Chef Филип Митевски: Златно стаклено-бело чоколадно задоволство

Потребно е, за пандишпан:
7 белки
7лажици шеќер
7 лажици брашно
Откако тестото е готово се попарува со млеко (250г) и се пече во плех подмачкан со масло и брашно. Се пече 20 минути на температура од 180 степени.

За фил:
2 пудинга од ванила
7 жолтки
7 л шекер
1-2лажици паста од ванила
750г млеко
2 шлаг пени

За коноа чипсот е потребно 250 г бело темперирано чоколадо што се меша со киноа пувкави зрнца а потоа се става помеѓу два листа за печење. Следниот чекор е да се помине со сукало .


За стаклениот чипс употребив изомалт шеќер, помеѓу 2 силикона, 10 минути на 180 степени и додадов 24 каратно злато за јадење, како декорација.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!