Browsing Category

Социјални теми

Денес е најдепресивниот ден во годината

Празничната еуфорија, форсирање на еуфорично расположение стивнува, се соочуваме со реалноста, која е иста каква што беше пред празниците. Многубројните истражувања овој ден го прогласија за најдепресивен во годината, затоа што се враќаме во реалноста. И, наместо да дозволите да ве обземе лошото расположение, обидете се да ја надминете состојбата со следните совети. 1.Направете долгорочен план Првин, обезбедете си убаво кафе и уживајте во секоја голтка. Сега и тука. Потоа, бидете си свој најдобар пријател. Очекувањата…

Скротете го вашиот ужасен тиранин во канцеларија

Пристигнете навреме Ова може да е очигледно за повеќето луѓе, но некои не сфаќаат дека доаѓањето доцна не само што остава лош впечаток, туку го деконцентрира целиот ден. „Доаѓањето навреме или малку порано му помага на вашиот начин на размислување за денот и помага да се промовира чувство на постигнување“, вели Лин Тејлор, национален експерт за работни места и автор на „Скротете го вашиот ужасен тиранин во канцеларијата“. Диши длабоко „Буквално така“, вели Мајкл Кер, говорник за меѓународен бизнис, автор и претседател на…

Зачувување на српскиот јазик во Македонија:„Азбука и музика“ за одбележувањето на јубилејот

Со детска представа „Азбука и музика“ на српски јазик, неодамна, скопските основци одбележаа 200 години од прво издание на Вуков „Српски Рјечник“ и 150 години практична употреба на фонетскиот правопис. Зачувувањето и негувањето на српскиот јазик во Македонија е во голема мерка заборавена и запоставена работа. Редовната настава на српскиот јазик е застапена само во три основни училишта во руруалните средини и тоа во ООУ „Светозар Марковиќ“ во Старо Нагоричане, ООУ „Браќа Рибар“ во Табановце и ООУ „Кирил и Методиј“ во…

Сама си? Еве како да најдеш љубов

Жена која мажите ги менуваше како чорапи, Џоан Крафорд за љубовта рече дека е оган. Но, никогаш не се знае дали огнот ќе ви го загрее срцето или ќе ви ја запали куќата. И, не сме сите пиромани, и не ја толкуваме сите така фатално љубовта, иако во неа се скриени сите можни тајни. За љубовта се пишува, таа е инспирација, движечка сила, мотор, па ништо чудно што имате потребата да бидете со некого. За да ви се случи љубов, треба да си ги смените навиките и мислите. Успорете го темпото. Почнете да обрнувате внимание на луѓе со…

Кога имате чувство на помала вредност

Сите сме се нашле во таква ситуација: имаме лош ден и моменти на сомнеж во себе си. Понекогаш притисокот доаѓа од познаниците, пријателите, семејството, работата, друштвото... Ако немаме „вистинска“ работа, „вистински“ односи или начин на живот, во одредени години или едноставно после извесно време почнуваме да размислуваме дека не сме доволно добри. Што може да направиме во врска со тоа? Во продолжение ви нудиме мали потсетници за моментите кога доживувате чувство на помала вредност. 1.Никој освен вас не може да биде…

Среќно првачиња!

Популарниот руски психолог, Михаил Лабковски им порачува  на родителите како да изберат училиште, дали да се расправаат со наставниците и во кој момент треба да се остави детето на мира. Ако не сакате да дозволите училиштето да го скрши вашето дете, овие 12 совети ќе ви бидат од голема помош. Пред училиште, децата не треба да бидат оптоварени. Од 6 до 7 години, мозокот на детето физиолошки не е подготвен да добие голема количина на информации. Вие ќе си изгубите пари, а детето ќе го изгуби детството. Немојте за…

Стратегии на менџерите и трговците за да потрошите повеќе пари

Постои цела стратегија направена и осмислена од менаџерите и трговците што треба да ве намами и инспирира на купување- од убав распоред во продавницата до пријатна музика и огледала што ве прават вити. Дали сте забележале дека гардеробите, како по правило се наоѓаат во последниот дел на бутици и продавници? Распоредот во продавници периодично се менува за да директно не се упатите кон она што ви треба, туку да наидете на - нови искушенија. На пример, огледалата низ дуќаните мамат, и затоа често подзапираме да го провериме…

Објавена листа на 50 најбогати јавни личности во свет- Преку развод Славица стаса на шесто место

Влијателниот портал "Celebrity Net Worth" направи список на 50 најбогати личности од светот на шоу-бизнисот, а листата е сосема неочекувана, барем кога станува збор за првите десет. На прво место е Џорџ Лукас, човекот кој ги создаде „Војна на ѕвездите“ , чие богатство се проценува на 5,1 милијарда долари. Потоа реномираниот режисер Стивен Спилберг, кој може да се пофали со заработка од 3,7 милијарди долари. На третото место е Опра Винфри, која е "тешка" 3,2 милијарди долари.  Зад неа, четвртото место го има актерката Џами…

Апел на пејачката Ивона Јовановиќ: Тинејџерите се напуштени и фрустрирани, велат ќе се убијат бидејќи се дебели

„Дебели девојки, не е до вас, до општеството е.  Кога ќе ми напишете „дебела“, „гнасотијо“, „свињо“, дали добро се чувствувате? Ако ви е добро, тогаш ми е драго и аплауз за вашите ситни празни душички.  Сакам да порачам. Бидете горди како изгледате, бидете горди на ликот и телото што го гледате во огледало. Не се срамете и не размислувајте како изгледате во очите на другите. Гордо го носам вишокот на моите нозе. Тажен живот ќе водите ако единствена цел ви се бројките на вагата. Затоа земете воздух длабоко, застанете пред…

Акцијата „Не биди ѓубре“ продолжува- исчистена Пошта кај Железничка

Акцијата „Не биди ѓубре“ продолжува. Групата совесни граѓани продолжија  да го прават она, кое надлежните го гледаат и си го одминуваат. -Собравме пари, купивме гребла. Собравме 31 вреќа ѓубре на 1.000 метри квадратни. Што најдовме не треба да објаснувам. Гадно. Се гледаме следната недела пред Универзална, напиша актерката Ирена Ристиќ на својот Фејсбук профил. Тие имаат предлог да направат ден, кој би го нарекле „Ѓубровден“. -Ние како народ љубиме да празнуваме по разни поводи. Кум е Филип и даде прекрасно име за празник. …