Browsing Category

Чешит

Нема да верувате каде сè се крие глутенот

1.Преливи за салата Производителите на сосеви и маринади за салати употребуваат пченица која служи за згуснување на текстурата. 2.Сирења Популарните сирења како горгонзола често во себе содржат глутен зашто производителите додаваат парчиња леб во смесата. 3.Коцки за супа Адитивите односно засилувачи на вкусот го сочинуваат главниот состав на преработените намирници, а на малтодекстрин треба да внимаваат сите кои го одбегнуваат глутенот. Тој е скриен глутенски производ во коцките за супа. 4.Кисели краставички Сокот од…

Желудникот како љубовен термометар – дали и колку дебелее љубовта?

Дали љубовта навистина дебелее? Или можеби е уште поинтересна тезата дека ја намалува телесната тежина? Единствено што е сигурно е дека метаболизмот реагира на секоја промена на нашата емоционална состојба. Многу светски научници што се занимаваат токму со тој проблем заклучуваат дека бројот на оброците варира во зависност од нашите емоции. ЗАЉУБЕНОСТ: Помалку килограми Сигурно во моментите на целосна вљубеност и залуденост од својот нов партнер сте почувствувале блокада во желудникот. Таквата состојба придонесува за…

Кинеска Нова година. Симболот за 2020 е СТАОРЕЦ

Оваа година ќе биде добра за сите родени во годината на Стаорец: 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 и 2020. Луѓето од овој знак ќе напредуваат скоро во сите аспекти на животот, сеедно дали е тоа кариера, љубов, пари или окружение. Може да се каже дека за Стаорците ова е година на љубов. Внимавајте- флертувањето може да ве донесе до слепа уличка а од таму нема враќање. Што се однесува до парите, годинава ќе ги зголемите приходите, исто така, игри на среќа- лотарија на пример, можат да ви го освежат семејниот буџет. Но…

Бојата на апетитот: Главниот поттик при нагонското одбирање на храната е визуелен

Неврофизиолошките испитувања покажаа дека 80% од сетилните информации од околината на визуелната природа и скоро треттина од мозокот се користат за дешифрирање на тие податоци. Докажано е дека одлучувачка важност игра бојата која идентифицира специфичен дел чии клетки се програмирани за разликување на бојата, без интерес за обликот на перцепираниот предмет. И секојдневното искуство докажува дека бојата влијае на душевната состојба и чувствата, па токму тоа влијание врз човечката психа. Боја на апетитот Истражувањето за боите…

Ова не смеете да го правите на 31 декември и на 1 јануари

Препораките во продолжение претставуваат верувања на народот, некои правила на однесување се поврзани со 31 декември а некои важат за 1 јануари. НИКАКО НЕМОЈТЕ: 1. Да пропуштите да им честитате на драгите луѓе Се смета дека во тој случај Новата година ќе ви донесе емотивно студенило и дистанца. 2. Не позајмувајте пари Таквиот почеток на годината претскажува 12 месеци материјални проблеми. 3. Не изнесувајте ништо од дома на 1 јануари Ништо буквално значи ништо! Ова важи дури и за ѓубрето. Буквално баш ништо не смее да го…

Правила за 31 декември и 1 јануари

ЗАДОЛЖИТЕЛНО Е: 1 Гушкање на драги луѓе На полноќ задолжително изгушкајте ги драгите луѓе околу вас. Тоа е гаранција дека блиските и емотивни врски кои ги имате со нив ќе траат и во наредната година. 2 Резерви од храна и пари Се верува дека Новата година треба да ја пречекате со многу (дури и малку повеќе) храна во фрижидерот. Покрај тоа – во секој паричник кој го имате во домот ставете пари, особено во оној што го користите. Тоа е знак дека и следната година ќе помине во благосостојба. 3 Платете ги сметките и вратете ги…

Размислувате за подароци?Еве што вели Зодијакот

Пријателите во хороскопскиот знак - Овен ќе се израдуваат доколку пробаат нешто ново, како што е скокање со падобран или возење тркачки автомобил. Би им се допаднал подарок што ќе им помогне да ја подобрат својата работа. Бескрајно енергичниот Овен ќе биде многу среќен со спортска опрема или билет за некој натпревар. Биковите се големи колекционери. Доколку знаете што собираат, вашиот подарок би требало да се движи во таа насока. Тие штедат и сакаат се` што е врзано за банки, пари и акции. На Близнаците треба да им подарите…

Верувања. Петок 13-ти: Денес е најдобро да останете дома

Астролозите за денес советуваат мирување, а суеверните советуваат да останете дома! Оние што веруваат во баксузниот „петок 13“, нека заборават на возење автомобил, купување, продавање, а нема да имаат среќа ниту оние што започнуваат нова врска. Еве зошто „петок 13-ти“ се смета за несреќен - тогаш Ева му понудила јаболко на Адам, тој ден почнал големиот потоп, се прекинала изградбата на Вавилонската кула и Исус е распнат во петок. Инаку, и пред Светото писмо, во петокот луѓето ги молеа своите божества за добра жетва, здравје…

Украсување. Фенг шуи совети за Нова година

- Елката ставете ја спроти влезната врата, на тој начин ќе ги подобрите семејните односи - Елката и украсите нека бидат колку што е можно поприродни - Не одбегнувајте светликави украси; огнот симболизира слава и углед, а ламбичките симболично го претставуваат него - За да го подобрите здравјето, божикната ѕвезда или некое друго цвеќе засадено во земја држете го на средина на просторијата - Украсните ангели ставете ги лево од влезната врата. На тој начин ќе имате помош од други луѓе - Во десниот агол, спроти влезната врата,…

Идеален зодијачки спорт. За Овнови- џудо, за Риби, медитација

Овен Поради својата природа, најдобро се снаоѓате во борбените спортови бидејќи преку нив ја канализирате својата борбена енергија. Не е битно кој спорт ќе го одберете - џудо, бокс или нешто трето, важно е да ги одмерите силите со противникот. Бик Вие не сте за скапи спортови ниту за оние во кои треба да се вложува многу енергија. Задоволни сте и со возење велосипед, колку е поголема километражата, толку сте посреќни. Но, само до првите знаци на замор. Близнаци Најдобар избор за вас е вежбањето во групи. И главната цел е да…
error: Content is protected !!