Посна руска салата

Потребни состојки:
– 800 г печурки (свежи или од тегла)
– 4 варени моркови
– 500 г кисели краставички
– 5 варени компири
– масло
– 200 г сенф
– сол и бибер
– сок од лимон
Печурките, морковите и краставичките се сечкаат ситно.
Се прави смеса од варените компири кои се матат со миксер како пире. Во нив се додаваат сенф, масло, сол и лимонов сок по вкус. Смесата се мати додека да згусне и се меша со сечканите состојки. Се промешува и се сервира.

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

error: Content is protected !!