Запечен лук

За убаво испечен лук, потребни ви се неколку главички на кои ќе им го исечете врвот. Ќе ги наросите со сол и омилена мирудија- оригано, бисилек и сл. Потоа, ќе капнете од маслиново масло и така подготвениот лук ќе го завиткате во фолија и ќе го печете во рерна околу 40 минути на 200 степени. Готов е кога е мек во средината.
Вака подготвениот лук може да се употребува две недели, доколку го чувате во фрижидер.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!