Шеф Игор Каспер ексклузивно од Лондон: Јајцата Бенедикт

Што се крие зад поимот „јајцата Бенедикт“ што толку често се спомнуваат во англиската кујна? Јајцата Бенедикт е традиционален англиски рецепт наменет за појадок и бранч, што потекнува од околината на Лондон, а името го добиле по говач. Имено, тој Бенедикт секој ден ги правел истиот појадок, за да може да издржи напорно темпо на работа каде бил цел ден.
Овој популарен и обнароден појадок се состои од англиски кифла исечена на половина, препечена а потоа „прелиена“ со димена свежа сланина, пошег (јајца на вода) и класичен англиски сос- холандес.
Декорацијата е со свежа салата и маслиново масло.
Пробајте ги јајцатата Бенедикт. На здравје и имајте убав ден!


Состојки

2 јајца
2 тостирани лепчиња или англиски мафин
50 г свежа димена сланина
30 г микс салата
40 мл holandes
30г томато

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!