Тестенини со пире од костени

Потребни состојки:
2 лажици путер
кромид
чаша бело вино
сол
200 гр. пире од костен
200 мл. слатка павлака
350 гр. шпагети

На загреан путер испржете го ситно исецканиот кромид, налејте бело вино и кратко варете. Додадете го пирето од костен и павлака и оставете да проврие.
Помешајте со шпагети, оставете малку да се соединат и потоа уживајте во слаткасто солениот вкус. Можете да додадете пармезан а доколку одите на блага варијанта- ванилин шеќер и цимет.

фото-pixabay

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!