

Палачинките се омилени на секој дел од планетата па и тука во Лондон. Сепак, англиските палачинки се разликуваат од американските: тие се многу потенки и не содржат квасец. Многу се поблиску до францускиот крем, но по форма се малку…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер, ексклузивно од Лондон: Сте пробале ли „јакна компир“- (Jacket pоtato)?

„Јакна компир“, печен компир, познат во некои делови на Обединетото Кралство може да се служи со различни филови, додатоци или зачини како што се путер, сирење, павлака, сос, тавче грав, па дури и мелено или говедско месо...Некои сорти на…
Прочитај повеќе...

Мојата Кујна: Чорба од кисела зелка

Не така одамна, кога по дома бевме сите на број, во едно џиновско буре, татко ми киселеше зелка. Тоа беше процедура што со години стана традиција и ритуал - купување од „најдобрата зелка од Бардовци“, марифетлуци, сечњече, правење,…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон. Морков торта (Carrot Cakes)

Постојат неколку извори врзани за потеклото на „морков торта“. Објавен во 1591 година, постои англиски рецепт за „пудинг во коренот на морков“ кој во суштина е полнет морков, но со месо, ама вклучува многу елементи, заеднички за…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Викторија чаен, кремаст колач

Пандишпанот беше еден од првите видови колачи што се прави без квасец, а терминот „пандишпан“ доаѓа од „отвореноста“ на тестото слично на сунѓер. Тој стана врв на британската култура на храна благодарение на Ен Расел, седмата војвотка од…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Целосен англиски појадок (Full English Breakfast)

Овој појадок е многу популарен во Велика Британија и Ирска, па многу кафулиња и пабови го нудат оброкот во секое време од денот како „целодневен појадок“.Популарен е и во многу нации на Комонвелтот и е меѓу најпознатите меѓународно признати…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Eggs Florentine

Овој неверојатен вегетеријанско - англиски рецепт со јајца ќе ви помогне да го совладате и засакате ова класично јадење за појадок. Станува збор за воздушеста комбинација од меки англиски мафини, или тостиран леб со спанаќ, кој може да е…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Јајцата Бенедикт

Што се крие зад поимот „јајцата Бенедикт“ што толку често се спомнуваат во англиската кујна? Јајцата Бенедикт е традиционален англиски рецепт наменет за појадок и бранч, што потекнува од околината на Лондон, а името го добиле по говач.…
Прочитај повеќе...

Шеф Игор Каспер од Лондон: Royal breakfast

Ова е појадок што се служел во кралската кука, и тоа од кујната каде работат „ројал готвачи“. Тие тоа го направиле за кралското семејство а главната цел е појадокот да е брз, убав и вкусен. Овој Ројал појадок што го има во лондонскиот „No1…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!