Гулаш со пиво

Состојки: 800 г јунешко месо од бут, 3 главици кромид, 50 г сланина, 3 стебленца целер, рузмарин, 1,3 л. пиво, 2 корена магдонос, 2 моркова, 4 компири.
Добро се загрева маслото и на него се пржи месото, исечено на помали парчиња. Кромидот ситно се ренда и се става заедно со исечканата сланина во лонец во кој се вари гулашот. Се динста десетина минути, а потоа се долева целата количина пиво, чаша вода, зеленчукот исечкан на коцки и сите останати зачини. Се вари на тивок оган еден и пол час.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!