Манекенката Маја Лазаревска со порака од Австралија: Се иселивме со Дарко, не сакавме децата да ни живеат во нездрава средина

Манекенката Маја Лазаревска и кошаркарот Дарко Станимировиќ се едни од многуте млади што за подобар живот решија да остават се и да ја напуштат Македонија. Како млад брачен пар, пред кого стои формирање семејство и воспитување деца, тие решија иднината да си ја коват илјадници километри далеку од дома, во Мелбурн, Австралија. Велат да тажно е, оставаш се и заминуваш, но кога знаеш дека си направил голем чекор за подобра иднина на своите деца тогаш е лесно.  Заминаа во 2014 година со голема надеж,  а  по неполни четири години  порачуваат- средивме постојан престој, сега е многу полесно- светот ни е на дланка.

Се сметате за едни од илјадниците  иселени за подобар живот? Што е она што  ве натера да се преселите  токму во Австралија, толку далеку од дома?

Ако ги сакаш животните, ќе ги сакаш и лугето- Маја Лазаревска во Мелбурн

-Дефинитивно да. Ние сме едни од тие 600.000 иселени за подобар живот.  Во последната година додека живеевме во Македонија, состојбата  стануваше се полоша. Политиката беше навлезена во секоја пора на опшеството, се зависеше од тоа со која партија си врзан. Просперираа само криминалци и оние кои беа поддржани од тогашната партија на власт, без разлика  на образование, способност,  искуство…  локалните шерифи беа над Законот, не постоеше систем кој функционира. Закон, судство, здравство,  со еден збор апсолутно ништо не функционираше, како што сите знаеме.  Јас имав убава работна позиција, ми беше одлично, но тоа што се случуваше околу мене не ме оставаше рамнодушна. Се вадев од такт кога ќе вклучев  телевизија. Фактот што секој  прави што сака и никој не одговара ме ужаснуваше. Единствено што не сакав е моите деца да живеат во таква нездрава средина.

Сите иселеници велат дека почетокот е тежок. Како ви беше вам кога дојдовте во Австралија и како сте задоволни сега?

-Тешко е многу. Посебно е тешко  кога немаш фамилија или некој близок кој може да ти ја ублажи целата таа транзиција. Првата година можам да кажам дека ни беше кризна, потоа човек се навикнува.  Јас се запишав на Master of professional  accounting , го завршив за една и пол година.  На почетокот ми беше тешко во секој поглед- го оставив цел живот зад себе, целото семејство и сите пријатели и отидов во непознато. Учев постдипломски на јазик кој не ми е мајчин, струка од која немам познавање. Но, како проаѓаше времето, стануваше се полесно, што е сосема нормално.  За брзо време најдов работа во струката, двајцата до Дарко работевме, во меѓувреме извадивме и виза за постојан престој , за релативно многу кратко време. И да, работите се одвиваа по план.  За сето тоа требаше многу труд, енергија, жртва од двајцата, но и среќа. Сега откако веќе го немаме тој притисок  за студии и виза, си  функционираме нормално. Два пати бевме во Македонија да си ги видиме блиските , си одиме на одмор кога ни дозволува времето, имаме круг на пријатели со кои се дружиме. Задоволни сме со тоа каде се наоѓаме по помалку од четири години од нашето доаѓање тука.

Дали и таму посакавте да се занимавате со вашите вистински професии- манекенство и кошарка?

 

-Да, сакавме, покрај примарната работа да најдеме време и за тоа. Јас за мојата најголема љубов -манекенството,  Дарко за неговата -кошарката. Но, не беше едноставно.  Во тој момент ни беше приоритет  завршување на студии и работење, и секако редовни приходи за да ги покриеме трошоците за студии кои беа огромни, и да направиме се што е во наша можност  да добиеме документи што побрзо. Затоа не беше возможно да ги тераме двете работи во исто време.  Доколку сакавме да се занимаваме со тоа, ќе требаше целосно да се посветиме. Јас, на пример, слободно време за ангажмани ќе имав само преку викенд, но доколку немаше да  можам  неколку пати да се појавам на кастинг  или да прифатам ангажман , има милион модели кои ќе можат. Дарко требаше да патува по еден саат до другата страна на градот за да присуствува на тренинг  неколку пати во неделата а доколку работиш фул тајм  тоа малку ги отежнува работите. Можеби сега е време да се пробам во модели над 30. Да речеме во некоја компанија за анти- ејџ козметика.

Со што се занимавате и дали, за разлика од кај нас, примањата се доволни за достоен живот?

Маја и Дарко на прошетка низ плажите во Мелбурн

-Јас сум  Tax accountant, во превод сметководител а Дарко работи во оперативна логистика, во компанија во дрвна индустрија.  Примањата не може да се споредат со тие кај нас, секако дека се доволни за достоен живот. Да, тука е скапо се, но доволно се заработува и имаш можност секогаш да одбереш колку ќе работиш и колку ќе заработуваш.  Ако човек сака да заработи, секогаш има работа на располагање. За разлика од кај нас, каде што прво нема работа а второ не е доволно платена или не е воопшто платена. Каде што е нормално да се должи или да не се плаќа по 3-4 месеци. И трето ако имаш работа се плашиш да не ја изгубиш.

Во Австралија има многу Македонци. Колку од нив ви се најдоа на почетокот?  Се подразбира дека на секој нов во туѓа држава му треба некој свој.

-Ние дојдовме кај наши другари кои од Скопје се преселија во Мелбурн  неколку години пред нас. И тие ни беа огромна поддршка првата година. За тоа време запознавме пријатели, кои дел од нив ги знаевме од Скопје а дел ги запознавме тука. Кога си во нова земја брзо се шири кругот на пријатели. Тоа е нормален тек на настани. Сите кои веќе поминале низ истото имаа потполно разбирање за ситуацијата во која се наоѓавме и можеа да не посоветуваат за одредени работи, кои на почетокот не ги знаевме , а такви имаше многу.  Нормално, не може да се согласуваме со секој, само затоа што е од иста земја  како и ние. Луѓето кои се дојдени тука пред 40 години од помали средини едноставно се со друг менталитет и функционираат различно од нас. Единствено нешто заедничко ни е што сме Македонци.  Но, ние, новата модерна генерација гастербајтери, како што јас ги нарекувам, а не има се повеќе, и секогаш гледаме да си бидеме поддршка едни на други и на сите нови кои се доселуваат тука.

Велат во дека во Австралија живеат 200 различни нации, па и покрај тоа се функционира беспрекорно. Што според вашето искуство е потребно и во Македонија да се живее како таму?

-Точно така, има шаренила од народ, сите раси, култури, националности на едно место. Луѓето тука се научени или имаат таков  „mind set“ да се толерантни, културни, насмеани, не агресивни и напнати без причина.  Навикнати се да живеат опкружени со доселеници од цел свет. Па и самите тие се доселеници во оваа земја. Популацијата на Мелбурн расте со брзина на светлината, но сите без проблем функционираат едни со други. Тоа е тоа што нам ни недостасува како народ, толеранција, култура на повисоко ниво. Нам свеста ни е на толку ниско ниво, што за жал небитни работи ни го преокупираат мозокот и ни создаваат омраза едни кон други. Важно е кој како се вика, која националност или вера е, па според тоа е помалку или повеќе вреден . Не, сите сме исти, апсолутно без оглед на боја на кожа. Зошто едноставно не можеме да се согласуваме и сакаме. Толку е просто.

Разлики и сличности меѓу Скопје и Мелбурн? Сепак, Мелбурн по петти пат е прогласен за најдобар град за живеење во светот, а Скопје е Скопје..

Секој викенд на плажа, со Дарко се чувствуваме како на одмор, вели Маја

-Па тешко дека ќе најдам сличности а разлики се многу. На пример тука луѓето почитуваат закони, за сите важи исто, застануваат на црвено на улица, културни се и насмеани, секој си брка своја работа и никој не се замара со туѓи  животи.  Тоа што тука ме потсетува на Скопје се полните локали- кафулиња, ресторани. Секој ден. Овој град е европски настроен во смисла на култура на пиење кафе, излегување на ручек или вечера.  Луѓето уживаат во тоа.  Има премногу избор на локали, ноќни клубови, што е нормално за ваков голем град. И никогаш не е досадно.  Секој дел од годината има некој настан- „Аустралијан опен“, „Формула“, „Мото ГР“, трка со мотори, изложби на светски имиња, концерти на сите можни светски артисти, претстави, мјузикли… Избор за сечиј вкус.  Во текот на летото секој викенд сме на плажа. Тоа е тоа зошто го обожавам Мелбурн. Цело лето се чувствувам како на одмор.  А кога тука ќе залади  секогаш си планираме патување дома во Македонија преку лето. И практикуваме и гледаме да одвоиме време за кратки одморчиња во топлите краишта  некаде на Ибица, Тајланд или други места. Од тука барем имаме избор. А светот е преубав и треба да се види. Сепак,  во Скопје секогаш би се враќале, таму ни се сите што ги сакаме, таму мириса на липи, таму сме родени.. Тоа секогаш ќе ни биде дома… ( Весна Миленковска)

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88