Тирамису со јаготки

Потребно е: 500 грама јаготки, 6 жолчки, 300 грама шеќер, 300 грама брашно, 2 децилитри бело вино, 500 грама хопла, бисквити, мараскино и шеќер во прав.
Измиксирајте ги жолчките, шеќерот и виното и мешајте на пареа се` додека не се згусне и додека не добиете мазна смеса. Додајте хопла. Во меѓувреме, облагородете ја смесата со исечкани јаготки, а дното на садот прекријте го со бисквити. Потоа ставете го филот и процедурата повторете ја неколку пати. Пред служење наросете какао и одозгора ставете ги јаготките.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!