Пица со кисела зелка

Потребно е: за тесто – 300 г брашно, 150 г путер, половина лажиче сол, 1 јајце, 6 лажици вода. За фил – 2 главици кромид, ситно сечкани, 400 г кисела зелка, 4 лажици масло, половина кг колбаси, 100 мл млеко, 2 чаши павлака, 2 јајца, 2 жолчки, сол, црн пипер.
Состојките за тестото замесете ги и оставете ги 1 час во фрижидер. Потоа развијте го тестото во плех и печете околу 20 минути.
Фил: маслото се загрева, се додава кромидот и колбасите и сето тоа се пржи. Млекото, јајцата, павлаката, жолчките, сол и црн пипер се матат и се ставаат над тестото одозгора. Се пече во загреана рерна околу 10 минути.
Фото – Pexels

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени