Салса „мексикана“

Потребно е – 2кг. излупени и исечкани домати, голем кромид, 2 ајварки, 5 чешниња лук, неколку фереронки, сок од 1 лимон, оригано, ким, сол мускатно оревче, чили малку шеќер и оригано.

Доматите се ставаат во цедалка да се исцеди вишокот од сокот, а потоа се варат околу 1 час, заедно со ситно сецканиот кромид, лук, пиперката и фефероките. Кога смесата ќе се згусне, се додаваат зачини, се дотерува вкусот и салсата е готова!

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!