Browsing Category

Настани

Ристе Тушевски стана советник за култура на Градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов

Музичарот Ристе Тушевски, познат како виртуоз на хармоника, стана советник за култура на градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов. Приоритетот на Тушевски, како што не информира е воздигнување на валандовската култура и секако, фолк фест „Валандово“. - Моето родно Валандово е корен на новосоздадената песна, а јас како советник ќе ги негувам тие валандовски традиции, ќе ги обработам и пласирам, сакам надалеку да се чуе за нашиот убав и распеан град. Ќе градиме нови балкански патишта во музиката а валандовската култура ќе…

Преку манифестацијата „Биодиверзитет на млеко“ одбележан „Тера Мадре Ден“

Денот посветен на локалната храна или- „Тера Мадре Ден“ (10 декември) беше повод за манифестацијата „Биодиверзитет на млеко“ што се одржа во хотелот „Порта“, и што преку многуте содржини ги прослави локалните автохтони раси животни, нивните млека и сирења. Всушност, класичната форма на конференција се преточи во панел дискусии, проширени со изложби и дегустации, и сето тоа, низ обликот на еден делумно заборавен елемент во нашето сточарство - козарството. Вчерашната конференција „Биодиверзитет на млеко“ ја организираше Слоу…

Гастрономски натпревар во Измир, Турција : Нови победи на „ГАСТРОМАК“

Заврши Интернационалниот гастрономски натпревар „Измир 2018“, каде нашите претставници од ГАСТРОМАК дојдоа со куп награди и признанија. Шеф Горан Јовановски доби 2 златни и еден сребрен медал во категориите модерна кујна и пилешко месо а во истите категории Шеф Ангел Карбески доби 1 златен и 2 сребрени медали. Шеф Златко Таневски се закити со 2 златни и 2 сребрени медали а категориите беа модерна кујна и риба. Во тимскиот натпревар Black Box е освоен сребрен пехар. Менторите, регионалните директори на Гастромак беа Шеф Весна…

Во понеделник, со манифестацијата „Биодиверзитет на млеко“ ќе се одбележи денот на „Тера Мадре“

По повод 10. декември, денот посветен на локалната храна, односно денот на мајката земја „Тера Мадре Ден“, ќе се случи манифестацијата „Биодиверзитет на млеко“, нејзиното трето издание. Со тоа, ќе се прослават локалните адути- автохтони раси животни, нивните млека и сирења. „Биодиверзитет на млеко“ е манифестацијата посветена исклучиво на млекото и претставува можност за презентација на автохтоните раси и автентичните сирења, кои постојат во нашата земја. Годинава, настанот ќе се оддржи во понеделник, во хотелот „Порта“ во…

Ана Танеска: „Вера“ изложба на накитот „Алекстра“, во чест на мојата баба

Твојата традиционална, декемвриска изложба на накит годинава е во знак на бројката 16. Што овие години значат за атељето „Алекстра“? - Моите почетоци се врзани за голема желба за творење и креативно изразување. Започнав со изработка на ѓердани од дрво и пластична монистра. Првата колекција, која се состоеше од околу 30 ѓердани, алки и обетки, се продаде брзо, што ми претствуваше поттик за понатамошно творење. Се започна како хоби, но како поминуваше времето, следеше официјализирање на мојата работа. Создадов фирма и склучив…

Љупчо Бубе Петрушевски: Волшебен перформанс на подмладокот на „Бубе Студио Ин“ во Прилеп

Шоуто, фризерскиот перформанс во Прилеп, беше многу интересен и несекојдневен, зрачеше со адерналин а изобилуваше од многу бои и костуми. - Веќе втора година во градот Прилеп се одржува манифестацијата „Special show Prilep 2018“, но годинава ние од „Бубе студио ин“ добивме официјална покана како специални гости. И како дел од градската приказна, земавме учество во темата „movie night“ одлучувајќи се за исечок од „Брилјантин“ и кабаретското шоу „Мулен руж“. Инспирација плус беа убавите девојки, колорит, многу накит и фризури…

Време е за фини нешта: Гответе и учете со познатите шефови

Слоу Фуд- Водно, Здружението за социјални иновации Арно, и Средното угостителско училиште „Лазар Танев“ денеска промовираа несекојдневна иницијатива, вистинска привилегија за идните готвачи, насловена како „Часови за готвење слоу фуд“. Имено, во периодот до месец март, а почнувајќи со 8 декември, најпознатите шефови, секој со својата специфика, автентичност и белег, ќе организираат часови за готвење, се разбира во поинаков филм, односно, со различни тематики. Станува збор за добро познатите шефови - Маре Јаневска, која…

Големите музички ѕвезди ве повикуваат на MAC!

Љубителите на музиката од целиот регион наскоро ќе имаат можност да гласаат за своите омилени нумери и изведувачи, и со тоа да ги зголемат шансите на своите идоли да се запишат во историјата како први добитници на регионалните музички признанија MAC (Music Awards Ceremony). Признанијата на најдобрите изведувачи од Македонија, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора ќе бидат доделени на 29 јануари 2019 година, на спектакуларната манифестација во Штарк арената, на која ќе учествуваат повеќе од 60 познати личности од…

„Игри без маска“: Победи љубов, победи театар без дискриминација

Заврши петтиот Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп „Игри без маска“ – театар без дискриминација, што годинава изобилуваше од игра на мали- големи актери, сликари, танчери, пејачи. Вистински празник за сите оние што овие три дена ја почувствуваа магијата на овој магичен театар што на едно место ги собра креативците од регионот. „Игри без маска“ ги урна бариерите и предрасудите поврзани за лицата со хендикеп, давајќи им подеднаква шанса на сите. Денеска победи љубов, игра, победи театарот без…

Настан што го сакаме : „Профемина“ во „Александар Палас“

И годинава, по трет пат „Профемина“ ќе ги инфорира гостите, пријателите, колегите, сите оние што сакаат да размислуваат, осознаат, видат, слушнат и дебатираат. На 30 ноември (петок), во хотелот „Александар Палас“ ќе се случуваа оваа интересна регионална конференција, која се организира секаде каде што излегува магазинот „Убавина и здравје“. Темите се разновидни - здравје, љубов, мајчинство, партнерства, професионален развој, финансии, нега, убавина, мода, а панелите ќе опфатат различни ставови и аспекти што ќе ги кажуваат…