Здравје и слабеење со диња


Здравје

Дињата е прилично богата со витамин Ц, а некои видови се богати и со витамин А, кој е присутен во форма на бета-каротин.
Содржи и други витамини и минерали, иако во помали количини: тијамин, нијацин, витамин Б-6, фолна киселина, пантонинска киселина, железо, магнезиум, бакар, калиум, манган, фосфор.

-Водата и калиумот ја поттикнуваат работата на бубрезите, помагаат за отстранување на штетните материи од организмот, а калиумот има и благотворно влијание кај лица со висок крвен притисок

-Поради голема количина на бета-каротинот, дињата спаѓа во групата антиканцерогена храна

-Сокот од дињата може да се користи како облог за намалување болки

Калории

Енергетската вредност на дињата изнесува само 34 калории на 100 грама

Фото. Pixabay

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!