Browsing Category

Интервјуа

Каролина Петковска, водителка на „Охрид-фест“: Овој фестивал ја афирмира македонската музика но и нашиот јазик

Каролина, и годинава ја водите фолк- вечерта на „Охрид- фест“, скусеното издание на популарниот фестивал. И покрај големото искуство, и вашиот личен белег- професионалност, сигурно постои нешто што во оваа приказна се нарекува предизвик? - Во 1994 година, мислам, дека малубројни беа оние коишто веруваа дека новиот фестивал на авторска мелодија создавана во духот на нашата богата музичка ризница, ќе забележи непрекината традиција и покрај сите препреки и искушенија, на личен и на професионален план и за неговите идејни творци…

Ненад Нинчевиќ („Тути фрути“): Се надевам дека на Тоше му вратив барем делче добрина која тој несебично ја делеше со мене

Со Ненад Нинчевиќ, еден од најплодните хрватски автори контактирав користејќи ги привилегииите на современата технологија. Брзо, ефикасно и професионално, Ненад демонстрираше дека и покрај романтичните стихови е човек на ова време. Интервјуто е со повод, наградата на „Охрид- фест“, што поради состојбата со пандемијата Нинчевиќ нема да може да ја подигне на лице место, од Охрид. Но, ветувањето падна, следната година, ќе се надополни пропуштеното, на нашиот терен, на „Охрид-фест 2021“. Во досегашната кариера, „google“…

Учесник на „Охрид-фест 2020“, Ибро Лабунски: Музиката е мојата душа

На “Охрид-фест“ ќе ја пееш песната „Анѓо моја судбино“, што е можност повторно да те видиме на фестивалската сцена. Дали е ова кам-бек во музиката и, бидејќи си авторот, каква е песната? - Да, јас сум автор на музиката и текстот на „Анѓо моја судбино“, во аранжман на Суад Хусеин Цуле, со кого соработувам. Тој ги прави аранжманите на скоро сите мои нови песни за што искрено му благодарам. „Анѓо моја судбино“ е чалгија, песната е подготвена токму за „Охрид-фест“. Охрид отсекогаш ме потсеќа на моето детство, на мојата прва…

Перо Христов со ревијално шоу на „Охрид- фест“: Ми недостигаат некогашните фестивали, природноста и песни отпеани со душа

Кариера богата со многу убави песни- вистински бисери, награди, турнеи, концерти, луѓе...Перо, дали навистина музиката е најголемиот подарок и талент што на човекот може да му го разубави животот? - Да, музиката како уметност е една прекрасна работа која секој човек, кога ја слуша, го прави среќен, исполнет и свој. Ова го зборувам како обичен слушател но ако музиката поради твојот талент ти е професија или егзистенција, тоа е нешто сосема друго. Убаво е тоа што Господ ти дал талент или си го наследил од некој близок, и тоа…

Добрила Чабриќ (93), учесничка на „Охрид-фест“: Мојот еликсир се луѓето, ме сакаат и ги сакам

Сцената на Долни Сарај, каде што годинава ќе празнува песната, преку 27-мото издание на „Охрид-фест“ е можност да ве видиме и чуеме со нова песна. - Да, се радувам поради претстојниот фестивал, добив покана и прекрасна песна насловена како „Охриде мој“ на Григор Копров и со преубавиот текст на Огнен Неделковски. Многу ми се допадна, ме трогна, верувам дека и публиката ќе изреагира емотивно како и јас. Инаку, на „Охрид- фест“ првпат настапив пред две години, после победата во шоуто „Никад није касно“. Прекрасни спомени имам…

Благоја Грујовски, учесник на „Охрид-фест“:„Кому да запеам“ го издржа тестот на времето

Претпоставувам дека за тебе „Охрид- фест“ значи полни багажи со песни и спомени, плус- те паметиме и како водител на фестивалот. На што најрадо се сеќаваш? - „Охрид фест“ е за мене полн со спомени. Убав амбиент во целина, особено сцената „Долни Сарај“, убави дружења со колегите и се разбира она за што сме таму- песните. Ако треба да издвојам некоја, нека биде „Кому да запеам“ од Григор Копров, која го издржа тестот на времето, денес ја изведувам редовно и ми е една од омилените. Се радуваме на твојот настап годинава. По…

Учесничка на „Охрид-фест 2020“, Ирена Спасовска: Им се враќам на фестивалите поради преубавата песна

Ирена, настапуваш на 27-мото издание на „Охрид-фест“. Најпосле песна, сцена, фестивал... Како се чувствуваш, каква е песната што ќе ја пееш? - Да токму така, после подолго време на фестивалска сцена... Се чувствувам како прв пат да настапувам, хаха...Се шегувам, последните години фестивалите не ми беа омилени, повеќе работев нови песни поткрепени со спотови, кавери, настапи на емисии и живи свирки. Искрена да бидам, за „Охрид фест“ ме освои песната „Коки мое кокиче“ на Горјан Стојановски, одамна не сум слушнала толку певлива…

Цане Петров, уметничкиот директор на фолк- вечерта на „Охрид-фест“: И покрај специфичната состојба со пандемијата, на фестивалот ќе настапат…

Нецели две недели пред „Охрид- фест“ ве наоѓам во работна атмосфера: се е во знак на музиката, снимањето, се довршуваат песните, се финишира во голем стил. Веднаш на почетокот: како сте Цане? - Еве, веќе 8-ма година како уживам во обврската - уметнички директор на Охрид фест „Охридски Трубадури“ и секако уживам (работно) во подготовка на новото издание на фестивалот. И, кога има позитивна енергија собрана од некои- безмалку стотина души и тоа се врвни уметници, и кога си ја сакаш работата што ја работиш, сигурно е прекрасна…

Борис Павлов, холистички тренер: Идејата за судбина е изговор за сопствениот дефетизам и неуспех

„Животот ни гарантира дека ќе искусиме се: радост и тага, добивка и загуба, светлина и темнина. Од ништо нема да бидеме скратени - вели мојот соговорник, холистички тренер Борис Павлов. Иако не го сака зборот „судбина“ вели, тоа е изговор за прифаќање на пораз, без борба. Но поентирањето е во љубовта и прифаќањето: „Одбирајќи да живееме и растеме со љубов, радост и позитивност, стануваме мајстори врз искуствата во животот и тие нема да имаат сила да не скршат и срушат.“ Интервјуто што е пред вас сигурно ќе го препрочитувате,…

Интервју. Благој Маротов: Креативен наплив го имав во карантински денови

Промовиравте две песни во само четири дена, на 29 јули „Роман за нас“, на 2-ри август „Бенг бенг“. Сега, кога можете малку да здивнете, и на раат да изгледате и ислушате се што сте сработиле, какви се вашите впечатоци? Се мери ли со некоја мерка вашето задоволство? - Сеуште сум под импресии, и ги средувам впечатоците од неколкуте настани изминативе денови, промоциите и двете песни беа хит на неделата и се на топ листите на радио Буба Мара. Навистина во краток рок се случија многу работи, па и целото работење на проектите, да…
error: Content is protected !!