Репортажа. Пет дена во Торино: Тера Мадре, чиста егзотика од луѓе, храна и спомени

Се насладувам со мислите што уредно ги преработувам и се подготвувам да ги наречам „спомени од Торино“, поточно, од -Тера Мадре, или најточно- Слоу фуд Македонија на најголемиот саем на храна, гастрономија и земјоделство. Со доза на автоиронија, бидејќи наслутувам плима од емоции, знам дека секое искуство допрва треба да се изживее. Или- отсонува? Или, и едното и другото?
Се започна и заврши пред Дрво декор, култното место за тргнување на пат. Го наполнивме автобусот, целата (скоро) македонска мрежа на Слоу фуд сме а не чека патешествие долго 1600, пардон, 1800 километри. Николче, Елена, Матеј, Наско, Дамјан, Билјана, Сашко, Јасна, Анита, Дичо, Македонка, Марјан, Иво, Филип, Наташа Пирустија, Кристијан, Сезер, повторно Елена, Гоце, Владо, Здравко, Драгче, Пеце, Димитар, Дарко, Даме, Тоци, Наташа, Васил..., вооружени со планови, насмевки и полни торби грицкалици и сендвичи, тргнавме во авантура.

Патот беше дооооолг, лека полека избледеа муабетите, се испразнија кесичињата со кои шушкавме како глувци во потрага по ноќна ужинка, па и кога стигнавме во Венеција, со одмор од неколку часа, време што е потребно автобусот да „одлежи“ беше повеќе од предизвик. Кога повторно влегов во „реизот“, си реков, ова ќе мора машки да се издржи, плус, септември ми е омилен: сонцето гали ама и го најавува заминувањето и токму поради скорешната разделба, секој зрак е уште подрагоцен….
Во Торино стигнуваме ноќе, времето веќе и не е важно, хотелот е плус 23 км, и е ретро шик од 70-тите. Уморот ни е заеднички именител, па иако не ги сакам родовите поделби, констатирам дека како жена имам помала физичка издржливост. Ха, или обратно беше?
И што е логично да се случи?
Успивање, што го нареков -феномен, затоа што ги фаќам сите зазорувања, утрински, најутрински тип сум. Ама и покрај првичната неверица и изненадување, си рековме, ете го Торино и се подготвивме за авантура. И навистина беше.

Што поради разделеченоста, што поради лош ксмет, со италијаните едвај се разбравме како да стасаме до целта. Првин со воз, потоа со автобус, па некако се приближи паркот Дора каде по 14 пат се случува Тера Мадре. Прекрасен настан: автентична храна од целата планета на оваа некогашна индустриска зона, 130 земји, 700 изложувачи, импресивно… Првата станица е прес центар: уредно се пријавуваме, земаме акредитации и го бараме павилјонот на Македонија.

Колку што го бараме павилјонот, толку возбудата е поголема, кога си надвор од земјата ти трепери душата на се македонско: има некои тајни кодови што душата ги препознава по генот. А да не правиме муабет дека во мене тоа е уште подоминантно: во градите ми трепери славното Смилево.
И ете сме!

Низи суви пиперки, тутун, лук, циронки, па дрвени масички, штанд со храна, внатре е уште поубаво. Скоцкано. Постери од гостилници што веднаш ги познав: Вила Дихово, етно село Андревци во Годивје и Вила Радожда, со она непрегледно синило што на целиот павилјон му дава носталгична нота.

На менито денес, ми шепнаа готвачите- тројца вредни мускетари од слофудашка Алијанса е рижото со јагнешко, канапеи со намаз од грав и суви пиперки, биено сирење и бакардан… Официјалното отварањето веќе се случи, доминација на сувомеснатите чудесии на Гавриловски, и време е да уживаме во новата , толкупосакувана „торинска“ реалност…

Инаку, врие од луѓе, гости и фанови на Тера Мадре и Слоу фуд: поминуваат, загледуваат, сакаат да вкусат. Најчестото прашање е врзано за тутунот, мислат дека е сушено месо.

Потоа се задржуваат на макало- чиста егзотика. Млацкаат и се облизуваат.
Ах да, и слатко од смокви- уште една егзотика, се изненадив колку им беше непознат овој наш „знак на препознавање“. Сликам однадвор, одвнатре, лично е секако, ми поминуваат морници од гордоста што ете така, нашата напатена земја надвор од границите е среќна , посакувана и интересна…

Вориот ден нашата мала група е пред сите во павилјонот. Подранивме- Марјан, Иво, Драгица и јас, тука сме на почетокот на денот и „отвараме“: јас го средувам изложбениот простор, лепам флаери со мед и чај, правам вистински македонски пачворк со најупрепознатливите работи од земјата, и се радувам што тоа веднаш го сликаат.

Чекор понатаму се контакти „тет а тет“ со луѓето. Мачкаме парчиња „лапни-голтни“ леб со ајвар и макало. Што поради храната, музика а можеби и поради нашите среќни лица, штандот експресно се наполни. Весело е и шарено а од кујната веќе чури- во најава се тавче гравче, сендвичи со јагнешко, па јагнешка чорба, раванија со слатко од смокви, колач со вишни и цреши…Какви лезетлуци!
Одиме до прес центар, да ја намирисаме атмосверата од нашата професија, и да ги напишеме првите импресии, имам убави спомени од пред три години.
Како и се, и ова „катче“ е поинакво, има неколку простории каде навистина можеш да работиш во тишина, ама под услов да имаш свој лап- топ. Нема компјутери, но, традиционалното италијанско гостопримство е на ниво- има добро кафе, благо- солени залчиња за окрепнување, вода и вино. Ах, убав животе новинарски!

