Browsing Category

Лајкнато

#СедиСиДома и исклучи ги светилките!

Во моменти кога целиот свет се обединува во борба против уништувањето, без разлика дали се тоа смртоносни вируси, или пак климатските промени, треба да останеме смирени и фокусирани, а самосвеста да ни биде на највисоко ниво! Исклучувањето…
Прочитај повеќе...

Се откажува евровизискиот музички спектакл: Нема Евровизија поради пандемија на корона вирусот

Државниот сервис, МРТ известува дека поради актуелната состојба со корона вирусот се откажува овогодинешното, 65-тото издание на Евровизија. Како што веќе информиравме, Васил Гарванлиев е нашиот претставник и тој во Ротердам, Холандија…
Прочитај повеќе...

Панчо и Андреј, вечер од 21ч. во живо: Биди кул, седи дома

Момците од ДНК решија да подготват мало изненадување и да ни го направат на сите поинтересно седењето дома. „Здраво, здраво добри луѓе- со оглед на актуелната ситуацијата со корона вирусот знаеме дека на сите вам/нам ни е многу досадно. За…
Прочитај повеќе...

Петар Грашо во Еден на Еден: Јас одговарам за се, а Данијела за ништо

Петар Грашо ќе биде гостин во новата Еден на Еден кај Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5. Далматинскиот пејач и автор искрено раскажа многу негови животни приказни во Еден на Еден специјалот. Една од нив е онаа за неговата долгогодишна…
Прочитај повеќе...

MISS EUROPE 2020. Поради корона-вирусот спектаклот во Бејрут – без публика

Вчеравечер во Бејрут, Либан, се одржа изборот за Мис на Европа 2020. Победи убавицата од Франција, титулата Прва придружничка ја освои Литванија, а Втора придружничка е девојката од Украина. Нашата претставничка, Ангела Јакимовска од Скопје…
Прочитај повеќе...

Група Мерак: На старите македонски песни им дадовме нов модерен звук

Познатите македонски песни „Една песна“, „Мајка на Марика“, „Дојди ми Лено“, „Чудна жена“ и „Бисера“, однеодамна се препеани од членовите на групата „Мерак“, и се вистински мерак за сечие уво. „На нашата публика сакавме да и подариме стари…
Прочитај повеќе...

На 28 март. Милиони луѓе ќе го дадат својот глас за спас на планета Земја, Македонија се вклучува по…

Милиони луѓе ширум светот ќе се обединат во испраќање на заедничка порака за спас на планетата Земја, во сабота на 28 март, кога ќе се одржи глобалната еколошка акција Часот на планетата Земја. Точно во 20:30 часот по локално време во мрак…
Прочитај повеќе...

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, еден од 20-те водечки во светот. Наградата се вика „Мануел де…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!