Browsing Category

Чешит

Саксии од тенџериња, тегли, кокос.., на цвеќињата им даваат карактер

Во секој дом има купишта непотребни предмети, особено меѓу кујнски садови - тенџериња со изгребана внатрешност, рѓосани ѓезвиња, испукани глинени чинии, керамички чаши, кои веќе ви здосадиле... Сите тие се за фрлање, но ако ви е жал да се разделите со нив, дајте им нов живот, претворајќи ги во саксии. Изберете сад кој ќе го претворите во саксија- тенџере, на пример. Можете да го зачувате автентичниот изглед или да го бојадисате во боја по ваш вкус. Тенџере излепено со камчиња, скршени стакла или плочки, канап, дебело јаже,…

Индијански хороскоп. Коe животнo се крие во вас?

Темелите на класичната астрологија се констелациите на ѕвездите и знаците кои се базираат врз нив, а во индијанскиот хороскоп се темелат на животни за кои се верува дека живеат длабоко во нас...Да, во секој од нас се крие понекое животинче. Како, зошто, прочитајте во текстот што следи! ГУСКА (22 декември - 19 јануари) Елемент: земја - воздух Минерал: периодот Растение: капина Боја: бела Карактер: вредни, сигурни и сериозни Позитивни особини: одлучност, амбиција и истрајност Негативни карактеристики: песимизам, егоизам,…

Тест. Како ја дочекавте пролетта?

Пет-шест ката по скали: А. Се качувате без напор Б. Само на почетокот сте полетни В. Ве издава силата по неколку скалила Вашиот стомак е: А. Рамен, тврд, вовлечен Б. Благо подигнат и еластичен В. Млитав, полн со масни слоеви и често надуен Сакате да живеете: А. Во сегашноста Б. Во иднината В. Во минатото Во текот на денот најчесто сте: А. Расположени и дружељубиви Б. Тажни и депресивни В. Лути и нервозни По јадењето: А. Вашата храна се вари без тешкотии Б. Чувствувате тежина, болка, а понекогаш и главоболка В. Ве обзема…

Тест: Кажи ми што јадеш, ќе ти кажам каков си

Кафанчиња, ресторани, мераци и ќефови не потсетуваат на убавите нешта од „претходниот живот“. Но, ќе помине и ова, а во меѓувреме, забавете се. Дали сте тип за тестенини или за торти? Што најчесто јадете, кое ви е најдраго овошје и на што не можете да одолеете? Изборот на храна говори многу за вашиот начин на животот и за вас самите. Проверете, можеби има нешто што итро се криело од вас ! 1. Што ве привлекува најмногу, на што мислите кога ќе ви текне на ресторан, кафеана? а) на десерт б) на се што е на менито в) на необични…

Зодијачки фобии во времето на корона. Изолацијата не е за Овен, Девица, Стрелец и Скорпија

Овен Страв од седење на едно место Треба да им се признае на Овните, иако се напорни, егоцентрични и иритирачки, имаат и позитивни карактеристики. Тие се бестрашни и секогаш подготвени да се фрлат во турбулентните животни бранови или во оган. Најмногу од се мразат нерешителни луѓе и неработници, и за нив работа со таков човек е еднаква на казната на Прометеј - да се врзани за карпа а орлите да им јадат од црниот дроб. Идејата да седат и да чекаат „да падне таванот“, навистина ги ужаснува. Затоа Овните се најмногу склони да…

Топ 10: Најголеми аквариуми на светот

Се прашувате како изгледаат најголемите светски аквариуми, што се крие во нив и каде се наоѓаат? Ви претставуваме листа на десет најголеми аквариуми на светот, наредени според количество на вода со која се исполнети нивните најголеми резервоари. 10. Аквариум „Monterey Bay“ Аквариумот „Monterey Bay“ е изграден во 1984 година на местото на некогашната фабрика за сардини, на крајбрежјето на Тихиот Океан, во Монтереј, Калифорнија. Главна атракција се двата големи аквариумски резервоари. Еден од нив е висок 10 метри, содржи 1,3…

Спанковци, премногу спиење е штетно за здравјето

Оние што спијат околу седум часа секоја ноќ го намалуваат ризикот од прерана смрт. Всушност, поопасно е да се спие премногу, отколку премалку, откриваат шведските истражувачи. Нарушување на сонот, меѓу другото, може да е последица на низа болести, како што се дијабетес, депресија и болестите на крвните садови. „Таа врска меѓу стареењето и спиењето е мошне очигледна“, вели Торбјорн Акерстед, професор при Каролинскиот институт во Стокхолм и управник на шведскиот Институт за истражување на стресот. Додека за еден 20-годишник…

Што прават остарените мравки? Откако ќе им се потрошат забите, вредните мравки се пензионираат и стануваат транспортери

Научницита открија дека еден вид мравки се пензионираат откако нивните заби со кои гризат листови, ќе се истрошат. Истражувачите од Универзитетот „Орегон“ велат дека затоа постарите мравки помалку ги гризат листовите, но повеќе ги пренесуваат. Мравките кои гризат листови се „земјоделци“ во светот на инсектите. Секоја вредна мравка може да исече и да понесе парче лист 50 пати потешко од нејзината сопствена тежина. Тие создаваат минијатурна колона, за да си ја однесат жетвата дома, каде што лисјата се користат како подлога за…

Зодијак и социјалните мрежи: Лавови- „социјални пеперутки“ а Јарци манипулатори што оставаат впечатоци

Како се однесуваат зодијачките знаци на ФБ, Инстаграм и на останатите социјални мрежи? Кој е најактивен а кој прави намногу селфија? Прочитајте во продолжение. Овен Претставниците на овој знак се активни на социјалните мрежи- се сликаат, но во споредба со другите, најчесто ги фотошопираат своите фотографии. Ги покажуваат местата што ги посетиле, и бидејќи сакаат да се натпреваруваат се обидуваат први да стават фотографија од некоја актуелна забава. Кога е во прашање самодовербата, Овните се натпреваруваат со Лавовите. Бик…

Испробани рецепти за здравје

Понекогаш е добро да се пробаат природните работи и домашните совети на нашите баби и дедовци. Проверени методи на лекување кога чувствувате болка, слабост или имате други здравствени проблеми. И, повеќето од нив навистина функционираат. Проверете. Сода за инфекција на уринарниот тракт Треба да додадете сода (купена во аптека) во чаша вода. Овој пијалок ги лекува симптомите брзо, бидејќи сода бикарбона се бори со инфекциите во мочниот меур, и на тој начин штити од штетни бактерии. Компири кога ќе ве касне пајак Живи компири…
error: Content is protected !!