Browsing Category

Машко-Женски муабети

Ице Беличев : Пишувам она што ми го вели срцето

„Сокриен во мислите дури талкав низ спомените, молњата ми го пресече патот. Им свртев грб на мислите, вчаскум ги спакував спомените за да ја слушам дождовната симфонија...“, пишува во „Дождовна симфонија“ Ице Беличев. Како и кај другите поети и нему поезијата му е најверна друшка, безусловна љубов која постојано тлее помеѓу мислите и зборовите. Пишување како обид да нурнеш во себе, да се сретнат кажаните и сокриените зборови, да се роди убавината...Велат, не се создаваат големи дела додека не закркорат цревата, додека срцето…

Медитација, секс и чоколадо

Сте се запрашале ли некогаш зошто се чувствувате подобро по долга прошетка, трчање или гледање комедија? Еланот што го чувствувате, а кој кај некои луѓе може да трае и до 12 часа, има свое научно објаснување - станува збор за ослободување на супстанцата ендорфин. Лекарите го објаснуваат ендорфинот како неуротрансмитер што ги продуцира мозокот и е познат како предизвикувач на еуфорично расположение. Силата на позитивните мисли е еден од природните предизвикувачи на среќата. Медитацијата и соништата со убава содржина можат да…

Светски ден без градник- Празник за женско здравје и машки очи

Денес се одбележува светскиот ден без градник. Дали жените ќе го прослават не се знае, бидејќи тие што не го сакаат градникот, секако дека не го чекаат овој ден. Но, повеќе од жените на овој ден секако се радуваат мажите, тоа празник за нивните очи. Ова е ден за подигнување на свеста и значењето на редовните прегледи кои во рана фаза го откриваат ракот на дојката. Денот се одбележува од 2011 година. Првите три години се одбележуваше на девети јули, но подоцна се помести на 13 октомври, бидејќи октомври е месец за борба…

Викенд. Имате ли „тајно оружје“ за сабота и недела?

Го чекаме од понеделник, а кога ќе дојде, викендот за многумина од нас значи и лежење дома по цели денови. Некои, пак, одат во друга крајност, претеруваат и се „хиперактивни“, па од утро до мрак не се прибираат дома и, на крајот, на викендот се поуморни отколку што биле во петок навечер. Не треба да се има премногу високи очекувања ако сакате да не го дочекаме крајот на викендот незадоволни. Лаура Вандеркам, авторка на книгата „Што прават повеќето од најуспешните луѓе за време на викендот“, смета дека успешните луѓе го…

За да го изнервирате бившиот, облечете го „фустанот за одмазда“ на принцезата Дајана

На журката на списанието „Венити фер“ во 1994 година принцезата Дајана требало да се појави во класичен елегантен фустан  на „Валентино“. Но, таа од лимузината излегла во кус црн фустан со голи раменици и длабоко деколте, кое ги прекрши сите кралски правила.  Причината за замена на фустанот била што тогаш принцот Чарлс престанал да ја негира својата афера со Камила, јавно ја признаа врската. Принцезата, облекувајќи го фустанот,  одлучила да покаже дека е весела и  дека се чувствува добро. Од тогаш овој фустан се нарекува…

Голема или мала? Интересна статистика на швајцарските гинеколози за женскиот полов орган

На изгледот на жената секогаш може да се најдат недостатоци- недоволно кадрава коса, голем нос, куси нозе, широк струк,мали гради,  рамен задник... Но, наскоро на оваа листа можеби ќе се најдат и интимните органи.  Уште сега некои жени се стравуваат што ќе се случи ако таму долу нешто не е во ред.  Најхрабрите веќе прават пластика на долните усни, пишува Космополитен. Швајцарските гинеколози, пак, веќе ги измериле гениталиите на 657 жени и ги објавиле резултатите.  Студијата била спроведена од август 2015 до април 2017…

Кој е клучот за пронаоѓање на вистинската љубов?

Судејќи според американскиот математичар Тед Хил,  сигурно е дека ќе ја најдете љубовта ако се придржувате на принципот- оптимални запирање. Овој концепт се заснова на идејата дека околу 37 проценти од времето во својот живот, сметајќи го времето кога сме подготвени за забавување, да го поминеме сингл и во истражување на потенцијална опција.  Тој вели дека после обидите и грешките, на крајот мора да запознаеме, кој е спремен за врска и да се смири и дека тој некој ќе биде супериорен во однос на сите наши претходни. Хил смета…

Научниците тврдат: Малиот пенис создава големи здравствени проблеми

Научниците од Универзитетот во Јута во својата студија откриле дека мажите со мали пениси може да имаат сериозни здравствени проблеми.  Овие резултатите беа презентирани на конференција во Денвер, САД.  Експертите тврдат дека разликата во само неколку сантиметри ги дели мажите на непродуктивни и оние кои можат да создадат здраво потомство.  Научниците ова го веруваат  за мажите со достоинство помало од 13 сантиметри. Сепак, истражувачите велат дека се уште не постои директна врска меѓу должината на пенисот и способноста да…

Спасете се од лошиот брак за да си го заштитите срцето

Стрес на работа, финансиски проблеми, нерешено станбено прашање, секојдневни потешкотии, сето ова е причини за срцев удар. Но, студиите покажуваат дека тоа често се случува и како последица на долгогодишен несреќен брачен живот. Ова го покажало истражувањето на британските научници направено на  1.200 луѓе на возраст од 57 до 85 години. Научниците откриле дека луѓето кои патат во бракот имаат 43 проценти поголеми шанси да заболат од срце. Ова посебно се однесува на жените бидејќи тие најчесто негативните емоции ги држат во…

Прегратката е најдобар начин за помирување после кавга

Истражувањето кое го спроведе тим од Универзитетот Карнеги  Мелон во Пенсилвнија  покажа дека прегратката е најдобар начин да се помирите со некого после кавга. Тимот на истражувачи, кој го предводел психологот Мајкл Марфи две недели следел 400 луѓе и нивните реакции по прегрнувањето.  Резултатите покажале дека личностите  кои се прегрнале после кавга побрзо се смириле и ослободиле од негативни емоции. -Несексуалниот контакт е важeн  во социјалните односи меѓу возрасните. Човечкиот допир делува смирувачки , а прегратката и…