Browsing Category

Лајкнато

„Кога мама заборави дека ме сака“ на Драгица Русевска- Христова

Никој не знае како е да си го гледаш ликот во огледало и да се чудиш на љубопитниот странец што од карши те опсервира, кога не ги препознаваш најсвоите, туку драгите ликови се престоруваат во странци со лоша намера и никој не ти го разбира…
Прочитај повеќе...

На 26 мај, во градот под Марковите Кули: „Прилеп фолк фест 2022“

На 26 мај во Прилеп ќе се случува 6- тото издание на фестивалот на авторската народна музика „Прилеп фолк фест 2022“. Фестивалот ќе се одржи во Домот на културата „Марко Цепенков“ а ќе настапат најголемите македонски фолк звезди: Блага…
Прочитај повеќе...

Конкурс. „Охрид фест – Охридски трубадури 2022“ ќе се одржи на 2 и 3 септември

Интернационалниот музички фестивал „Охрид-фест – Охридски трубадури“ по 29-ти пат распишува конкурс за нови композиции, што ќе го имаат премиерното издание на 2 и 3 септември, преку Фолк и Интернационалната вечер, на најубавата сцена на…
Прочитај повеќе...

„Меморија“ со голем концертен спектакл под отворено небо на 11-ти јуни на стадионот на АРМ во Скопје

Пет години по големиот повратнички концерт во сега веќе непостоечката „Метрополис арена“, култната македонска поп-рок група „Меморија“ најавува нов концертен спектакл. Овој пат концертот ќе се случува на 11 јуни, под отворено небо каде за…
Прочитај повеќе...

Пазар со вкусни нешта и добри луѓе

Викендот зад нас, поточно на 9 април во Јавна соба, се случи вистинска зелена сабота. Еве што значи тоа: со здружени сили Добредојде Македонија и Слоу Фуд Водно го стокмија пазарот кој за оваа прилика го имаше слоганот „Од бавна и органска…
Прочитај повеќе...

На 29 мај, голем концерт на Масимо на Стадионот на АРМ

Само еден ден после концертот на Deep Purple, Авалон продукција продолжува да не радува: на 29-ти мај на стадионот на АРМ во Скопје настапува харизматичниот Масимо Савиќ Авалон се решија за вечер на отворено, овој пат за „Голем круг на…
Прочитај повеќе...

Игор Џамбазов, Весна Петрушевска и децата актери со еко химна за важноста на грижата за животната…

Познатите шоумени Весна Петрушевска и Игор Џамбазов ја промовираа еколошката химна онлајн на јутјуб каналот на „Агенда 21“. Песната е изработена за телевизиската емисија „Агенда 21“ која има за цел да се подигне свеста кај граѓаните за…
Прочитај повеќе...

Никола Богдановски, сопственик на „Моја Фарма“: Љубовта кон животните е мојата инспирација за успех

Денес е роденден на Никола Богдановски, млад фармер и голем љубител на животни. Уште како мал тој имал и желба и визија за својата иднина: да се грижи за животни, тие да се неговиот мал рај и предизвик секој ден. Токму оваа негова…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!