Јаготки, одлични за имунитет, помнење и ….

Јаготки се вкусно и сласно овошје, без семки и со плодови што даваат вистинско задоволство.
Ги има повеќе видови: бели, ананас, градинарски, црвени, шумски…. Градинарските јагоди изгледаат мошне убаво- крупни се, но не можат да се споредат со шумските што имаат специфичен мирис и вкус. Шумските јаготки се погодни за правење на разни колачи, слатко, мармалад…
Јаготки содржат многу витамин Ц, калиум, манган и особено се погодни за нервите.
Потоа, одлични се за слабеење, помагаат во согорување на наталожените масти.
Го помагаат паметењето, го намалуваат лошиот холестерол, преполни се со калиум, влакна, ги зајакнуваат коските (калиум, витамин К и магнезиум), имаат антиејџ ефект, го засилуваат квалитетот на ноктите и косата а со секојдневна консумација на јаготки забележливо ќе го засилите имунитетот.
Фото-Pixabay

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!