Browsing Category

Дом и семејство

Кисела зелка не е само подварок и сарма

Киселата зелка и расолницата се вистинско зимско гурманско задоволство. Зелката во оваа ферментирана состојба е многу здрава, дејствува детоксикациски, нема маснотии, а во 100 грама има само 18 калории. Главна состојка е витамин Ц, ама и многу витамин К, Б-6, потоа фолна киселина, калциум и калиум. И, кога се во прашање кисела зелка и рецептите, најчеста асоцијација се сарми и подварок. Но, зелката не е само тоа. Ова се рецепти што ќе ви овозможат да скршнете од стандардните, односно да пробате некои сосема нови јадења.…

Моето детство : Сите ѕвезди во очите на едно љубопитно момченце

„Имав извонредно убаво и безгрижно детство поради кое денес сум она што сум - добар, среќен и исполнет човек, вели Васил Зафирчев секавајќи се на своето детство. Гледајќи ги неговите фотографии, имате впечаток дека сте растеле со него- весело, љубопитно и креативно момченце во чии очи се вгнездил блесокот од сите ѕвезди на небото. „Роден сум како син единец. Поради честите професионални отсуства на татко ми, растев покрај три „високоавторитетни“ жени. Мајка ми Лилјана со нејзината строга справедливост и челична дисциплина,…

Кои растенија носат среќа во домот

Според Фенг Шуи постојат собни растенија кои ќе внесат позитивна енергија во вашиот животен простор. Фенг Шуи ги преферира растенијата кои имаат тркалезен облик, бидејќи животната енергија се развива во циклуси или кругови кои најдобро функционираат. За почеток е важно да го отфрлите од вашиот дом сето вештачко или пластично цвеќе со што на старт отворате простор за новитети. Колку повеќе такво цвеќе чувате дома, толку станувате понегативни и кон себе и кон околината. Во вазната држете исклучиво свежо цвеќе и тоа на средина…

Моето детство: Глумец на мајка

Приказната врзана за детството, најубавиот и најбезгрижниот период на секој човек, ја носиме цел живот, и уште повеќе од тоа, таа понатаму не` обликува и дооформува во луѓе. Денес ја имаме приказната на Ѓорги Тодоровски -Трупче. „Мојата приказна почнува токму во Битола, во едно прекрасно семејство каде што царуваше чесноста, скромноста и посветеноста кон семејството. Татко ми беше работник, чесен, бестрашен, силен и храбар и се сеќавам како еднаш од третиот кат во зградата каде што живеевме, го симнаа со јаже за да извлече…

Моето детство: Бујна фантазија, експерименти и неуспешна фризерска кариера

Приказната врзана за детството, најубавиот, најбезгрижниот период што се памети цел живот, па и повеќе од тоа, во прво лице еднина, ја раскажува Сузе Турунџиева. „Родена сум во Битола, како второ дете, бидејќи 4 години постариот брат Панде многу сакал сестра, на која и го смислил и името...Поради учителската работата на моите родители, кои уште како млади работеле во Мариовско село Маково, во најраното детство имав среќа, да трчам безгрижно по пространите расутени ливади, да го дишам чистиот воздух, да ги допирам…

Моето детство: Повеќе ја гледав светлината на ѕвездите, отколку темнината на небото

Како денот по утрото, така човек по детството се знае, велат филозофите. Детството е нашиот остров на копнеж, наша безгрижност, тоа е куќата на спомените, па затоа со радост одново и одново сакаме да се сетиме какви бевме како деца. Актерот Петар Горко не сакаше да и даде тажен тон на оваа рубрика, затоа што рано остана без татко, туку да ја слави радоста и да се сеќава на убавите нешта од своето детство. „Научив дека работите што премногу ги сакаме и работите од кои премногу се плашиме ќе ни се остварат, па затоа одлучив…

Моето детство: Софче, спас во вистински час

Како денот по утрото, така човек по детството се знае, велат филозофите. Детството е нашиот остров на копнеж, наша безгрижност, тоа е куќа на нашите спомени, па затоа со радост одново и одново сакаме да се сетиме какви бевме како деца. Денес, на убавите детски спомени се сеќава Зоран Џорлев. „Детството го поминав во Струмица, каде што сум роден во 1967 година. Мојата улица „Пере Тошев“, веднаш под киното, ќе ја паметам цел живот. Инаку, најраните сеќавања ми се врзани за сестра ми Софче и братот Ице. Софче, некоја година…

Најдобри антистрес совети: За почеток, што најлошо може да ви се случи?

„Таа се буди доцна наутро и мора набрзина да се облече за да стигне на работа. Трча низ кујната и во брзањето го истура кафето што се растекува по подот и по нејзиното здолниште. Се враќа назад за да се пресоблече. Тогаш и текнува дека ја сменила чантата и дека и го нема новчаникот. Се враќа и го зема, па повторна трча надвор. Пред влезот од зградата не може да ги најде клучевите од автомобилот. Да се врати ли повторно во станот... “ Сликата на еден ваков почеток на денот за многумина звучи познато. Ако зборовите „во гужва…

Наут за дијабетес

1. Доколку имате дијабетес, секојдневно јадете наут бидејќи растворливите влакна помагаат во стабилизирање на нивоата на шеќер. 2. Наутот содржи сапонини, кои дејствуваат како антиоксиданси. Тој го намалува ризикот за рак, заштитува од остеопороза и е одличен за намалување на топлите бранови во менопаузата. 3. Со неговото редовно консумирање, односно поради голема содржина на железо, се создава завидна количина на енергија. Да потсетиме - железото е составен дел од хемоглобинот кој од белите дробови го пренесува кислородот…

Печена тиква со ѓумбир

Потребно е: 3 парчиња тиква, вода, 5 лажици маслиново масло. 1 лажичка чили во прав, 1 лажица мед, 50 г. свеж ѓумбир и 2 резанки лимон. Подготовка: Тиквата исчистете ја и исечете на резанки. Резанките ставете ги во тавче, а рерната вклучете ја на 180 степени. Додека рерната се загрева, направете го преливот. Во една чинија ставете млака вода, масло, чили, мед, и изрендан свеж ѓумбир. Добро измешајте, па со тоа прелијте ја тиквата. Ставете ја тавата во рерната и печете 40 минути, со повремено протресување, за да не се залепи.…