Browsing Category

Чешит

Кој е магнет за комарци?

Давате се од себе за да уживате во вечера на отворено, меѓутоа комарците кои ве следат, не ве оставаат на мира. Ги има насекаде а нивните убоди оставаат црвени отоци кои чешаат. Зошто токму вие? Сигурно сте забележале дека некои луѓе минуваат без ниеден убод, додека другите (вие), сте константно опкружени со роеви комарци. Што е тоа што ве прави да сте магнет за комарци? Според некои истражувања, комарците покажуваат афинитети за одредени типови на крв, а една од петте личности претставува вистински магнет за комарци.…

Како се „лути“ Зодијакот: Бегајте од Јарци- прават сцени и полудуваат

Овен Овните се нарекуват бебиња помеѓу хороскопски знаци, бидејќи експресно се лутат и се гневни. Исто како малите деца- нивните гневни испади се вообичаена работа по цели денови. Од друга страна, она што навистина е големо разочарување за Овен е некој да се однесува авторитативно со него. Неорганизирани работи и монотонија исто така ги вадат од колосек. Бик Не е лесно да го налутиш, но ако се случи, подобро бегај што подалеку. Претставниците на овој знак полудуваат кога некој ќе се обиде да ги турне од врвот.…

ТЕСТ. Што крие вашата потсвест?

1. Што ви дава најголема сила? а) Љубовта и вниманието на луѓето околу вас б) Љубовта која вие ја чувствувате кон другите в) Борбата која ја водите за да ги остварите своите цели г) Взаемната доверба, чувството на внимание и припадност 2. Животот за вас е: а) Долга и мирна река б) Морска бура в) Шанса за нови почетоци г) Време на постојани промени 3. Вие сте човек: а) Ѕвезда б) Земја в) Дете на своите родители г) И земја и ѕвезда 4. Емоциите за вас се: а) Симфонија составена од нежни ноти б) Вкусно јаболко кое сакате да го…

Тибетански хороскоп – ги открива минатите животи и карактерот

Монах во друштво на мајмун (Овен) Отворена, весела личност, која лесно ги освојува срцата на луѓето. Речиси ништо не може да им го расипе расположението, внимателни се кон останатите, како и кон нивните потреби и желби. Но, од време на време сакаат да спорат и дебатираат, тоа е храна за нивната душа. Во минатите животи биле гатачи, јасновидци, комичари, патувачки трговци или владетели на мали заедници. Среќни броеви 11, 23, 35. Силно сонце (Бик) Вие сте човек кој делува многу точно и решително во напнати ситуации. На…

Миленикот и сопственикот

Љубовта кон одредена животинска раса, она што вие ќе си го одберете за домашен миленик, многу зборува за најскриените црти на вашиот карактер, за односот кон другите, но и за тоа како се доживувате себеси. Постојат неколку теории дека за жената кучето е симбол за маж. Ако има голем пес, посебно овчар, значи дека во мажот бара заштитник и потпора. Сопственичките на булдози бараат преданост, смисла за хумор и доверба. Тие особини ќе бидат клучни и при избор на маж. Кога жената има булдог, праќа порака дека има силен карактер и…

Доколку името ви почнува на Н, П, Р, С, Т, В, З и Ж

Н, Њ – Овие букви зборуваат за доза на „лудост“, без оглед на сензибилитетот и љубовта. Носат вибрации на креативност, промени, ум, активност, љубопитност и приспособливост. И покрај тоа што имаат многу стил, никогаш не се задоволни. Имаат голема верба, но не се фанатици, туку се изразено праведни, со смисла за практичност. Ги повредува недовербата од другите а главоболка може да им зададе единствено преголемото фантазирање или живот во илузија. П – Исклучително се внимателни, индивидуални, единствени, интуитивни, зрели.…

Доколку името ви почнува на Х, Ј, К, Л, Љ и М

Х – Оваа буква носи вибрации на лидери во материјалниот свет, силна дисциплина, храброст, самоувереност, цврсти начела, добра организација. Храброста ја носи борбата за статус. Емотивниот живот им е, најблаго кажано- чуден. Може лесно да се најде во непријатна ситуација од која тешко наоѓа излез, што носи нови непријатели во животот. Ј – Освен желба за победа, добра организација, оригиналност и упорност, постои доза на несигурност која постојано ги следи луѓето кои на почетокот на името ја имаат оваа буква. Важат за…

Доколку името ви почнува на Б, Ц, Ќ, Ч, Д, Ѓ, Џ, Ф и Г

Б – Оваа буква има изразена потреба за љубов, чувства и нежност. Во себе има вибрации на миротворец, нагласена интуитивност, преданост кон семејството, подготвеност за соработка, сочувство. Личноста се снаоѓа во детали, срдечна е, сентиментална, со романтичен карактер. Б упатува на телесни слабости како напнатост и нервоза. Ц, Ќ, Ч – Укажуваат на изразена интуиција и рамнотежа. Носат вибрации на комуникација и фантазија, љубезност, самоувереност, ова е уметничка душа, забавна и духовита личност, со добар вкус, оптимизам,…

Времето пред ТВ го скратува животот

Секој што троши шест часа дневно пред телевизор ризикува да почине пет години порано, од оние што на активен начин го трошат своето слободно време, тврдат австралиските истражувачи. Премногу гледање телевизија е опасно, исто како и пушењето и прекумерната телесна тежина, а „сеприсутното седечко однесување“ треба да се гледа како здравствен проблем- е заклучок од студијата на експертите од Универзитетот во Квинсленд, Австралија. Тие тврдат дека секој час гледање телевизија може да го скрати животот за 22 минути. Експертите…

Жените трачарат и по пет часа дневно

Жените трошат пет часа дневно во озборување на работното место или дома, покажа неодамнешната анкета, спроведена од британски истражувачи. Меѓу десетте омилени теми за разговор се туѓите проблеми, љубовни врски, диети, патувања, подготвување јадења, секс, шопинг, здравствени проблеми и ТВ-сапуници. Истражувањето, чии резултати ги пренесува британскиот весник „Дејли мејл“, покажува дека жените во просек разговараат 24 минути дневно за вишокот килограми или бројот на облеката. „Жените се познати по своите способности за…