Browsing Category

Мода

Со опавче сте и девојче и заводничка

Следбениците на модата, но и оние кои не се во тренд со модните случувања, сигурно забележале дека опавче е повторно ин. Без оглед на тоа дали е обликувано во стилот на Брижит Бардо или личи на кок на Одри Хепберн, тоа никогаш не излегло од мода. Сите жени знаат дека оваа фризура е спас, во ситуација кога косата не е беспрекорно чиста и „послушна“ или кога немаат доволно време за да се средат. Покрај тоа, оваа фризура го одржува вашето расположение и стил. Токму поради тоа, опавчето е идеално за топлите летни денови, особено…

Атеље Алекстра: Со „ДИВА“, убави и заводливи и на плажа

Како и секое лето, Атеље Алекстра, предвесник на модните трендови и стилови кај нас, има нова колекција и сега ви ја претставуваме ,,ДИВА“, со која сигурно ќе бидете забележани. Станува збор за модни додатоци- шапки, папучи, наметки, ташни и секако- накит. Во оваа колекција се застапени морските елементи -природни школки, бисери со седеф, тродимензионални цветови, рустични и детали со тантела, циркони, кристали... Наметка во бела боја за софистицираност и грациозност, со ѓердан од полускапоцени камења со сребрен алпака…

Најлесен начин да ставите вештачки трепки

1. Свиткајте ги природните трепки со виткач за трепки а ако сакате лентата која ги држи трепките да е неприметна, тогаш на очниот капак до линијата на природните трепки, нанесете ајлајнер. Препорака: пред да ги аплицирате вештачките трепки, пожелно е да нанесете еден слој на маскара. 2. Погрижете се ширината на трепките да се совпаѓа со ширината на вашето око. Доколку има потреба, со ножички скратете ги од страните. 3. Со помош на стапче или чепкалка, нанесете од лепилото по работ на лентата која ја држи трепката (ставете…

Лоренс Оер блесна во Кан, во креацијата на Лидија Георгиева

Бившата амбасадорка на Франција, Лоренс Оер, за црвениот килим на Канскиот фестивал носеше креација од нашата Лидија Георгиева. Всушност, автентичниот, фустан со име и презиме е дел од ревијата која се случи во ноември, со која нашата модна дизајнерка прослави 20 години од брендот LG . - Минатата година Лоренс дојде специјално за прославата и се врати во Париз со фустанот, вели Лидија. - Дизајнот има комплицирана конструкција на која работев доста време, размислував и се навраќав, оставав време, формата да ме води низ…

Празнични Велигденски декорации

Велигденските празнични асоцијации се врзуваат за јајца, зајачиња, будење на пролетта, лалиња во најразлични бои... Овој празник го собира семејството и пријателите, кои во домот треба да внесат добро расположение и радост, а кога домот е така декориран, се внесува посебна симболика. Порцелански, пластични или стаклени јајца се задолжителен дел од украсувањето, а нив можете да ги закачите на некое вештачко дрво или, пак, да ги декорирате на трпезариската маса на која ќе го сервирате празничното јадење. Вештачките…

Тајните на убавите жени – Маја Глигоровска

Маја Глигоровска е бивша манекенка, иако и сега знае да прошета по модната писта и - предизвика воздишки. Велат, таа е најубавата најставничка во „Браќа Миладиновци“ во Аеродром, иако по професија е магистер по Односи со јавност. Маја нема ниту грам сало, но има прекрасна коса и тен, и вели, ништо не е случајно. Зад таа нејзина „скоцканост“ стои упорност, грижа и челична волја. „Јас сум од оние кои не се потковани само теоретски, туку го живеат животот со сите правила за здравјето и убавината, и ги спроведуваат во пракса.…

Петар Костовски, државен првак во пинг- понг стана манакен

Петар Костовски, најуспешниот државен првак во пинг понг, неодамна стана дел од модната агенција Models IN. Одличен удар! Инаку, Петар е предаден на спортот уште од детството - првиот медал го освојува на 8 години, а ги има ловориките и во државното првенство за сениори, како најмлад во историјата на Македонскиот пинг-понг. - Заради добрата форма и кондиција како и сите врвни спортисти, Петар многу вложува во себе преку напорни тренинзи и припреми. Би било супер моделите да бидат посветени и истрајни како Петар, вели модниот…

Никој не е совршен. Одберете облека со која ќе ги сокриете маните

Веднаш на почеткот, каков тип на тело имате? 1. Јаболко – горниот дел е голем, градите се поголеми од колковите. Ако имате ваков тип на тело, веројатно ќе сакате да ги нагласите тенките нозе и задникот, со што би го одвлекло вниманието од половината и рамењата. Свртете го вниманието на градите и вратот така што ќе облечете полуотворена - деколтирана облека кај вратот. 2. Рамно/правоаголно тело , половината е приближно иста со колковите и повеќе е како цилиндар. Ако имате ваков тип на телото, можете да ја „стегнете“…

Завршница на Моден Викенд Скопје: Фузија на традиција и футуризам

Заврши тридневната прослава на модата, дизајнот и визуелната уметност, што во рамки на програмата на деветнаесетото издание на Моден Викенд Скопје се одвиваше во зградата на Европскиот унивезитет. Ниту последниот ден не помина без изненадувања за домашните и странските посетители на настанот. Први во ревискиот дел се претставија студентите од ТМФ. Во соработка со текстилниот кластер и под менторство на професорката Лидија Георгиева, тие работеа на проект РЕЦИКЛИРАЊЕ кој се занимава со проблематиката на сочувување на…

Втор ден на Моден Викенд Скопје: Три иновативни приказни и ревиски омаж за жената

Вториот програмски ден на деветнаесеттото издание на Моден Викенд Скопје започна со обединет настап на три млади дизајнерки, чијшто заеднички именител е иновативноста. И секоја од нив раскажа посебна модна приказна на пистата. Прва го скрши мразот Евгенија Зафировска со колекцијата „RELATION BETWEEN WHAT WE SEE AND WHAT WE KNOW...“, инспирирана од инсталационата уметност, а со акцент на одржливоста, занаетчиството и естетиката. Идејата на перспективната македонска дизајнерка со словенечка адреса е да ги интегрира…