Browsing Category

Полна Софра

Салата со тиквички , пилешко месо, домат и марула

Оваа вкусна салата, што слободно може да се нарече и оброк, е идеална за деновите кога ви се јаде нешто конкретно а лесно, додека сеуште лесно се наоѓаат тиквички и марула. Процедурата е следна- две тиквички се сечат на тркалца, се редат…
Прочитај повеќе...

Мусака со макарони и тиквички

Рецептот е многу едноставен и многу вкусен, доколку сакате тиквички и босилек, бидејќи тука одат во пар. За да биде навистина убава мусаката, првин ќе ги испечете тиквичките во рерна. Се сечат на тркалца, се редат во плех, задолжително се…
Прочитај повеќе...

Ај фил фуд. Макарони за добри одлуки

Пред некој ден се вакцинирав, и во купот на прочитани информации, изгледани клипчиња на јутјуб, муабети.., сакав да си направам ред во главата. А, бидејќи се почнува и завршува со храната, на ред беше- засладување. Не сум особено по торти…
Прочитај повеќе...

Ѓурговденско мени на Chef Бобан Симоновски

Популарниот Chef Бобан Симоновски, чие искуство и креации на чиниите се белег на престижните ресторани и хотели кај нас, за Ѓурговден го предлага следното мени. Плескавица во јагнешка марамица Потребно е: путер, праз, сува пиперка, 200 гр…
Прочитај повеќе...

Тирамису со јаготки

Потребно е: 500 грама јаготки, 6 жолчки, 300 грама шеќер, 300 грама брашно, 2 децилитри бело вино, 500 грама хопла, бисквити, мараскино и шеќер во прав. Измиксирајте ги жолчките, шеќерот и виното и мешајте на пареа се` додека не се згусне и…
Прочитај повеќе...

Ќе полудите по овие чоколадни топчиња, што не се печат

За овие вкусни и брзи чоколадни топчиња потребна е желба да вкусите нешто здраво а за подготовка да одвоите 15 минути. Потребно е: урми без семки, околу 200 гр, 100 гр мелен лешник, коцка путер, 2 лажици овесни снегулки, цимет и црно…
Прочитај повеќе...

Познатите готват: Тирамису на Лидија Георгиева

Да, тажно е времето, и секој на свој начин се справува со него. Многумина готват. Потребни состојки за моето тирамису, освен инспирација и љубов се: - 250 гр маскарпоне - 3 јајца - 70 гр шеќер - 1 пакетче ванила - 150 мл кафе (по избор) - 1…
Прочитај повеќе...

Адријана Алачки: Ќофте на вода

Во деновиве на пост, Вкусот на традицијата, односно Адријана ви препорачуваат интересен рецепт, ќофтиња со зеленчук. Мерка за сите работи е една иста чаша од 3 дл. Потребно е: 1 чаша варен ориз 1 чаша компир пире ( 2 варени компири…
Прочитај повеќе...

Еве како да ги избришете брчките од челото

*Направете маска од ананас и папаја. Изгмечете ги состојките, намачкајте го челото и измијте за 20 минути. Оваа маска го засилува колагенот во кожата. *Измешајте две белки и неколку капки лимон, а маската нека остане на лице неколку минути.…
Прочитај повеќе...

Sweet Bakery препорачува: Интегрална слатка пита

Оваа вкусна пита се прави лесно, и навистина е превкусна. Следете ги чекорите во подготовка и почнете со тестото. Потребно е: 250 гр путер 150 гр.шеќе во прав 1 јајце 10 гр ванилин шеќер кора од лимун или порртокал 400 гр интегрално брашно…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!