Пилешко рижото

фото – I heart naptime
Потребни состојки : 200 гр. пилешки стек, 200 гр ориз, половина кромид, 1пиперка, 3 моркови, тиквица, 200 гр шампињони, 1 врзопче рукола, путер, лук, пилешка коцка, сол, бибер и масло.
На загреана тава го ставаме ситно сечканото пилешко месо, откако убаво ќе се пропржи додаваме кромид, морков, пиперка и шампињони. Откако состојките убаво ќе се пропржат, ја додаваме сечканата тиквица и оризот…Целата смеса ја пржиме 10 минути и потоа ставаме жешка вода каде сме ставиле коцка за супа, сол, бибер и лук, постепено ставаме од течноста и мешаме се додека оризот не се свари а течноста не испари. Сервираме со рукола.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена