Browsing Category

Здрави значи убави

Мажите треба да внесуваат 7 а жените 5 лажичиња масло дневно

Со маслото треба да се внимава, а дневно да не се внесува повеќе од пет (за жени) односно седум (за мажи) лажичиња. Кое масло е најздраво, најповолно и ви годи? Ви даваме карактеристики на маслата што се застапени по нашите продавници. Маслиново масло Го намалува ризикот од болестите на срцето и крвотокот, затоа што е богато со незаситени масни киселини и го намалува нивото на холестеролот во крвта. Ова масло содржи антиоксиданти кои го спречуваат штетното влијание на слободните радикали. Масло од лен Масло од семките…

Тања Турунџиева: Која е вистинската храна за жените во менопауза?

Многу е важно жената да има ред и дисциплина во исхраната, што ќе одржува рамнотежа и нема да го тревожи организмот и метаболизмот. Не така одамна, менопаузата беше една од забранетите теми и сѐуште е фаза од животот на жената во која потешко се преминува. Во тој период жената веќе се заборава себеси, не си посветува внимание, едноставно, живее во една права линија. Спротивно на нашата практика, западната жена во тој период ужива во таа постара зрелост, затоа што си го посветува вниманието на себеси. Многу пешачи, пие…

Орална хигиена- кога треба да ја смените четката и пастата за заби

Оралната хигиена е многу важен дел од секојдневието, но повеќето луѓе не знаат како правилно да ги мијат забите, кога е добро да се менува четката за заби, која паста да ја користите... Еве ви неколку совети. Четката за заби треба да ја менувате на неколку месеци. Особено ако вашата паста е за белење или содржи специјални анти бактериски супстанции. Освен ако не користите посебна паста за заби што содржи одредени медицински состојки, нема потреба  од толку често менување на четка. Пастата за заби обично  ги содржи речиси…

Постите? Ова треба да го знаете

-Денот треба да почне со појадок и задолжително да се предвиди времето за сите три основни дневни оброци. -Многу е битно секојдневно да се јаде овошје и да се пијат природно цедени сокови. Задолжително е еднаш дневно да се јадат салати од свеж, кисел, варен или динстан зеленчук. -Секој ден да се внесува оброк од мешунки (грашок, грав, леблебија, боранија, печурки) кои имаат низок гликемиски индекс, а даваат доволно енергија за бројни дневни активности. Од мешунките можат да се готват чорби, да се прават салати, пире, пити,…

Тања Турунџиева: Исхрана кај девојки во пубертет и адолесценција

Во сите овие години на нутриционистичка практика сум забележала дека секоја фаза на жената е различна, но некако најхедонистички се однесува во периодот на пубертет и во адолесцентниот период, кога се јавуваат првите проблеми со вишок килограми, со појава на акни и митесери. Тој дополнителен комплекс на вишок килограми доведува до импровизирани диети, што водат до уште поголеми штети поради хормоналниот дисбаланс. Дополнителното изгладнување може да доведе до запаѓање во анорексична или булимична фаза, со што се доведува во…

Тања Турунџиева: Со маслинки против кандида

Секоја маслинка е комбинирана од состојки со најдобри нутритивни елементи, како што се голема концентрација на незаситени масни киселини, витамини и елементи во трагови. Освен во семките, јаткастите плодови и житарките, неможе да се најде толку големо богатство на висококвалитетни состојки, како во малата маслинка. Тие се одгледуваат во целиот свет, во топлите и сончеви земји, каде нема студ. Важноста на маслинката се пронаоѓа од нејзиното богато масло,поточно речено од биоактивните мешавини на различните врсти на масни…

Глуварче, растение што го враќа животот

Маријан Јошт, еден од водечките научници од областа на генетиката и облагородувањето на растенијата, инаку од Хрватска, тврди дека глуварчето ги убива малигните клетки во организмот на човекот. „Благодарение на ова растение, јас сум сеуште жив - вели професорот, кој го потврди сознанието до кое дошле научниците од Универзитет Виндзор во Канада. Имено, чај од глуварчето дејствува на клетките зафатени со карцином, и тие се распаѓаат во рок од 48 часа, а за тоа време не заболува ниту една здрава клетка. Затоа глуварчето го…

Мириса на пролет, ви недостига енергија?

Облекувајте се во ведри бои Зимското сивило се спротивставува на веселите бои. Ајде, има сонце! Не морате целосно да бидете во жолта, црвена или зелена боја, но изненадете со нешто шарено, ќе се разведрите моментално. Изедете квалитетен појадок Ако пред вас е ден исполнет со бројни обврски кои се поврзани со работата, домот и децата, тогаш убаво би било да си дозволите еден луксузен појадок кој пред се ќе биде хранлив, а ќе ви овозможи и минути за себе. Енергијата која подоцна ќе ја добиете ќе ви овозможи лесно да се…

Скриени калориски бомби

1. Кечап и мајонез Можеби од својата редовна употреба ги исфрливте кечапот и мајонезот, но и натаму ги користите за шмек. Кечапот навистина не содржи маснотии, но затоа во 100 грама има 11 коцки шеќер. 2. Овошен јогурт Зар постои поубав меѓуоброк? Внимание - во 100 грама овошен јогурт има дури 6 коцки шеќер. Решение - или намалете го внесувањето или самите направете си јогурт дома. 3. Ананас Обожавате ананас, но секогаш го купувате од конзерва? Кардинална грешка - тој содржи четири коцки шеќер. Затоа, ножот в раце и…

Тања Турунџиева: Спанаќ и блитва за астматичари

Астмата е хронична болест на дишните патишта карактеристична по нападите на диспнеја (отежнато дишење) кои се пратени со „шуштење“ во градите, кашлање, искашлување, болка и стегање во градниот кош. Астмата настанува поради грчење и воспаление на бронхијалните цевчиња, кое може да биде предизвикано од настинка, стрес, аерозагаденост и респираторни алергенти (полен, прашина...) Зголемената употреба на одредени намирници може да ја намали осетливоста на бронхијалните цевчиња и на склоноста на асма. ЗА ПРЕВЕНТИВА И ЗА ЛЕКУВАЊЕ…