Browsing Category

Полна Софра

Пробајте нешто ново. Сушена боранија

Сушената боранија е многу повкусна од смрзнатата, и годинава можете да се обидете да ја имате во зима и на овој начин. Процедурата е многу едноставна: ја чистите боранијата и ја ставате во малку зашеќерена вода, да се вари 10 минути. Потоа…
Прочитај повеќе...

Ај фил фуд. Ах, таа пастрмајлија

За многумина пастрмајлија не е ништо повеќе од овална „пица“ на која се нафрлани парченца исечкано месо. За мене, таа е многу повеќе. Совршен спој на едноставни нешта што во финалето го имаат единствениот вкус. Кога се зборува за…
Прочитај повеќе...

Рецепти. Модар патлиџан на три начина

Модар патлиџан со сирење Потребно е: килограм модар патлиџан, 300гр. сирење, половина килограм домати, 2 чешниња лук, неколку ливчиња мајчина душичка и рузмарин, малку брашно, масло и сол. Модрите патлиџани треба да се измијат, да се исечат…
Прочитај повеќе...

Мафини со тиквички

На почеток изрендајте една- две тиквички и оставете да се исцедат. На тиквиците се додаваат две чаши брашно, едно јајце, една чаша јогурт, половина чаша масло, 150 грама дробено сирење, пециво и прстофат сол. Целата смеса се меша убаво до…
Прочитај повеќе...

Адријана Алачки: Примамливи гриз-топчиња

Тесто: 2 јајца, чаша јогурт, чаша масло, 2 чаши гриз, две чаши брашно, 2 пецива, ванила, кора од лимон и гриз за препелкање, пред печењето. Од набројаните состојки се замесува тестото а потоа се обликуваат топчиња. Се печат на 180 °С околу…
Прочитај повеќе...

Три рецепти. Мусака со пиперки, млада боранија и со блитва

Мусака со млада боранија Потребно е: половина килограм боранија, 250 г мелено месо, 1 главица кромид, 4 чешниња лук, 2 јајца, 200 мл павлака, 100 мл млеко, сол, црн пипер. Пропржете го месото, посолете и посипете со црн пипер. Во друго…
Прочитај повеќе...

Куглоф со лимон

За овој вкусен и миризлив колач земете 3 јајца и изматете ги со 160 грама шеќер, додадете рендана кора од 2 лимона, потоа, сок од 2 лимона, 80мл. млеко, 280 грама брашно, 80 мл. масло, 1 пециво и една кесичка ванилин шеќер. Сите состојки…
Прочитај повеќе...

Исхрана без млечни производи: 10 намирници богати со калциум

Калциумот ги гради коските, забите, овозможува правилна функција на нервите и мускулите. На возрасните им е потребно околу 1.000 мг дневно, а најлесно е да се внесе преку млечни производи. Меѓутоа, ако сте веган, интолерантни на лактоза или…
Прочитај повеќе...

Домати, одлични за слабеење

Летото е совршено време за уживање во доматите, кои се богати со антиоксиданси, но и со други нутриенти добри за здравјето. Доматите се одличен извор на калиум, но и на витамини А, Ц, Е и фолна киселина. Доматот е одличен сојузник во…
Прочитај повеќе...

Палачинки со сладолед и праски

Потребно е: (за 30 палачинки): 1 л млеко, 3 рендани меки праски, 3 јајца, 1 лажица сол, 600 г брашно, кора од лимон, 1 ванилин шеќер, 1 лажица кафеав шеќер и масло. За филот: сладолед од ванила и прелив од праски. Изматете ги млекото,…
Прочитај повеќе...
error: Content is protected !!