Јаготките се вистинскиот еликсир за вас!

Убави, вкусни, прекрасни! Ова е сезона на јаготки, цените се пристапни, а доколку се тазе и неоштетени, ќе бидете сигурни дека правите нешто корисно за вашето здравје.
Еве како помагаат јаготките.
– Изобилуваат со антоцијанин (поради црвената боја), што ќе ви го олесни слабеењето. Имено, со јаготките се топат мастите.
– Имаат малку калории: 100 грама содржат само 33 калории а многу витамин Ц: 58мг
-Јаготките се изор на витаминот Ц- го имаат повеќе од лимони и портокали.
-Нивниот витамин Ц е потребен за создавање на колагенот, неопходен за кожата и нејзиниот младешки изглед.
-Освен тоа витаминот Ц помага во превенција на карцином. Јаготките содржат флавоноиди кои ги спречуваат канцерогените клетки да се размножуваат.
-Го намалуваат лошиот холестерол
-Имаат многу калиум, витамин К и магнезиум
-Го подобруваат видот- односно го намалуваат ризикот од макуларна дегенерација

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!