Салата со спанаќ и сирење

Потребно е: 200 грама спанаќ, 100 грама домат, 3 лажици лимонов сок, 2 лажици маслиново масло, 120 грама сирење и лук.

Измијте го спанаќот и исушете го. Исечете го сирењето на тенки парчиња и испржете го. Доматот иситнете го на поситни парчиња. На спанаќот додајте ги сирењето и доматот.
Подгответе сос: во еден сад ставете го сокот од половина лимон, исечкан лук, маслото и малку сол, па матете ги со вилушка за да добиете сос. Со сосот зачинете ја салатата, измешајте ја и сервирајте веднаш.
фото- aida mollenkamp

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена