Browsing Category

Што за ручек

Рецепт. КОШМИШПИТЕ на Пирустија Неданоски

За овој вкусен старински рецепт, следете ги инструкциите на Наташа, од Пирустија Неданоски. Во половина литар млеко се раствара една коцка квасец со малку сол и шеќер (по половина лажиче). Во подлабок сад се става килограм бело брашно, едно лажиче сол и еден филџан масло, и заедно со млекото се замесува меко тесто. Тестото се дели на 10 еднакви дела кои се месат во топчиња. Секое топче се расукува во кора, колку што е големината на тавчето. На подмачкано тавче се реди првата кора и таа се попрскува со 2-3 лажици масло и се…

Грав со моркови и ловоров лист

Подготвувањето на грав традиционално е поврзано за петок, и бара трпение од неколку часа. Едноставно е, лесно, и да сакате не можете да згрешите доколку гравчето го искрчкате убаво. Овој рецепт има разлика од класичниот грав со нане и кромид и тоа во вториот дел. Значи, откако ги сменивте водите и гравот е полусварен: земате два-три моркова, ги сечете на тркала, и додавате неколку ловорови листа, за да ви асоцира на Медитеран. Го доварувате гравот, додавате буковец и масло, уште малку варите и веќе можете да уживате во…

Салата со тиквички , пилешко месо, домат и марула

Оваа вкусна салата, што слободно може да се нарече и оброк, е идеална за деновите кога ви се јаде нешто конкретно а лесно, додека сеуште лесно се наоѓаат тиквички и марула. Процедурата е следна- две тиквички се сечат на тркалца, се редат во плех, се наросуваат со сол и малку масло. Додека тие се печат (20-30 минути), вие го печете пилешкиот стек, или било кое друго пилешко месо. Салатата е измиена, исечкана, исто како и доматот. За побогат вкус додадете и врзопче рукола. Откако тиквиците ќе се изладат, месото се сечка на…

Мусака со макарони и тиквички

Рецептот е многу едноставен и многу вкусен, доколку сакате тиквички и босилек, бидејќи тука одат во пар. За да биде навистина убава мусаката, првин ќе ги испечете тиквичките во рерна. Се сечат на тркалца, се редат во плех, задолжително се солат и се наросуваат со масло. Откако ќе бидат готови, ги редите како за мусака- ред макарони (треба да се сварени), сушен босилек, па ред тиквички и повторно босилек, се додека не се потрошат, и внимавајте: на врвот треба да се тиквичките, поубаво изгледа кога ќе се сече. Матите четири…

Ѓурговденско мени на Chef Бобан Симоновски

Популарниот Chef Бобан Симоновски, чие искуство и креации на чиниите се белег на престижните ресторани и хотели кај нас, за Ѓурговден го предлага следното мени. Плескавица во јагнешка марамица Потребно е: путер, праз, сува пиперка, 200 гр јагнешко месо, 1 јајце, лук, сол, биер, масло. Во тава со масло и путер пржиме ситно сечкан праз и сува пиперка, потоа додаваме малку бело вино и пржиме додека не испари. Во меѓувреме јагнешкото филе го блендираме заедно со сол, бибер и мешан сув зеленчук. Месото го спојуваме со празот,…

Адријана Алачки: Ќофте на вода

Во деновиве на пост, Вкусот на традицијата, односно Адријана ви препорачуваат интересен рецепт, ќофтиња со зеленчук. Мерка за сите работи е една иста чаша од 3 дл. Потребно е: 1 чаша варен ориз 1 чаша компир пире ( 2 варени компири испасирани со вода во која се вареле) 1 чаша грашок од конзерва 1 главица сечкан кромид 3 лукчиња 1 праз, ситно сечкан Презла по потреба, околу 5 супени лажици ( малку во смесата а остатокот за препелкање на ќофтето, само од горната страна). Ќофтињата се прават од наведените состојки, се…

Скуша на три начина

Пикантна скуша Потребно е: 4 исчистени скуши, 2 лажички сенф, лук по желба, половина лимон, 2 дл бело вино, 1 китка магдонос, рузмарин, маслиново масло, сол, црн пипер. Рибата наредете ја во тавче, посолете, ставете црн пипер и премачкајте со маслиново масло. Во меѓувреме направете го филот: во посебен сад измешајте сенф, магдонос, рузмарин, маслиново масло, иситнет лук, црн пипер и сок од лимон. Наполнете ја скушата со оваа смеса, а може да ја затворите со чепкалки. Помешајте го белото вино со малку лимон, па полијте ја…

Chef Дејан Карапеев: Лосос со салата од авокадо

Потребно е: 250 гр лосос филети, 60гр авокадо, 20гр кромид, 50гр шери домати, 10мл маслиново масло, 10мл лимонов сок, 5гр сол, 5гр бибер, гранче копар. Лососот го зачинуваме со сол и бибер и го попрскуваме со маслиново масло. Печеме 20 минути во загреана рерна (190 C степени). Во сад ја замешуваме салатата од црвен кромид, авокадо исечкано на полумесечинки и шери домати на четвртинки. Зачинуваме со сол, бибер, копар, маслиново масло и со лимонов сок. Вака подготвената салата ја сервираме над веќе подготвениот лосос.

Недела на италијанската кујна. Рижото со рибизла и козја рикота

Состојки за 4 лица: 280 гр ориз сорта балдо 80 гр путер 80 гр козја рикота 60 мл сок од рибизла 0,3 гр ксантан 10 гр рибизла во прав 1 литар растителен бујон 12 листови од крбулица 25 гр пармиџано 6 гр сол Постапка Во сокот од рибизла се додава згуснувачот ксантан и се мати со рачен блендер се додека не добие желатинозна структура, а потоа се става во шишенце со отвор. Рикотата се мати со маталка за да стане кремаста и мазна смеса и потоа се става во слаткарски шприц. Оризот се застаклува на тава со 20 гр путер, потоа се…

Недела на италијанската кујна. Ориз all’acqua

Состојки за 4 лица: 240 гр ориз 2 л вода 60 гр сушени капери во прав 35 гр цедрат 160 гр планински путер 160 гр Пармиџано Реџано 30 гр шеќер 15 гр гел од лимон 3 гр никулци од сончоглед Постапка: Цедратот се кандира така што се сече на мали коцки и се става под вакуум со вода и шеќер. За гелот од лимон: лушпите од лимон се бланшираат 6 пати (секојпат се започнува со ладна вода), а потоа се блендираат заедно со сок од еден лимон. Каперите се сушат така што се ставаат во плех и се печат во рерна на 180 степени час и половина,…
xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88