Browsing Category

И ваму и таму

Македонска кујна на Kitchen TV: „Сончева гозба“ со Дејан Карапеев

Велат дека во Македонија секој ден е гозба. Познатиот македонски готвач Дејан Карапеев им пренесува на гледачите дел од гурманската магија на оваа убава земја, но и од Медитеранот, каде што живеел долго време. Боите, вкусовите и мирисите, кои Дејан со леснотија ги презентира, никого не го оставаат рамнодушен. „Сончева гозба“, првиот серијал за македонската кујна, снимен ексклузивно за единствениот регионален кулинарски ТВ канал, премиерно почнува да се емитува во понеделник, 8 април во секојдневните термини од 8:00, 14:00 и…

Во сабота: Часови за готвење слоу фуд продолжуваат со – протеински растенија

Здружението за социјални иновации „АРНО“ во соработка со здружението „Слоу фуд Водно“ и СУГС „Лазар Танев“ продолжува со нова тура часови за готвење со инструктори-професионални готвачи. Серија „Часови за готвење слоу фуд“ продолжува на 23. 02.2019 (сабота) во 15:00 часот со „Протеински растенија“. Со помош на инструкциите на шеф Зоран Мајновски ќе се готви: - хумус од наут со брускети од домат и босилок - ќофте од леќа во сос од морков - бисквит од бадем со мус од лешник и слатко од капини. На сите часови учениците-готвачи…

Дејан Кузманоски: Во Шибеник готвам тавче – гравче и посна сарма

Оние што „нуркаат“ во кујна, поточно- сите ние што готвиме, ја знаеме тајната поврзана со храната и љубовта. Звучи субјективно но сеуште мислам дека само добрите луѓе готват, несебично се даваат сецкајќи, пржејќи, смислувајќи рецепти.... А принесувајќи го јадењето на софра, да, како деца треперат во исчекување на некој коментар... Не сум пробала ништо од „менито“ на Дејан Кузманоски, но фотографиите што одвреме- навреме ги објавува на својот „ф-б профил“, често оплеменети со некој стих, некое зборче, откинато од длабините и…

РЕПОРТАЖА. Емир Кустурица го има Дрвенград

Во западниот дел на Србија, помеѓу Тара и Златибор, на само 4 километри од Босна и Херцеговина сместена е Мокра Гора. И веројатно, ќе беше вообичаен пејсаж за тој предел, да не се случеше Дрвенград: глетката е прекрасна, како да сте во некој Дизниленд за возрасни, ама преполн со асоцијации, што ги осмисли неговиот „татко“, режисерот Емир Кустурица. Сини врати, зелени прозорци, дрвени и скали од камен, сокачиња по кои одвреме- навреме мрзливо ќе се протегне понекој мачор, и постојана врвулица од луѓе. Времето стои, или можеби…

„ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2018“: Дојдете на роденденска торта

Утре, во Веро- центарот, ќе се случува популарната манифестацијата „ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2018“. Традиционално и по десетти пат , јубилејот ќе помине со многу богата програма - изработка на роденденска торта, интересни гости, прогласување на најубавите торти... Стартот е од 11ч, Ване Маркоски и Ирена Спировска како домаќини ќе го најават предизвикот- изработка на големата роденденска торта, која потоа и ќе се дегустира. Ќе биде тоа вистински празник за очи а неа ќе ја подготвуваат шефовите од „Гастромак“. Богатата програма ја…

Репортажа. Ненад Секирарски – Бали : убавина, вистина и едноставност

Две ипол години креаторот Ненад Секирарски очите ги полни со млади оризови полиња, интензивна зелена боја, а насмевката, неговата вечна придружничка, му доаѓа од душата. На Бали се дојде на своето место, се наместија неговите коцките од животот, бликна и блесок и смисол. Токму затоа, херојот на репортажата, Секирарски, вели дека на овој остров на духовноста и вистината се чувствува како свој на своето. Бали, мојот втор дом Да, за многумина местото од соништата Бали, мене ми стана секојдневно опкружување и големо задоволство.…

ГАСТРОНОМСКИ БЕЛЕШКИ. Chef Маре Јаневска – Женското готвење, чиста емоција и љубов

Оние што ги вкусиле специјалитетите на Маре Јаневска, ама и сосема „обичните“ работи што ги обликува со умешност и љубов, меѓу кои и потписничка на овие редови, се согласиле на безусловна капитулација пред нејзините чинии. Таа е една од ретките жени присатни во македонската гастрономија, амбициозна, вредна и креативна личност која успешното котира меѓу своите колеги мажи,и да, ќе констатирам- навистина блеснува со полн капацитет. Велат дека само среќните луѓе добро готват, и уште - дека гурманите најуспешно се „нурнуваат“ во…

РЕПОРТАЖА. Јасна Суша, фотографка : Преку патувањата стигнувам до вистината

Фотографката Јасна Суша за себе вели дека е ѕведено дете а ѕвездите во очите ги има поради својата игра, предизвиците што самата си ги поставува. Со фотоапаратот, нејзиниот верен и постојан придружник низ животот, ги „лови“ шарените далечни, мистични и опипливи сказни. А кога на тоа ќе се додадат миризбите и вкусовите, сликата е потполна. И овој пат Јасна ја најдовме на брод, а ова се нејзините писанија, помеѓу неколкуте бранови должини. Имам работа што најмногу ја сакам…патувам Имам работа која е неверојатно креативна,…

Марјана Димовска од Австралија: Сиднеј го има целиот свет во мало

„Да доловам дел од моето секојдневие во последните осум години од мојот живот,  кои ги живеам во мојот втор дом , Сиднеј. Навистина далеку од Европа и од моето сакано Скопје но, сепак со сите можни предзнаци на светска метропола која наликува на Њујорк, ама со некој далечен и егзотичен признак, вели Марјана Димовска, пејачка, која реши во овој далечен град да го продолжи животот. Марјана ги има сите пофални зборови за Сиднеј и Автралија, земја која е толку далеку а која нуди можност да убав живот. -Сепак, не можам а да не го…

Зимница за гурмани

Закиселен карфиол Потребно е: 1 главичка карфиол тешка 500 г.; 2 дл бел вински оцет; 2 дл суво бело вино; зачински растенија (мажоран, мајчина душичка, магдонос, целер и лавров лис), 1 чешне лук, каранфилче, белиот дел од праз, сол, црн пипер во зрно, масло. Со парче газа обвиткајте ги зачините и добро заврзете ги, а со друго парче исто така, завиткајте го исечканиот праз со каранфилчето и исечканиот лук. Додадете оцет на двете врзопчиња и оставете да киснат 5 минути. Во меѓувреме, исчистете го карфиолот исечкајте го на мали…
error: Content is protected !!