Browsing Category

Со вилушка низ Македонија

Вкусно. Паштета од индиски ореви

Потребно е: 2кг морков, 2кг модар патлиџан,100 гр индиски ореви, масло,1 лажица сол, сенф и кари (по желба) и 2 лажици мелено ленено семе. Морковот се вари и се миксира а во истовреме се пече модриот патлиџан. Кога ќе биде готов, се миксира. Потоа, во загреано масло се додаваат морковот и патлиџанот, се препржуваат а потоа се ставаат останатите состојки, кои со мешање, на умерена температура се варат уште еден час. Оваа превкусна паштета се става во загреани тегли или се јаде веднаш. Фото-Pixabay

Пиперки за појадок, ручек и вечера

Миризлива салата Две дебели црвени и една жолта пиперка, две лажички маслиново масло, три лажички сок од портокал, кари сос и сол. Преполовете ги пиперките и исечете ги најтенко што можете. Сокот од портокал помешајте го со карито, посолете и зачинете. Оставете да омекнат а подоцна послужете со препечен леб. Пиперки полнети со телешко Потребни се 4 црвени пиперки, малку печено или варено телешко месо, 100 гр. ориз, 1 коцка супа, 1 лук, 1 лажица масло, 1 лажица сос од домат, сол и пипер. Оризот сварете го во супата.…

Атракција. Во Скребатно се прогласија најдобрите ѓомлезиња

Традиционалната манифестација „Охридска софра 2019“ ги прогласи најдобрите мајстори за приготвување ѓомлезе, па така живописното селото Скребатно во близина на Охрид, викенов беше најатрактивна дестинација во регионот. Скребатно, сместено во пазувите на Петрино, веднаш ти се лепи за око а потоа и за душа - непрегледно зеленило, спокој, природата распостлана „на максимум“, небаре раскошот го носи името на ова село... И токму тука се случуваше највкусниот настан- Ѓомлезијада, кој својата атрактивност ја темели на…

ГАСТРОНОМСКИ БЕЛЕШКИ. Најубавиот Смилевски комат во „Костенче“

Aко не користите конкретен одмор а од патувањата, особено морски нема ниту „м“, слободните денови можат да станат благодетни прошетки по „неоткриени“ територии. Тоа би биле егзотични, корисни и нови излегувања од секојдневната рутина, во сосема непознати а преубави, полни со живот краишта на нашата земја. До Смилево се стигнува едноставно- откако ќе го поминете Демир Хисар и неколкуте нанижани села, кај патот што се двои- месноста Мраморица, ќе знаете дека сте сосема блиску до целта. Го следите единствен пат по кој ќе…

Десет топ- сендвичи

Ова е избор на планетарно највкусните сендвичи здр Сендвич со сланина и домат Сланина,зелена салата и домат се најубавото нешто за парче леб уште откако постојат сендвичите! Вообичаено се ставаат на печено парче леб, заедно со мајонез, а авокадо го подобрува вкусот.Најдобро е сланината да се испржи со балсамико, тоа му дава посебен вкус. „Чип“сендвич Повеќето луѓе од континентална Америка не знаат што значи „чип сендвич“, а истиот можете да  го пробате во  Англија. Доколку не знаете, „чип сендвич“ се состои од две парчиња…

Магични коктели од филмската лента

„Cosmopolitan“ од „Сексот и градот“ Кери Бредшоу и нејзината тајфа од некогаш мегапопуларната „Сексот и градот“ ќе останат запаметени и по добар тренинг со отворени очи да ги издржат сеансите со коктелот „Cosmopolitan“. Што романси се случија токму поради вотката (главна состојка на ова пиење), што премрежиња помина славниот женски квартет и какви с` не утра се дочекаа со овој шарен алкохол. Покрај вотката, важен сегмент се џус од боровинка, ликер „Тriple Sec“ и се разбира - исцеден лимон. Процедурата е повеќе од…

Добро утро : Палачинки, инстант ремек-дело

Мексикански солени палачинки Потребно е: кромид, масло, 100 г мелено месо, сол, црн пипер, лута алева пиперка, 2 лажици варен грав, 3 лажици пченка од конзерва, 1 лута пиперка, 1 домат или доматно пире, 50 г сирење и магдонос за декорација. Кромидот се динствува се` додека не стане стаклест, се додава мелено месо, сол, црн пипер, алева пиперка, грав, пченка. Се пропржува, а потоа се става остатокот и се пржи уште 10 минути. Палачинките се полнат со филот и се редат во огноотпорен сад. Сирењето се ренда одозгора и потоа…

АЈ ФИЛ ФУД. Ресторан „Light club“, магнет за пребирливи гурмани

Одам кон „Light club“, ресторан сместен на супер локација, во близина на АМСМ, спроти „Веро“. Денот е кус и сив, а лек за нас, нежните гурмани е само малку „прегризнување“. „Затоа, денеска ќе имам лесен, лајт ручек“, си ветувам охрабрувајќи се со примери што треба да ме мотивираат. Нема мистика, веќе знам, се доусовршив во значењето на волшебниот збор кој гласи- умереност. Еве го примерот на Толстој. Во времето кога доживувал најголеми морални проблесоци, се откажал од сите можни задоволства, гурманлаци, па и од месото. „За…

ГАСТРОНОМСКИ БЕЛЕШКИ. Филип Митевски: Храна, уметничко дело на чинија

Филип Митевски е човек на новото време, на иновативна гастрономија а чиниите на овој „маестро-готвач“, во најмала рака наликуваат на мали уметнички дела: перфекција од бои и дизајн на минијатури. Модерна кујна и арт фуд, чиста егзотика како мамка за очи го инспирира Филип на постојано усовршување - моментално работи во ланецот на хотели „Маритим“ во Германија, ужива во секојдневието и токму затоа, бараем во скора иднина, не размислува за враќање во Македонија. Твојата животна, гастрономска приказна има интензитет и е многу…

Кои се најдобрите „детокс- води“

Тие се различни и по вкус и по боја и секој човек навистина може да ја пронајде најдобрата комбинација за себе. Покрај тоа, „детокс- водите“ се многу корисни и освежителни. Патем, детоксикацијата е нешто што на вашиот организам дефинитивно му треба. Тоа е како систем кој секој ден се загадува од храна, пијалоци, животната средина, препарати за хигиена и козметика. Затоа детоксикацијата е толку важна - тоа е начин за отстранување на токсините од телото и е задолжителна за секој човек, независно од начинот на животот.…
xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88