Ќе полудите по овие чоколадни топчиња, што не се печат

За овие вкусни и брзи чоколадни топчиња потребна е желба да вкусите нешто здраво а за подготовка да одвоите 15 минути.
Потребно е: урми без семки, околу 200 гр, 100 гр мелен лешник, коцка путер, 2 лажици овесни снегулки, цимет и црно чоколадо.
Урмите се сечкаат најситно, им се додваат лешници, цимет, овсени снегулки и растопен путер. Масата треба да е компактна, и сега се обликуваат топчиња. Последен чекор е топеното црно чоколадо- топчињата се велааат во него, а доколку сакате уште вкусови, извалкајте ги и во кокосово брашно, мелен кекс или мелени ореви.
Уживајте во вкусот.
Текст и фото Анастазија Колевска

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!