За пролетно освежување: Салата со рукола, нане и анасон

Излупете и исечете на тркалца две тврдо варени јајца. Околу 300 г анасон варете 10 минути во солена вода, а потоа процедете. Исечкајте зелена салата, додадете рукола и краставица и добро измешајте (заедно со анасонот и јајцата). Направете прелив со три лажици сок од лимон, 2 лажици сечкано свежо нане, 1 лажица мед, кисело млеко, сол и црн пипер.
фото-pexels

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!