Ај фил фуд. Среќна и тажна храна

Чудно време, чудни правила, а најчуден е нашиот, да не речам, мојот мозок, кој меморира, складира и чува и што треба и што не треба. Не ме слуша, тој си е држава сам за себе, си прогласил автономија и деноноќно, како на лента, ги полни менталните фајлови... На пример-биковите се далтонисти, а делфините – шпиони. Зошто? Затоа што спијат со едно око, за разлика од кравите, кои, како луѓето, си ги затвораат очите и знаат да „послипаат“, како и ние. Потоа, си приспомнав дека кучето има 17 коски во уво, а слонот – сто илјади…

Со тиква до идеална става

Доколку сакате да ослабнете, не заборавајте на тиква. Ем што е здрава, ем е со многу ниска калорична вредност. Еве уште нешто за тиквата. Зрелата тиква, со јаболчест или крушковиден облик, има сочно месо и изразито портокалова боја. Ја нарекуваат и македонска банана, вкусот и е сладок, но без арома, освен таканаречената мошусова тиква. Жолтеникаво-портокаловото месо на тиквата содржи драгоцени и лековити состојки. Покрај малата количина белковини, јаглехидрати и масти, тука се и витамините Ц, Е, К, провитаминот А и…

Пилешко со зеленчук и кашкавал

Потребно е : 1/2 кг пилешко месо, 200 г ориз, 2 главици кромид, 200 г моркови, целер, путер, 100 г кашкавал, 100 мл бело вино, маслиново масло и сол. Зеленчукот исчистете го и измијте го, исечкајте ги морковите и целерот на коцки, а кромидот ситно. Во тавче на оган со загреани 2-3 лажици маслиново масло додајте ги парчињата пилешко месо, посолете ги и пржете додека не добијат златно-кафеава боја. По 20 минути, извадете го месото настрана, а во маслото од пржењето додајте ги исечканиот кромид, морковите, целерот и малку сол,…

Неговото величенство, јапонско јаболко

Плодот на јапонското јаболко навистина е прекрасен, од нежно портокалова со тек на време бојата му е се поинтензивна, исто како и вкусот. Најдобро е да ги одбирате оние што се меки а ако се одлучите за тврд плод, па дури потоа консумирајте го. Експресно зрее во друштво на јаболките. Јапонско јаболко содржи многу селен, витамин Ц и витамин Б2, помага во намалување на холестерол и го регулира варењето. Се користи како природен лаксатив, а се препорачува и во исхраната на луѓето кои имаат зголемено ниво на шеќер во крвта.…

„Фамилијата Марковски“ во „Еден на Еден“

Најпопуларното македонско семејство, „Фамилијата Марковски“ се врати во „Еден на Еден“. Во недела, од 18.30, на Канал 5 ќе ги гледаме Силвија Стојановска (Лиле), Александар Микиќ (Иван) и Петар Петковски (Бојан). Оваа недела, и еден добро познат глас ни се враќа во „Еден на Еден“, а тоа е гласот на Спасе. Актерите од „Фамилијата Марковски“, освен интересни муабети од зад камерите на серијата, се покажаа и како талентирани пејачи со еден убав евергрин, „Лиду Ду“ од Маја Оџаклиевска. Гуру Харе бендот во оваа песна доби уште…

„Љубов“: Пеат две девојчиња и еден џентлмен

Илина и Јована Николовски, заедно со Кристијан Антовски, оперски пејач, член на „Трио Џентлмен“ ја пеат песната „Љубов“, химна за радост, насмевки, сакање и позитивни мисли а спотот кој сигурно ќе ви се допадне е сниман на- новата железничка станица, една автобуска постојка и околината на Марков манастир. Инаку, автори на песната се Сашо и Кристина Николовски, родителите на Илина и Јована, што потврдува дека музиката кај нив е генетска предиспозиција. Овие две сестрички од 9 и 7 години- Илина е четврто а Јована второ…

По шести пат. Од денес до петок: Меѓународен инклузивен драмски фестивал „Игри без маска“

Шестиот Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп „Игри без маска“ – театар без дискриминација и годинава ја продолжува својата традиција- од денес, среда (27 октомври) до петок (29 октомври) во МНТ, на големата и малата сцена. Овој, театар без дискриминација, кој сеуште го држи приматот – единствен на Балканот од таков вид, во себе ја има магијата на обединувањето и навистина е величенствено се што се случува овие три дена во Скопје. Пред и над се е поврзувањето и чувството на еднаквост. Меѓународен инклузивен…

Саша Ковачевиќ: Хуманитарен концерт за Дејан Најдоски и Мартин Стојаноски во Прилеп

Популарната балканска музичка ѕвезда Саша Ковачевиќ, на 30 ноември ќе одржи хуманитарен концерт во Прилеп. Големиот хуманитарен концерт е закажан во спортската сала „Maкедонија“,а собраните средства се за помош на Дејан Најдоски и Мартин Стојаноски. Ова е најверојатно прв случај кога музичар од регионот прави хуманитарен концерт за деца од Македонија. Мартин (22) е од струшкото село Дрслајца. Тој во тешка сообраќајна нecреќа се здоби со тешки телесни повpеди, поради кои сега се наоѓа во инвaлидcка количка. Станува збор за…

„Врба“ на Филмскиот фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се враќа на европско тло, откако длабоко ја импресионираше азиската публика на Филмскиот фестивал „Златен коњ” во Тајпеј. Меѓу бројните написи за филмот во Тајпеј, се огласи и истакнатата професорка по атропологија, Ју-Чиен Хуанг, која напиша: „Прекрасен, поетски филм, кој тера на размислување. Деликатната наративна структура и продлабочените мотиви ги допираат душите на гледачите“. Утревечер „Врба“ ќе биде прикажан на 23. Филмски фестивал „Црни ноќи“ (Black Nights) во Талин, Естонија, еден…

Во новиот спот на Наташа Малинкова се појавуваат нашиот познат водител и еден пејач

Помнаа само неколку недели откако познатата пејачка Наташа Малинкова ја објави својата последна песна „Што ли да направам“, тема со која учествуваше на овогодишниот „Макфест“. Но, ако некој вредно работи и создава квалитетна македонска музика во последниве години, тоа е токму Малинкова. Наташа денеска ја промовира својата најнова песна „Биди со мене“, на која како автор се потпишува Столе Аврамов. За разлика од претходната тема, ова е нешто сосема поразлично и можеби помалку неочекувано од познатата пејачка, но таа ќе каже:…