Која храна има најмногу Омега 3

1. Ленено семе (мелено)
Вистински херои меѓу здравата исхрана се семките од лен кои содржат десетици хранливи состојки. Изобилуваат со омега 3 и омега 6 масни киселини, витамини Б-1, Б-2 и Ц, железо и цинк.

2. Риби: скуша, туна, лосос, сардини.

3. Ореви

4. Маслиново масло

5. Мешунки

6. Коренести зеленчуци

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!