Browsing Category

Полна Софра

Шеф Горан Филипов: Чорба од тиквешки сом

Сом од 2-3кг. се сече на парчиња и се става да се вари. Кога ќе биде готов, се процедува (чувајте ја супата) и се остава рибата да се излади. Во другото тенџере, на загреано масло се пропржува кромид, пиперка, морков и целер, а на крај се…
Прочитај повеќе...

Тиквешки пишии „а ла Моклиште“

Овој традиционален кавадаречки рецепт, синоним за совршен појадок и ужинка, ни го даде популарниот Горан Филипов, шеф на кујната во „Моклиште“, мотел сместен во најубавиот, најзелениот дел на Тиквешијата. Веќе 20 години Горан е предаден на…
Прочитај повеќе...

Рецепт во слики: Смилевски комат

Направете го надалеку прочуениот смилевски комат, сега со помош на фотографии кои ќе ви ја објаснат постапката во 5 чекори. 1. Првин замесувате тесто- потребно е околу 500 гр брашно, топла вода, квасец, малку шеќер, малку сол, една лажица…
Прочитај повеќе...

Мој рецепт – Лидија Георгиева: Погача со тиквици и босилек

Задоволство ми е да го споделам овој рецепт, бидејќи, и покрај тоа што бев сигурна дека комбинацијата на состојките гарантира доживување за мерак, навистина бев изненадена од меката, речиси кремаста текстура на оваа погача. Рецептот го…
Прочитај повеќе...

Здравје и слабеење со диња

Здравје Дињата е прилично богата со витамин Ц, а некои видови се богати и со витамин А, кој е присутен во форма на бета-каротин. Содржи и други витамини и минерали, иако во помали количини: тијамин, нијацин, витамин Б-6, фолна киселина,…
Прочитај повеќе...

Мојата кујна. Мераклиски питулици со брашно од хељда

Сакам да каснам нешто месено, пита, питулица, „шодае“ и со денови се борам со овој гастрономски хедонизам. Дали и другите на плус 40 степени, на оваа невидена горештина имаат таква луда желба, мислам- им се јаде „најопасното“ или јас сум…
Прочитај повеќе...

Гламурозната Пандора, вашата нова голема страст

Чоколадната „Пандора“ е торта за „сериозна врска“. Навистина. Ќе ви се допадне по изодена „чокохолик“ километража, откако ќе се заситите од предвидливи вкусови и кога непцето ќе ви биде подготвено за нешто децентно и со полн „taste“. Така…
Прочитај повеќе...

„Феникс“ е безбедна дестинација за своите жители

Пензионирањето изгледа одлично: имате многу слободно време за патување, ново хоби и поврзување со пријателите. Но, ако сте како многуте постари лица, вашето пензионирање можеби нема да биде толку исполнето како што некогаш сте замислувале.…
Прочитај повеќе...

Мојата кујна. Мусака со макарони и тиквички

Работен ден е, има сонце, значи се опремивме со добро расположение, а тиквичките се пристапни и за поголеми готвачки „потфати“. Оваа мусака е идеална за доцен ручек и рана вечера, кој како милува. Мусаката ја правам без брзање, мераклиско -…
Прочитај повеќе...

Мојата кујна. Безгрижен леб

Овој леб не се меси, затоа и го нареков безгрижен. Можеби и не е леб туку погача, не е важно. Најважно е што е како магнет- го правите еднаш и потоа ви станува неделен ритуал. И повторно, се е од око- ги мешам „сите“ брашна што ќе ги најдам…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!