Browsing Category

Белешки

Збогување. Почина Мира Фурлан, најсексапилната и најубавата актерка на екс- Ју

Мира Фурлан (66), симбол на едно плодно и среќно време, најсексапилната и најхаризматичната актерка од екс ју- простори, почина во Лос Анџелес, каде што живееше подолг период, од последиците на западнонилска треска. Широката јавност ја запозна во филмот на Жика Николиќ „Лепота порока“: иако имаше богата театарска кариера, улогата на сиромашна и чесна селанка од едно заостанато и заборавено селце во Црна Гора, која се вработува во нудистички камп, беше вистинска револуција за 1986 година. Многу гледани се и „Татко на службено…

Што велат познатите актери, пејачи …, за случајот со силуваната српска актерка

Случајот за силуваната Милена Радуловиќ (26), актерка која за злоставувач јавно го посочи угледниот професор Мирослав Мика Алексиќ, ја крена интелектуална елита во Србија на нозе. Телевизиите, весниците, порталите, социјалните мрежи.., сите пишуваат за случајот кој по се изгледа ја отвори пандорината кутија. „После тешка внатрешна борба, некои храбри девојки и јас решивме да застанеме на патот на темниот круг на злоставувањето - на својот Инстаграм профил пишува Милена, со што предизвика бура од рекции: веќе 8 девојки се…

2021 порачува: Среќата е прашање на одлука

Драги читатели, На само неколку часа до Новата 2021 година, Ви посакувам многу среќа. Навистина. Знам дека тоа е прашање на одлука. Доколку решите да бидете среќни, негувајте убави мисли, проветрувајте си ги менталните одаи, свртете се кон себеси. Засакајте се без лажна скромност, без предрасуди. Сите Вие, сите ние, ги разбравме пораките на 2020-та. Ех, кога ќе ми текне на целата магија минатата година, на сите желби, мечти и копнежи, на магичните бројки: две двојки и две нули. Мислевме: да, тоа е тоа, време за најубавите…

Гордана Деан Попхристова: Ако немаат што да подарат, еквадорците ќе ти донест печена риба или супа за Нова Година

„Во Олон, на брегот на Пацифик каде што живеам последните 9 месеци, вообичаено празнување за Нова година почнува околу 10 декември.Тогаш е фиеста во Олон, посветена на заштитничката на селото Санта Луциа, а во исто време е и фиеста на Гуанчача, ракија која спаѓа помегу 7-те најсилни алкохолни пијалоци во светот. Фиеста трае 3 дена и 3 ноќи и практично е вовед во понатамошните новогодишни славења. Завршницата е Големото шоу, во кое учествуваат Маријачи оркестри и парада на коњи од Олонската ергела. Се кити елката во центарот…

Мојата интимна азбука. Владимир Четкар

А – Авантура. Нон- стоп ја барам и секогаш ја наоѓам. Б – Бескрајност. Со зборови неможе да се дефинира ниту пак опише, единствено може да се опипа преку духовноста и уметноста. В – Вода. Највитална за целиот живот на планетата но и најголема инспирација за сите кои се стремат кон поуспешен живот: мирна вода брег рони. Г – Грозје. Главен виновник за две волшебни традиции: правење на домашно вино и ракија. Д – Диско. Популарна музичка форма која доминираше во 70 -тите години на минатиот век окарактеризирана со бујни…

Ристе Тушевски: Благодарение на татко ми, јапонските јаболки ги има низ цела Македонија

Македонскиот виртуоз на хармоника и композитор Ристе Тушевски, во овој период, со почеток на есента, покрај музиката е зафатен и со берба на јапонските јаболка. - Ги сакам јапонските јаболки затоа што и тие, како музиката се дел од мојот живот, вели Ристе. „Горд сум на моето семејство кое со години ја негува традицијата на одгледувањето на јапонски јаболки, и тие и калинките не се прскаат со никакви препарати и спаѓаат во најздравите овошја. Ги имаме во изобилие, но има нешто уште поинтересно. Имено, моето семејство, поточно…

Мојата интимна азбука: Бојана Скендеровски

А- акапела пеење,уживам да го практикувам овој начин на пеење и тоа дома сама, кога имам некоја омилена песна во тој даден момент. Б- Бојана,го сакам своето име,и потајно посакувам еден ден здравје Боже да го носи мојата внука,ако ја имам. В- Васко,Васил,мојот сопруг, тој е мојот најверен другар. Г- грозје, го обожувам. Д- Дама, се стремам да бидам дама, со сите нешта кои би требало една дама да ги поседува и умее. Ѓ- Ѓорѓи, син ми, шеќерко мој, колку брзо ми порасна, до вчера го држев во раце како бебе. Е- екстровертност,…

Мојата интимна азбука: Милена Антовска Станковска

А -Авијатичар, секогаш ме потсетува на „Бушава азбука“ Б - Благоја, Баге. Мојот брат. В - Врата. Кога една се затвора, нова се отвора. Г - Гордост. Горделивост... Д - Добрина. Нешто што малкумина поседуваат денеска. Ѓ - Ѓезве. Затоа што брз турско кафе не се будам. Е - Езеро. Нашите езера. Ж - Живот. Еден и единствен и треба да го живееме како што ние сакаме. З - Зора. Периодот пред да изгрее сонцето. Ѕ - Ѕвонче. Ме навраќа на училишните денови. И - Исток. Источна култура... Ј - Јаболко, моето омилено овошје, а исто и на…

Мојата интимна азбука – Васил Зафирчев

А – Алтруизам. Кога не очекуваш ништо, а даваш сe. Б – Беба. Моето ши-цу: 17 години безусловна љубов. В – Вистина. Во нејзиното прифаќање е мирот. Г – Големина. Најважна е онаа на душата. Д – Дарба. Не се учи ниту стекнува. Но е предуслов за уметност. Ѓ – Ѓеврек. Со јогурт. Како отстапка за појадок. Е – Елеганција. Отмената страна на вкусот. Ж – Желба. Мораш прво да посакаш, за да се оствари. З – Завет. Даден збор дека нешто ќе се заврши. Ѕ – Ѕуница. Најголемата тајна на светлината. И – Инспирација. Апсолутната идеја…

Трогателна роденденска честитка на Јулија до ќерка и Андријана: Ќе ја победиш болката

Родена како оптимист, секогаш полна со верба и живот, ова утро Јулија на својот ФБ- статус и го честита роденденот на ќерка и Андријана. Роденден -да, но поинаква, трогателна честитка, затоа што го живеат најголемото премрежје, бидејќи Андријана има канцер. Јулија не плаче, туку е полна со верба и надеж дека и ова, како и многуте болки, ќе помине. Патем, кога е болест во прашање, кај нас сеуште владеат табуа, како да се влегува во некоја забранета зона. Табуто на болеста и предрасудите на Балканот спречуваат да се стигне до…
error: Content is protected !!