Продолжуваме до центарот на градот, нога пред нога. Само четири километри се а се пред нас кадрови од Фелини. Среќаваме интересни ликови, се протурнуваме низ пазарчиња кои наликуваат на нашата пластичарска улица. Но, Торино е волшебен. Ах кралски граду, ти се поклонувам.
Пиеме „макијато нормале“ и ги гледаме минувачите. Шармот на Италија во движење. На масата до нас една двојка видно флертува ( а што друго во земјата на љубовта?), галсно го пие виното а келнерот ги облетува со разноразни чинии и чинивчиња. Веројатно ќе заврши со хепи енд, си мислам, а ние веќе се распрашуваме за назад, времето и минливоста се безмилосни. Лево, десно, овој пат имаме повеќе среќа и кога стигнаме до целта, во павилјонот е почната презентација на водичот Slow vine со Слободан Чокревски. Ах, вино, боженствена сончевино фатена во шише, кој останал имун на твоите убавини?

Потоа чурек и Македонка Узунова со измесена блага свадбарска погача што ја разграбавме за миг.

Третиот ден е нашиот ред да го видиме Бра, романтично гратче откаде започна Слоу фуд приказната. Времето е дождливо, се запознаваме со првиот факултет за гастрономија на Слоу фуд, Банка за вино и пробуваме од најдобрите.

Истиот ден се случуваат уште неколку работилници: Училишните градини – зелени училници на иднината, Учиме да сучиме со Наташа Неданоска која знае да направи вистински спектакл од охридски комат. Патем, и се што прави е спектакл и за душа и за стомак, потоа, „Новите дечки на стариот занает“, а секојдневно се и дегустации и оценување на овчеполското јагне, најпознат извозен бренд во Италија, во организација на земјоделската задруга „Еко Овчеполка“. Од кујната секој час се вади нешто ново, да те разгалат и полакомат со тарана со афион и сирење, јагнешка чорба, пелте од шира со јаболка и шумски плодови, јагнешки џигер со праз и суви пиперки, сендвичи со домашен колбас…Четвртиот ден веќе почнав да ги бројам часовите, а недела е за мене посебна бидејќи ја имам презентацијата на Слоу фуд гостилници. Со Николче ги правиме последните подготовки, редам јаболка и водичи на маса и со помош на Елена и Јасна ја заокружуваме приказната. На крај гушкање со сите гости…

Овој ден има и посебно мени. Мераклиско. Јаболка печени со кадаиф и крем од лешник, зелник, раванија со крем од ореви, јајчалник, тавче гравче со сланина.Следи претставување на новата пивска сцена, младата генерација на пивари и дегустација на занаетчиски произведени пива со Марјан Костадиновски.

Инаку, штандот никогаш не бил повесел, одекнуваат „Македонско девојче“, и разни мераклиски стихови. Се сврте и некое орце. Луѓе, врвулица, насмевки, вино, метеж… Едно време имав чувство дека целиот парк се паркирал токму кај нас.

Се обидувам да фатам ритам напоредо ставајќи фотографии на фејсбук, да информирам колку е популарна нашата земја и да не пропуштам нешто од овие красотии што го поврзуваат светот. Се пие вино црвено и бело, ама и чај планински, директно од кај нас. Како на лента луѓе, муабети, смеа. Светот на дланка, а мое е наше и ваше. Со оваа космополитска мисла го дочекав и следниот, последен ден.

Хајлајт на петиот ден е грав и тоа чорбест, во две варијанти, со сланина и посен. Потоа е реденка: јуфки, кадаиф, сендвичи со јагнешко… Подготовка на ширден, најпознатиот прилепски специјалитет со членовите на Слоу Фуд Прилеп и Алхемија на вкусовите и нови иновативни производи на млади производители со Пеце Клечкароски и Сезер фарм. Фантастични се а забележувам и голем интерес за органскиот мед.
Повторно енергија што крева, многу нови ликови… Како што поминува времето, знам дека крајот на денот ќе значи и довршување на приказната.
на лице место ја потврдивме тезата дека љубовта низ уста влегува. Браво за готвачите, си велам по стоти пат, цареви сте Мајно, Димитар и Пеце.

Ама „браво“ и за сите нас. Се сплотивме со некоја заедничка интелегенција наречена татковина. Луѓето ми станаа блиски, како да сме биле заедно, на пример- во војска. Големо искуство и чувство дека бевме на висина на задача и земјата си ја претставивме во најдобро можно светло. Еве ја, уште блеска преку фотографии и доживеаното.

Постојат моменти кога потешко се опуштам, оштетена од кусок на времето, фокусирана на „мора“ и „треба“, но сепак се обидувам да фатам парченце од омиленото ми торинско небо, затоа што облаците се тродимензионални а тоа е естетикатата што ја љубам.
Кога повторно се наредивме во автобусот, секој на своето место, дојдов до интересен заклучок. Не паметам ништо друго освен насмевки. И да, ќе помислувам на сите луѓе со кои го делевме просторот, мислите и желбите.
Едноставно е.
Да се имаат пријатели не е една голема, туку милион мали слоуфудашки работи.

Вања Тодоровска

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88