Шеф Игор Каспер: Косло салата

Терминот „Cooslа“ настанал во 18 век како англицизација на холандскиот термин „koolsla“ („kool“ на холандски звучи како „cole“) што значи „зелена салата“. Оваа салата е многу популарна и го оправдува своето долго траење. Делот „кол“ од зборот доаѓа од латинскиот caulis, што значи зелка. Мудриот холандскиот готвач од 1770 година, (холандски: De Verstandige Kock) содржи рецепт што му се припишува на холандски готвач кој мешал тенки ленти зелка со стопен путер, оцет и масло. Рецептот за зелена салата, како што најчесто се…

Наскоро: Детска балетска претстава Петар Пан со музика на Дојчин и либрето на Ристо Самарџиев

Последниот ден на месец март, нешто што не се пропушта: на 31, во Националната опера и балет премиерно ќе бидат изведени две претстави на детската балетска претстава „Петар Пан“. Станува збор за омилениот лик и роман на Џејмс Метју Бари, таткото на вечните деца и на сите оние што не сакаат да пораснат. Ова е претстава за сите убавини на земјата Недојдија, за имагинација оплеменета со многу добра музика, игра и разноразни чудесии што ќе ги анимираат децата во претставите од 17.30 и 20.00 часот. Петар Пан е синоним за…

Слоу Фуд Водно и ООУ „Христијан Тодоровски Карпош“: Подготвена муниција за акцијата „Фрли цветна бомба“

Во пресрет на најавуваната пролетна офанзива „Фрли цветна бомба“ на Слоу Фуд Македонија, планирана за првиот ден на пролетта, Слоу Фуд Водно одржа работилница во ОOУ „Христијан Тодоровски Карпош“. Со здружени сили, заедно со вредните ученици од 3б оделение се правеа цветни бомби што ќе бидат фрлани од скопското Кале. Во забавна атмосвера децата дознаа многу работи за целта и мисијата на Слоу фуд, за животот на планетата поврзан со пчелите и убавините на природата. Секако, најважната работа беше да се демистифицира идејата…

Шеф Игор Каспер. Постапката за подготвување на Јоркширски пудинг

Покрај историјатот на познаиот Јоркшир пудинг за кој пишував минатата недела, на барањето на неколку колеги, еве ја постапката за неговото приготвување. Многу важно е да се знае дека во смесата не се става масло, а еве се состојките: - 3 јајца - 175гр брашно - 300 мл млеко - 150 вода - 1/2 лажиче сол Постапката е следна: се матат јајцата убаво и се додава млеко со вода, повторно се мати и се додава брашно. Смесата се остава да одмори околу 15 минути. За тоа време се загрева рерната на 190 степени. Во модла за 9 мафини се…

Сезер Акин и Слоу Фуд Македонија најавуваат зелено бомбардирање на првиот ден на пролета

Херојот на овој текст, често знае да каже: „Ние сме само гости на светот и нашата должност е да им предадеме на идните генерации она што сме го научиле во нашите традиции, од нашите претци...“ Освен што е член на Слоу фуд Охрид, Сезер Акин, инаку по потекло од турскиот град Ајдин, а сега жител на Охрид, е голем човекољубец, производител на органска храна, зеленчук никнат во неговата бавча преку автохтоните семиња. Освен што има градина, тој има и катче за вкусување на она што го произведува: македонско- турски…

Денови на италијанскиот дизајн: Модна ревија и Мастерклас на Арслан Додо, еден од најдобрите италијански дизанери

За деновите на италијански дизајн во Скопје Амбасадата на Р.Италија и ИТА- Italian Trade Agency, организираат настани со кои се промовиира уникатноста и врвниот квалитетот на италијанскиот дизјан. Темата на овогодинешното издание на деновите на италијанскиот дизајн е: “Квалитет што инспирира -енергијата на дизајност за луѓето и околината“. Деновите на Италијанскиот Дизајн во Скопје ќе започнат на 9 март во Ист Гејт Мол со модна ревија на најновите колекции на италијанските брендови ARMANI, LIU JO, PATRIZIA PEPE, TWINSET,…

Шеф Игор Каспер. Јоркширски пудинг, вообичаен англиски гарнир

Јоркширскиот пудинг е печен пудинг направен од тесто од јајца, брашно и млеко или вода. Станува збор за вообичаено британско гарнирче, тоа е разновидна храна што може да се служи на многу начини, во зависност од нејзините состојки, големината и придружните компоненти на оброкот. Како прво јадење, може да се сервира со сос од кромид. За главно јадење, може да се сервира со месо и сос, и е дел од традиционалното печено во недела, но може да се наполни и со храна како што е тресне, на коцки сечкан зеленчук, каша за да се…

Винарски муабети од Болоња – Нашиот адут се македонските автохтони сорти

Минатата недела на „Slow Wine Fair 2023“ на саемска, винска сцена во Болоња- Италија, македонските вина беа во друштво со 750 винарии со 4000 етикети и над 300 сертифицирани органски винарии од 21 земја. Слоу Фуд Македонија презентираше дванаесет семејни винарии : „Наумчеви“, „Мал Св. Климент“,„Клинчаров“, „Цветановиќ“, „Ерос“, „Изворно“, „Јостела“,„Арабеска“,„Сарика „Иванов“,„Максимилијан“ и „Подрум Параџик“ кои имаа можност за интеракција со гостите, промоција на виното а тамошните искуства велат дека најголемиот адут ни…

Како Давид од „Кози млеко планина“ помина во Шпанија: Од јарињата во Раштак до работилница во Пенагос

За младите патувањата се дел од едукацијата и растењето, за повозрасните- дел од искуството, но сите вкусуваат среќа поврзана со нешто ново и поинакво. Младиот фармер Давид Неделковски од „Кози млеко плаина“ тукушто слета од Шпанија, каде што имаше можност да биде дел од работилница поврзана со агро-туризмот а со својот бренд, козјото сирење, да направи македонска вечер и да собере уште многу сонце во своите мисли. Ова се пресните впечатоци на Давид. - До сите мои досегашни „успеси“ и предизвици ме однесоа козите а повеќе од…

Понеделник, 6 март, во „Гранче“. Изложуваат жени, локални производителки и членки на Slow Food Vodno

Оваа женска, недела на бестрашни жени стартува вкусно и со акција: со локални производителки, жени со идентитет, со приказна и интересни производи. Во понеделник, 6 март, од 11:00 до 16:00 часот во Гранче (ТЦ Мида), ќе се дружиме со жени локални производителки, членки на Slow Food Vodno. На овој базар ќе имаме можност да вкусиме и да купиме производи од: ▪️Мармалади од дива шипка, дива капина, ем луто ем благо со црвена пиперка, производени од Мирјана Ангелеска, Angeleski Sweet Delights ▪️Органски салати и зеленчуци,…
error: Content is protected !!