Browsing Category

Мода

Идеални чевли за вашата фигурата: Послаба жена, потенки потпетици

Знаете ли дека чевлите можат да го обликуваат телото: ем што се моќни да ги нагласат неговите адути, ем можат да го сокријат она со што не се гордееме. Дознајте кои чевли се најпогодни за вашата фигура. Жени со кратки нозе Ако нозете ви се кратки и слаби, прво и основно е да одбегнувате чевли со ременчиња. Исто така, бирајте чевли со заоблен врв. Ако преферирате удобност, балетанките се идеални за вас, под услов да ги комбинирате со фустан или со здолниште над колено. Исечените модели имаат способност визуелно да ги намалат…

Француската жена: Не трча по младост a повозрасните жени се авторитет за убавина

Правило 1: Купуваат малку, но квалитетно За Француските жени , парите и времето кои се вложени во нивната гардероба преставуваат мудра и долгорочна инвестиција. Ваквиот тип на жена ќе се радува кога ќе одлучи да купи скап комплет, во замена за пет ефтини. Правило 2: Облекувањето е секогаш осмислено Секогаш имајте на ум дека жената со стил држи до себе и до мислењето на другите, како и кон оние со кои во денот планира да се сретне. Да се разбудите, едвај да ја средите косата и да го облечете првото нешто што ќе ви дојде при…

Сакате ли џемпери?

Најдобар начин да се стоплите се дебелите џемпери. Многумина ги одбегнуваат уверени дека не се доволно елегантни и оти визуелно ја прошируваат фигурата. Меѓутоа, со правилен избор на боја и на модел, џемперите може да ви дадат убав изглед. На располагање ви е широк избор - со ролка,плетенки, во В-израз, „брод“ јака, на копчиња... Зимата, иако без снег, е во полн ек, а во игра се повеќе варијанти што ќе ни ја обезбедат потребната топлина надвор од нашите домови и работни места.

Капа, вашиот адут оваа зима

Кога температурите ќе се спуштат под нула, со палта и јакни можете да комбинирате топли, пријатни и интересни плетени капи. Онакви какви што ги плетеа нашите баби, со топчиња на врвот, шарени, со некои други детали, ама и едноделни шал-капи, авијатичарски модели, и секако баретки. Судејќи според колекциите на светските дизајнери, во одбирањето на боите и метеријалите границите не постојат. Вие определете се за капа што ќе одговара на обликот на лицето и бојата на очите и тенот. Жените што уживаат во вештачко крзно, без оглед…

Мојот стил. Ване Маркоски: Најмногу спортска и кежуал гардероба

Гардеробата е моќен медиум врзан за визуелната комуникација, но таа е само дел од целата приказна: облеката е можност да кажеме што криеме во себе. Според твојот стил на облекување, имам чувство дека го љубиш животот и дека си многу отворен? - Се согласувам. Го љубам животот, слободата, креативноста и се што носи отвореност и спонтаност. Искрено, не сум го знаел ова и ми се допаѓа тоа што го прочитав како информација во прашањето. Ако гардеробата го отсликува нашиот поглед на животот, тогаш ова е вистина. Си го сакам стилот…

Мојот стил. Алек Наумовски: Сакам костуми и „лептир-машни“ ама и спортско лежерна облека

Одамна е надмината константата дека облеката не го прави човекот, но никој не може да порекне дека токму тоа што го имаме на себе е дел од она што го имаме - во себе. Во ова размислување се оди и подалеку - со гардеробата откривате и повеќе одошто сакате, затоа што вашиот орман е лична волшебна кутија, и како што вели Алек Наумовски, Топ модел и коспопственик на „Моделс Ин“, сите кошули, џемпери, бои.., сето тоа зборува за вашите размислувања, чувствата, вашата облека е вашата втора кожа, зошто „фирмата“ сте вие... Кога…

Интернационалниот институт за мода „Изет Цури“: Модна вечер на млади таленти

  Што може да е поинспиративно за млади модни ентузијасти од директен допир со колевката на модата Париз ? Со таква мотивирачка цел Интернационалниот институт за мода „Изет Цури“ во рамките на своите студии секоја година ги наградува своите најдобри студенти со посета на градот Париз,преку  „Саемот за мода“ , музеи и други институции. Како плод на постојаната успешна соработка, како и секоја година, престојот на овогодинешните наградени студенти : Мусли Каралити, Меланија Николоска, и Марина Карчевска е подржан од  …

Моден Викенд Скопје, втор ден: Носталгија по минатото и поглед во иднината

Македонската дизајнерка со лондонска адреса, прва го отвори вториот ден на Моден Викенд Скопје, приредувајќи несекојдневна визуелна презентација на машката колекција „20.18“, во соработка со партнерот за обувки ARTHUR’S shoes. Брендот со нејзин потпис е препознатлив по константните обиди да ги инкорпорира елементите од нашата култура, концептот за работничката класа, односно естетиката на униформите. Инспирацијата за креациите е длабоко лична и интимна, со одредена доза и на темнина, а цели да создаде андрогини неземски…

Моделката Сандра Цветкова „грми“ во Лондон

Сандра Цветкова, македонскиот модел со матична куќа во модната агенција Models IN, во Лондон каде што живее неколку месеци ќе ја снима рекламата за пијалокот „7up“. Нејзиниот шарм и харизматичност надалеку се препознаваат, велат од нејзината матична куќа, предвидувајќи и голем успехот надвор од границите. Инаку, Сандра е сега дел од лондонската модна агенција Models Plus, кои во моментот работаат на нејзиното портфолио.

Апостолки- задолжителна летна мода

Неофицијалните обувки во лето се прилично основни во конструкцијата: ремен во Y-форма ги држи прстите поврзани за едноставен ѓон, често од пенест гумен материјал. Но, постои нешто повеќе што ги прави овие чевли привлечни - за да дознаете што е тоа, прочитајте ги необичните факти за апостолките. Се` започна пред 6.000 години Дали би поверувале дека чевлите во стилот на апостолки се во мода од 4.000 г. пр.н.е.? Според повеќето сочувани мурали, од тогаш постојат апостолките. Апостолките се носеле низ целиот свет и во текот на…
error: Content is protected !!