МРТ одбра песна за „Евросонг 2020“: Васил Гарванлиев ќе ја пее „Yоu“ на Невенка Нешкоска

Државниот сервис, МРТ прати соопштение во врска со одбраната песна со која нашиот претставник, Васил Гарванлиев ќе настапи на Евровизија 2020. Соопштението ви го пренесуваме во целост.

„По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство, Македонската Радио Телевизија заедно со овогодинешниот евровизиски претставник Васил Гарванлиев одлучи композицијата со наслов „YOU“, на авторот Невенка Нешкоска, да биде песната со којашто Васил ќе настапи на Евровизија 2020 во Ротердам.
Невенка Нешкоска е македонска композиторка и продуцент, родена во Охрид, но порасната во Чикаго. Невенка има завршено на отсекот за композиција на колеџот за музика „Беркли“ во Бостон и е добитник на награда за најдобра светска песна на „USA Songwriting Competition“. Таа и сестра и Калина, која исто така учествуваше во пишувањето на песната “YOU,” се креаторите на музичкиот цртан- Дарко Биберко.
Песната „YOU“ е авторско дело на Невенка Нешкоска, којашто ја создаде музиката, текстот е дело на Невенка Нешкоска, работен заедно со нејзината сестра Калина Нешкоска, како и колешката од „Беркли“, Алис Шредер.
Песната „YOU” Невенка ја започна со визија да ги претстави моќниот глас и интерпретација карактеристични за Васил на целиот свет.
Во моментов се работи на продукциско оформување на песната, по што следуваат и повеќе детали за неа, како и официјалниот датум на промоција.
Македонската Радио Телевизија им се заблагодарува на сите автори коишто пројавија интерес и се одзваа на јавниот повик, понудувајќи ги своите музички проекти.“

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени