Browsing Category

Здрави значи убави

Витамин Д – Го има во мрсна риба, жолчка, а најмногу во сонцето

Витаминот Д е потребен за метаболизмот на калциумот и фосфорот, значи, за коските и работата на мускулите и нервите. Тоа е единствениот витамин кој нашиот организам може и сам да го синтетизира под влијание на сонцето. Еве што кажуваат истражувањата: заедно со калциумот ги одржува коските здрави и цврсти. Ја спречува остеопорозата и ги лекува рахитисот и остеомалациите (ослабена минерализација на коските). Го спречува високиот крвен притисок и ризикот од појава на тумор. Знаци на недостиг: проблеми со коските, поголема…

Праска, вашиот чистач на организмот

Праските имаат ниска енергетска вредност - 40 калории на 100 грама, содржат 87 отсто вода, 11 проценти јагленохидрати, а од витамините најмногу се застапени бета-каротин и витамин Ц. Од минералите, праската најмногу содржи калиум, фосфор, магнезиум и калциум, а за разлика од обичните праски, нектарини или голите праски содржат помалку витамин Ц, но повеќе бета-каротин и поголема калориска вредност. Бета-каротинот, витамините Ц и Е и останатите каротеноиди и многуте други фитохемикалии помагаат во онеспособувањето на…

Изгор лето. Совети за преживување

Главоболка, умор, намалена концентрација, забавени реакции, раздразливост...Доколку ги имате овие симптоми, бидете сигурни дека ви недостасува вода, а топлото време, поради потењето, бара повеќе течности, два до три литри дневно. Освен со вода, ќе се разладите и со сок од домати и моркови и ќе ги надоместите загубените минерали, а лесната исхрана ќе ви овозможи енергија и сила. - Елагинската киселина е антиоксиданс што го има во капини, малини, боровинки е совршен чувар од УВ-зрачење. -Пченката е сиромашна со калории и…

Акција слабеење: 24-часовен пост со сокови

Најкраток облик на  диетата е 24-часовниот пост со сокови, кои ја подигаат енергијата и брзо го чистат организмот од штетни материи. Во тој период се пијат само сокови од овошје и зеленчук. Диетата не смее да трае подолго од 24 часа, во спротивно, би можеле да се чувствувате исцрпено и лошо. Соковите може да се прават од речиси сите видови овошја и зеленчук, а содржат многу витамини и минерали и лесно се апсорбираат. План на еднодневна диета со сокови Појадок: чаша и пол сок од краставици. Ужина: чаша сок од јужно овошје.…

Да се подмладите и освежите: Лаванда „евергрин“ мелем

Лаванда асоцира на лето, на топлите денови и на море. Ова дискретно растение успева и кај нас, многу е отпорно и на високи и на ниски температури, а маслото од лаванда, верувале или не, со постојана употреба може да ви го засили имунитетот, да ја избрка несоницата, да ве смири и да ви ја врати енергијата. Еве за што е уште добра лаванда. *Лаванда разладува, маслото смирува и навистина е одлична за спиење. Масажа и упорност, тоа се важните нешта до кои треба да се придржувате при употреба на ова етерично масло. *Пријатната…

Тања Турунџиева за целулитот: За да се „измазни кората од портокал“, треба да се смени исхраната, да се вежба и да се намали стресот

фото-Pixabay Кога е во прашање целулитот, секогаш е иста приказната и истото прашање - може ли сега, во пет до дванаесет, да се направи нешто за целулитот да се намали? „Дури 80% од жените на планетата имаат целулит- вели Тања Турунџиева, нутриционистка. Маснотијата во целулитот, ако се раздвои, е нееластична лента на сврзливото ткиво. Овие ленти се простираат меѓу кожата и длабокото ткиво, каде што се прицврстени- објаснува Турунџиева. „Многу луѓе кои имаат целулит патат и од дебелина. Кога човек се дебелее, масните клетки…

За мажите. Ова мора да го знаете ако сте на диета

Мажите обично јадат лошо: внесуваат малку овошје и зеленчук, многу често не внимаваат на алкохолот и цигарите, потоа- големи гурмани се, обожаваат сосови, пржена храна и мрсни јадења. Но. Ако мажот реши да ослаби, по правило лесно успева во тоа. Не затоа што е порешителен и помалку склон на лекување на стресот со храната, туку затоа што кај нив стомакот полесно исчезнува. Ова се правилата што треба да ги знаат доколку се на диета. - Диетата не смее да биде престрога, зашто би било тешко да се спроведе и би била…

Бања со жалфија, за релаксирање

Дивата жалфија расте на оголените ридови на јужна Франција. Ова лековито растение кај нас најчесто се одгледува како балконско, го знаеме како чај а се користи и за гаргара. Лисјата на жалфијата, покрај тоа што им даваат медитерански шмек на тестенините, често се користат како бања за нега на кожата и за релаксирање. Рецепт: За почеток, 100 г жалфија прелијте ја со 1 литар жешка вода. Оставете да отстои 15 минути, исцедете а потоа измешајте со неколку капки маслиново масло. Измачкајте се со течноста, а потоа ставете ја во…

Зелена салата за мрзливи црева

Зелената салата содржи лактуариум, сок со смирувачко и седативно дејство. Освен што е една од најубавите пролетни салати, кориснаа е кај сите луѓе што имаат недостиг од витаминот А, кај жените со болен циклус, дијабетичарите, влијае врз главоболки, ја подобрува работата на црниот дроб, добра е за мирен сон, и за луѓе со мрзливи црева и со хроничен запек. Салатата игра важна улога во исхраната на болни од висок притисок и срце, заради благопријатното дејство врз водниот баланс: има 27 пати повеќе калиум од натриум што…

Храна за „оние“ денови

Во деновите на ПМС жените се - како во друга дименизија. Тажни, весели, насмеани и плачливи- раздразливост, меланхолја, знаеме сите со што се соочуваме секој месец. Освен интензивните промени на расположението, жените ги мачи и желбата за храна. Слатко, солено или кисело? Зависи од моментот. Затоа, во текот на ПМС често се зголемува апетитот што потоа тешко се контролира. Ајде да видиме што е најдобро да јадете во „овие“ денови- пријдете му на предменструалниот синдром со паметен избор на намирници, кои сигурно ќе ги олеснат…
error: Content is protected !!