Скуша со компир и блитва

Потребно е – 4 скуши, половина кг компир, 800 гр блитва, лук, магдонос, лимон сол и маслиново масло.
Блитвата се мие и чисти, многу кусо се бари во солена вода и се цеди. Сварете го компирот, смешајте го со блитвата (можете и посебно), додадете лук и маслиново масло, и одозгора наросете магдонос.
Скушата откако ќе ја исушите на салфетка, пржете ја во жешко масло.

фото – posna jela,rs

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена