Browsing Category

Необично

ТЕСТ. Што крие вашата потсвест?

1. Што ви дава најголема сила? а) Љубовта и вниманието на луѓето околу вас б) Љубовта која вие ја чувствувате кон другите в) Борбата која ја водите за да ги остварите своите цели г) Взаемната доверба, чувството на внимание и припадност 2. Животот за вас е: а) Долга и мирна река б) Морска бура в) Шанса за нови почетоци г) Време на постојани промени 3. Вие сте човек: а) Ѕвезда б) Земја в) Дете на своите родители г) И земја и ѕвезда 4. Емоциите за вас се: а) Симфонија составена од нежни ноти б) Вкусно јаболко кое сакате да го…

Тибетански хороскоп – ги открива минатите животи и карактерот

Монах во друштво на мајмун (Овен) Отворена, весела личност, која лесно ги освојува срцата на луѓето. Речиси ништо не може да им го расипе расположението, внимателни се кон останатите, како и кон нивните потреби и желби. Но, од време на време сакаат да спорат и дебатираат, тоа е храна за нивната душа. Во минатите животи биле гатачи, јасновидци, комичари, патувачки трговци или владетели на мали заедници. Среќни броеви 11, 23, 35. Силно сонце (Бик) Вие сте човек кој делува многу точно и решително во напнати ситуации. На…

Миленикот и сопственикот

Љубовта кон одредена животинска раса, она што вие ќе си го одберете за домашен миленик, многу зборува за најскриените црти на вашиот карактер, за односот кон другите, но и за тоа како се доживувате себеси. Постојат неколку теории дека за жената кучето е симбол за маж. Ако има голем пес, посебно овчар, значи дека во мажот бара заштитник и потпора. Сопственичките на булдози бараат преданост, смисла за хумор и доверба. Тие особини ќе бидат клучни и при избор на маж. Кога жената има булдог, праќа порака дека има силен карактер и…

Доколку името ви почнува на Н, П, Р, С, Т, В, З и Ж

Н, Њ – Овие букви зборуваат за доза на „лудост“, без оглед на сензибилитетот и љубовта. Носат вибрации на креативност, промени, ум, активност, љубопитност и приспособливост. И покрај тоа што имаат многу стил, никогаш не се задоволни. Имаат голема верба, но не се фанатици, туку се изразено праведни, со смисла за практичност. Ги повредува недовербата од другите а главоболка може да им зададе единствено преголемото фантазирање или живот во илузија. П – Исклучително се внимателни, индивидуални, единствени, интуитивни, зрели.…

Доколку името ви почнува на Х, Ј, К, Л, Љ и М

Х – Оваа буква носи вибрации на лидери во материјалниот свет, силна дисциплина, храброст, самоувереност, цврсти начела, добра организација. Храброста ја носи борбата за статус. Емотивниот живот им е, најблаго кажано- чуден. Може лесно да се најде во непријатна ситуација од која тешко наоѓа излез, што носи нови непријатели во животот. Ј – Освен желба за победа, добра организација, оригиналност и упорност, постои доза на несигурност која постојано ги следи луѓето кои на почетокот на името ја имаат оваа буква. Важат за…

Времето пред ТВ го скратува животот

Секој што троши шест часа дневно пред телевизор ризикува да почине пет години порано, од оние што на активен начин го трошат своето слободно време, тврдат австралиските истражувачи. Премногу гледање телевизија е опасно, исто како и пушењето и прекумерната телесна тежина, а „сеприсутното седечко однесување“ треба да се гледа како здравствен проблем- е заклучок од студијата на експертите од Универзитетот во Квинсленд, Австралија. Тие тврдат дека секој час гледање телевизија може да го скрати животот за 22 минути. Експертите…

Што зборува првата буква од вашето име

САМОГЛАСКИ А - Ако името почнува на буквата А, тоа кажува дека овие луѓе се оригинални, независни, сериозни и во некои работи- совршени. Можат да бидат независни, но исто така и тврдоглави, активни, љубопитни, со авантуристички дух, изразени амбиции и отвореност. Секогаш се модерни, креативни и оригинални. Е - Оваа буква на почетокот на името укажува на нежно здравје, покажува емотивна состојба, ведрина. Доминантната боја е бела. Донесува вибрација на отвореност, енергичност, импулсивност. Поседува доза на нетрпение,…

Во просек, жените за состанок се подготвуваат 72 минути

Жените имаат правило секогаш да го импресионираат партнерот со својот изглед. Ова е уште едно женско правило на кое се повикуваат сите преставнички на понежниот пол, кои постојано се обидуваат да ја докажат надмоќта над машката популација. Точно е дека речиси најголемиот дел од жените му посветуваат особено внимание на изгледот, сакајќи да ја доведат до совршенство својата фигура, или да го средат и разубават своето лице. Сакајќи да докажат дека можеби и претеруваат во сето тоа, светските научници дошле до заклучок дека…

Се што сте сакале да знаете за виното

*Најдобар начин да се отстранат дамки од црно вино е материјалот да се потопи во суво бело вино, најдобро пред дамката да се исуши. *Мадам Помпадур изјавила дека шампањот е единственото вино по кое жената останува убава. *Со стареењето, црвените вина стануваат посветли, а белите вина – потемни. *Се` до 17 век, производителите на вино во Франција не користеле плутани затворачи. Наместо нив употребувале крпи натопени во масло и со нив ги затворале шишињата. *Кога се наздравува во Англија се користи зборот „Toast“ (препечен…

Почна Кинеска година на Свиња: Бидете умерени, ќе имате и пари и среќа

Убава вест: како симбол, свиња се поврзува со напредок, среќа и добри можности за шанси и успех. Кинеска Нова година во овој знак почна на 5 февруари и ќе трае се до 24 јануари, 2020 година. Свиња е 12-ти, последен знак на Кинескиот зодијак а за време на нејзиното владеење имате можности за добри и умни вложувања, генерално одобрување за финасии и успех на професионален план. Затоа треба да се завршат сите стари обврски и да се направат нови планови за иднината а годината е полна со среќа, љубов и оптимизам. Исто така година…