Browsing Category

Дијаспора

Ефто Пупиноски и групата „Милениум“ на турнеја низ Австралија

Фолк легендата Ефто Пупиноски заминува на турнеја низ Австралија. Тој заминува заедно со  битолската група„ Милениум“. Организатор на турнејата е Македонското младинско друштво „Никола Карев“ од Мелбурн. Ова е уште една можност во живо да се слушнат неговите безвременски хитови „Туѓа си бескрајно“, „Зоро моја Зорице“, „Лихнида кајче веслаше“, „Тинке, Катинке“, „Ти ми беше прва пролет“, „Сакам да ти влезам во срцето“ и други. Турнејата започнува Волонгог, каде ќе одржат концерти на петти октомври. На шести и 12 октомври се во…

Никола Марковски за фудбалот дома и надвор: Австралија има пари- нема тренери, Македонија нема пари ама нема ни услови

Битолчанецот Никола Марковски, поранешен фудбалер на Пелистер и на репрезентација, скоро пет години живее во Мелбурн, Австралија. Вели тешко му било да се раздели од фудбалот во Македонија и тешко му било да се навикне на малиот интерес за фудбалот во Австралија, како трет спорт. Но, на крајот неговиот труд се исплати. Освен што игра професионален фудбал, отвори и своја школа и посветен е на талентираните деца што повеќе им се најде во остварување на нивниот сон. Играше во Пелистер, во репрезентација, па  замина за…

Зуица Лазова и Милан Завков за „Илинден“ на концерт во Торонто

Фолк пејачката Зуица Лазова заедно со група музичари утрово замина за Торонто, Канада, каде ќе одржи концерт по повод големиот празник „Илинден“. Во екипата музичари се Милан Завков, потоа Иле и Аце од групата „Маестро“, Филип Нуне, Љупчо Соколовски  и Бојан. -Идејата беше да замине екипа на „Зајди, зајди“ но не може дел од оркестарот, па така  направивме нова екипа од врвни музичари.  Одиме само за еден концерт, кој пак, е многу важен не само за сите нас овде, туку и за нашите во дијаспората. Концертот ќе биде на шести…

Манекенката Маја Лазаревска со порака од Австралија: Се иселивме со Дарко, не сакавме децата да ни живеат во нездрава средина

Манекенката Маја Лазаревска и кошаркарот Дарко Станимировиќ се едни од многуте млади што за подобар живот решија да остават се и да ја напуштат Македонија. Како млад брачен пар, пред кого стои формирање семејство и воспитување деца, тие решија иднината да си ја коват илјадници километри далеку од дома, во Мелбурн, Австралија. Велат да тажно е, оставаш се и заминуваш, но кога знаеш дека си направил голем чекор за подобра иднина на своите деца тогаш е лесно.  Заминаа во 2014 година со голема надеж,  а  по неполни четири години…

Илина и Ева Соколовски со злато ја завршија сезоната и доаѓаат на одмор во Скопје

Македонските спортски амбасадорки Илина и Ева Соколовски сезоната на натпреварите во ритмичка гимнастика ја завршија со уште по едно злато. И двете на натпреварите минатата недела го освоија првото место во републичкиот натпревар во Германија и сега заслужено заминуваат на одмор во Скопје, родниот крај на нивните родители. Илина викендот победи на последниот летен натпревар што се одржа во градот Минтер, Германија, и го освои пехарот од 21 натпреварувачка, колку што учествуваат во групата до 12 години. Таа има 11…

ПО ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ПАУЗА ФОЛК ЅВЕЗДИТЕ НАУМ ПЕТРЕСКИ И ЗУИЦА ЛАЗОВА ПОВТОРНО ВО АВСТРАЛИЈА

Музичко-брачната двојка Наум Петрески и Зуица Лазова пристигна во Австралија. По десет години пауза тие повторно ќе запеат пред нашите иселеници. Главен настан од нивната турнеја е Охридскиот бал, кој ке се одржи на 23 јуни и кој годинава слави 35 години од постоењето. Нивната турнеја започнува во Мелбурн, каде викендов го одржаа првиот концерт. Потоа продолжуваат во Перт, на 26 мај, на први јуни се во Рокдајл, па Волонгог, Голд Кост и останатите поголеми градови каде живеат нашинци. Наум: Само во Австралија се сака…

АЦЕ ПЕТРОВСКИ, КОРЕОГРАФ И ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КУД „НИКОЛА КАРЕВ„ ОД МЕЛБУРН: Традицијата не смее да се заборави, тоa се нашите корени

Аце Петровски е претседтаел и кореограф во Културно уметничкото друштво „Никола Карев“ од Млебурн. Потекнува од битолското село Добровени, но веќе 41 година живее и работи во Мелбурн. Само една година откако се доселил во Мелбурн станал член на друштвото, веќе 35 години е кореграф, додека како претседател функционира 27 години. Но, пред да стане сето ова тој бил 30 години играорец и во душа го носи македонскиот фолк. -Кога се преселив во Мелбурн, по малку време се формираше друштвото и јас почнав како играорец и до ден…

ГРУПАТА „ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА„ СЛАВИ ЈУБИЛЕЈ: 30 години македонска песна во Шведска

„Втора генерација“ или на шведски „Andra generationen“ годинава слави 30 години од постоењето. По тој повод беше промовиран нивниот петти албум насловен како „Втора генерација- 30 години опа“. Членовите на групата се по потекло Македонци, но родени се и живеат во Гетеборг, Шведска. Во својот опус немаат само музика од Македонија, туку и од целиот Балкан. -Со оваа музика безброј пати имаме настапувано низ Шведска, но и низ цела Европа. Во овие 30 години и два пати учествувавме, а победата за малку ни избега, на…

Илина Соколовска прогласена за принцеза на Украина

Македонката Илина Соколовска (11) пред неколку дена беше прогласена за принцеза на Украина. Таа на интернационалниот натпревар по ритмичка гимнастика, што се одржа во Харков, го освои првото место и освои златен медал. Ова е нејзин прв интернационален натпревар по ритмичка гимнастика, откако ги освои сите титули во Германија, каде што живее со семејството. -Се натпреварував со деца од 12 години, тоа генерациски значи една класа поголеми од мене. Но, јас и во Германија и таму се натпреварував со поголеми деца, бидејки, како…

РИСТЕ РИСТЕСКИ ЗА ПРВ ПАТ НА ТУРНЕЈА НИЗ АВСТРАЛИЈА

Ѕвездата на „Гранд„ продукција, Ристе Ристески од минатата недела е во Австралија на турнеја, заедно со кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Ристе веќе одржа неколку концерти, а таму го прослави и својот 23 роденден. Ова е негово прво патување преку барата и засега тој ги има најубавите и најпозитивните впечатоци. -Една недела сум тука и досега имаме направено само два концерти во Сиднеј. Засега е преубаво. Имаме направено само два концерти а планирани се осум. Искрено презадоволен сум од позитивната енергија која…
xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88