Browsing Category

Полна Софра

Недела на италијанската кујна. Равиоли полнети со грав и чадена рикота

Потребно е, за 4 лица: 90 гр вода 150 гр бело брашно 30 гр брашно од ориз 100 гр gr сув шарен грав 1 гранче целер 1 морков 1 кромид 4 листа лорбер 5 зрна див бибер 100 ге чадена рикота 30 гр нане 80 гр листови коприва 1 гранче од дива…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна. Отворени равиоли, тиква, шампињони, путер од лешник

Потребно е, за тестото (4 лица): 200 гр брашно тип 400 40 гр брашно од дурум пченица 176 гр жолчки од јајце За филот од тиква 600 гр тиква 200 гр рендан патрмезан (parmigiano reggiano) 80гр течна павлака 15 гр путер 15гр mostarda (слатко со…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна. Леќа во црно вино и селен со супа од печени компири

Состојки: 200 гр леќа 1 шише црвено вино 400 гр компири 90 мл вода со мирис на тартуф 4 гр вербена 30 гр селен 150 гр ѓумбир Постапка Илзупените компири се сечат на резанки и се запечуваат во тава. Штом се готови се ставаат во високо…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна: Топла крема од тиква и хељда

Состојки за кремата од тиква: 250 гр тиква 125 гр компири 50 гр праз 100 гр моркови 50 гр карфиол 50 гр ладно цедено маслиново масло 25 гр суво бело вино 150 гр кокосово млеко 150 гр вода 1 гр куркума 7 гр сол Состојки за бисквитите од…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна. Мус од чоколадо со сос од калинка

За пената: 60 гр црно чоколадо 60 гр вода За сосот од калинка: 240 гр сок од калинка 80 гр сок од лимон 4 гр кантен (агар) 35 гр шеќер рендана кора од лимон За бисквитот од лешници: 25 гр лешници 25 гр шеќер 50 гр паста од лешник…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна. Рижото со тартуф и печурки

Состојки: 320 гр ориз сорта Vialone nano 600/700 мл бистра супа од тартуф 40 гр планински путер 50 гр печурки 40 гр Пармиџано Реџано – рендан ладно цедено маслиново масло сол Постапка: Бистрата супа од тартуф се подготвува така што во бујон…
Прочитај повеќе...

Недела на италијанската кујна. Тиква, сос од бадеми и портокал

Потребно е: (за 4 лица) 500 гр тиква 50 гр лупени семки од тиква 50 гр масло од семки од тиква 10 гр горки бадеми 40 гр слатки бадеми 100 гр путер 1 портокал Постапка Бадемите се ставаат да стојат во вода 24 часа претходно. Тиквата се лупи…
Прочитај повеќе...

Бутик за храна „Естел Фуд Гуру“: Бај бај диети

Тие што го познаваат Зоран Мајновски, или попријателски - Мајно, му го знаат табиетот: кога сите ќе се исплашат, тој се осмелува, кога сите ќе запрат, тој тргнува, кога за другите е неизвесно, за него е предизвик... Токму затоа, отварањето…
Прочитај повеќе...

Чорба од грав и јачмен

Потребно е: 250 г грав, 100 г јачмен, 1 кромид, 100 г моркови, 100 г целер, маслиново масло, рузмарин, магдонос, сол, црн пипер. Пропржете ги исечканиот кромид, морков и целер, па додадете рузмарин и грав, кој претходно сте го покиснале.…
Прочитај повеќе...

Што се случува ако пиете кокосова вода седум дена?

Кокосовата вода го зајакнува имунитетот и ги елиминира бактериите кои предизвикуваат инфекции на уринарниот тракт, гонореја, болести на забите, како и вируси, кои предизвикуваат настинки и заразни болести. Не само што кокосовата вода ќе ја…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!