Оргонска пирамида, го чува вашето здравје и ја чисти енергијата во домот

Оргон е животна, вистинска енергија што ја има секаде околу нас, зрачи од сите луѓе ама ја има и во неоргански материи. Токму затоа, оргонска пирамида е вашиот најдобар пријател, мал но моќен заштитник кој ви го чува здравјето. ШТО Е ОРГОНИТОТ? Оргонит е предмет направен од смола, метал, метални струготини, кварцен кристал со бакарна намотка околу себе, други кристали и полудраги камења што го подобруваат енергетското поле на вашето тело. Помага во заштита од ЕМФ зрачење и негативната енергија. Оргонитот може да ви помогне…

Фотогалерија. „Охрид-фест 2020“

Популарниот „Охрид-фест 2020“, што во континуитетот ја одржува традицијата, па и во времето на светската пандемија со Ковид -19, овој викенд го имаше своето 27-мо издание. На најубавата сцена на Долни Сарај, видовме и чувме 19 прекрасни песни, а фотографиите во продолжение само ќе не потсетат на убавата атмосфера на фестивалот. Нино Величковски Добрила Чабриќ и Блајога Грујовски Јованка Јанкоска, дел од организацискиот тим, Вања Тодоровска- ПР на „Охрид фест“ и водителката и сценарист на фестивалот, Каролина Петковска Жирито…

Витамин Ф за сува кожа и кршлива коса

Станува збор за неопходен витамин кој нашиот организам не може сам да го создаде. Имено, тоа е супстанција од која се синтетизираат другите заситени масни киселини. Овој витамин игра главна улога во создавањето на одбранбената рамнотежа. Што може витаминот Ф да направи за вас? За почеток: помага да се спречи таложењето на холестеролот во артериите, придонесува за здравјето на кожата и косата, дава извесен степен на заштита против штетното зрачење, влијае на активноста на жлездите и прави калциумот да им е достапен на…

Витамин Д – Го има во мрсна риба, жолчка, а најмногу во сонцето

Витаминот Д е потребен за метаболизмот на калциумот и фосфорот, значи, за коските и работата на мускулите и нервите. Тоа е единствениот витамин кој нашиот организам може и сам да го синтетизира под влијание на сонцето. Еве што кажуваат истражувањата: заедно со калциумот ги одржува коските здрави и цврсти. Ја спречува остеопорозата и ги лекува рахитисот и остеомалациите (ослабена минерализација на коските). Го спречува високиот крвен притисок и ризикот од појава на тумор. Знаци на недостиг: проблеми со коските, поголема…

Заврши „Охрид-фест 2020“: Од „Долни Сарај“ ечеа охридски чалгии, песни за душа и весели фолк- мелодии

Почитувајќи ги мерките и здравствените препораки донесени поради пандемијата со Корона- вирусот (задржана физичка дистанца помеѓу публиката, носење заштитни маски и мерење на температура на влезот), овој викенд на најубавата сцена на Балканот - на Долни Сарај, се одржа популарниот „Охрид-фест“. Пејачите во топ- форма, 19 прекрасни песни, различни ритмови, нагласена охридска чалгија, потоа- традиционалните звуци, неколку романтични романси, омилени изведувачи, неколку имиња што допрва ќе ја освојуваат сцената: тоа е резимето…

Интервју со актерите од претставата „Сестрите Прозорови“: Избегавме од мракот, таму нема ништо

„Сестрите Прозорови“, претставата што ја копотпишуваат Сашо Димоски и Васил Зафирчев, како што велат актерите од истата е „почетокот на трагањето по вистината.., за да се пронајде прозорецот, да се погледне низ него и- да се побегне.“ Премиерната изведба на претставата се случи во јануари годинава, потоа- ја отвори драмската програма на јубилејното шеесетто издание на „Охридско лето“ а актерите- Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски и дадоа живот. Костимографијата е на Раде…

Нино Величковски, учесник на „Охрид-фест 2020“: Новата песна е нова радост, нова рожба и среќа

Нино, ги сакаш фестивалите, ама и тие тебе. Кога ќе се спомне „Охрид- фест“, како уметник со долгогодишен стаж, навистина имаш многу да кажеш. На што најрадо се сеќаваш, на кои луѓе, средби и песни? - Токму така. Ги сакам фестивалите, тие се празник за пеачите. Патем, нам ни требаат фестивалите, тука созреваме, тука учиме ако сакате...Учиме од другите колеги, разменуваме музички идеи и пред се се дружиме а тоа неможе никој да ни го земе! Тука е и музичка берза. Се гледаму и договараме со композитори, аранжери, автори на…

Каролина Петковска, водителка на „Охрид-фест“: Овој фестивал ја афирмира македонската музика но и нашиот јазик

Каролина, и годинава ја водите фолк- вечерта на „Охрид- фест“, скусеното издание на популарниот фестивал. И покрај големото искуство, и вашиот личен белег- професионалност, сигурно постои нешто што во оваа приказна се нарекува предизвик? - Во 1994 година, мислам, дека малубројни беа оние коишто веруваа дека новиот фестивал на авторска мелодија создавана во духот на нашата богата музичка ризница, ќе забележи непрекината традиција и покрај сите препреки и искушенија, на личен и на професионален план и за неговите идејни творци…

Ненад Нинчевиќ („Тути фрути“): Се надевам дека на Тоше му вратив барем делче добрина која тој несебично ја делеше со мене

Со Ненад Нинчевиќ, еден од најплодните хрватски автори контактирав користејќи ги привилегииите на современата технологија. Брзо, ефикасно и професионално, Ненад демонстрираше дека и покрај романтичните стихови е човек на ова време. Интервјуто е со повод, наградата на „Охрид- фест“, што поради состојбата со пандемијата Нинчевиќ нема да може да ја подигне на лице место, од Охрид. Но, ветувањето падна, следната година, ќе се надополни пропуштеното, на нашиот терен, на „Охрид-фест 2021“. Во досегашната кариера, „google“…

Одбројуваме. Уште неколку дена до „Охрид- фест 2020“

Се вршат последните подготовки за претстојниот „Охрид-фест“: песните се готови, пејачите во топ - форма, сцената на Долни Сарај стокмена за промоција на новите фолк композиции, а организаторите ветуваат убав фестивал. Одбројуваме! Како што веќе информиравме, музичкиот летен фестивал, „Охрид- фест 2020“, годинава ќе ја одржи традицијата и контунтинуитет долг 27 години во петок, на 11 септември, со одржувањето на Фолк- вечерта. Годинава, поради неизвесноста предизвикана со пандемијата на Ковид- 19, не се одржуваат…
error: Content is protected !!