Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Eggs Florentine

Овој неверојатен вегетеријанско – англиски рецепт со јајца ќе ви помогне да го совладате и засакате ова класично јадење за појадок.
Станува збор за воздушеста комбинација од меки англиски мафини, или тостиран леб со спанаќ, кој може да е свеж, ситно сечкан или пржен, заедно со пржени или поширани јајца и Холандес сос и со ситни парчиња сирење. Појадокот што ви го предлагам може да ви послужи за враќање на енергијата, бидејќи изобилува со протеини и железо.
За декорација може да се додаде сушен ментол, кој дава свежина на вкусот на ситно сечкан домат. Пробајте и уживајте.

Состојки
2 јајца
2 парчиња тостиран леб
50г сирење
70г спанаќ
40мл Холандес
30 г Томато

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!