Почина Марко Николиќ, Гига Моравац од серијата „Бољи живот“

Мина Николиќ, ќерката на познатиот актер ја објави веста за смртта на нејзиниот татко, актерот Марко Николиќ. Тој почина синоќа во 73. годината од животот.
Марко е роден во Краљево во 1946 година, дипломирал глума на Академија за театар, филм, радио и телевизија во Белград. Стана член на Народен театар во 1970 година а телевизиската слава ја стекна со главна улога во тв- серијалот „Бољи живот“ (1987-1990) ,како и со улога на Караѓорѓе и неколку драми и серии за Вук Караџиќ.
Николиќ стана славен како Драгиша Попадиќ, познат како Гига Моравац, и за тоа доби многу награди, но во својата кариера има многу награди за своите актерски остварувања.

Фото- kurs-evra.com

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени